Jucător de la FC Farul Constanța, amendat și exclus din lot pentru trei meciuri

În timpul primei reprize a meciului FC Farul – FK Csikszereda, desfășurat duminică, pe teren propriu, în etapa a 6-a a Ligii a 2-a, jucătorul Baudouin Kanda a avut un comportament neadecvat față de publicul aflat în tribunele stadionului. În urma acestui incident, antrenorul Ianis Zicu a luat decizia de a-l înlocui, în minutul 31, explicând această măsură la conferința de presă de la finalul partidei:

“Nu sunt dezamăgit de jocul lui Kanda, ci de gest. Nu permit nimănui din acest colectiv să pună în pericol liniștea și confortul acestei echipe. Este un gest pe care nu trebuia să-l facă, indiferent de ceea ce strigă cei din tribună. Este un jucător experimentat și nu mă așteptam la așa ceva”.

Situația creată a fost analizată astăzi, în cadrul unei ședințe la care au participat managerul clubului, Tiberiu Curt, antrenorul Ianis Zicu și jucătorul Baudouin Kanda.

În urma acestei întâlniri, s-a luat decizia ca jucătorul Baudouin Kanda să fie sancționat pecuniar și să fie exclus din lot pentru următoarele trei meciuri.

“Îmi cer scuze tuturor pentru gestul necugetat pe care l-am făcut într-un moment tensionat și promit că nu se va mai repeta. Sper să demonstrez prin comportamentul și atitudinea mea că merit să revin în lot și prin evoluțiile mele pe viitor să mă revanșez în fața suporterilor”, a transmis Baudouin Kanda.

Clubul dezavuează orice gest de acest fel și le solicită tuturor jucătorilor să respecte spectatorii, orice derapaj urmând să fie drastic sancționat.

Sursă foto: FC Farul Constanța

Farul Constanța Fotbalistul Ionuț Vînă a devenit tătic

28 Mar 2024 561

Test pozitiv pentru fotbalistul Cosmin Matei la un control antidoping. Ce spune ANAD

18 Mar 2024 903

Echipa Under-16 de la Farul Constanța, calificată în semifinalele Cupei Elitelor. Victorie clară în sferturi (GALERIE FOTO)

15 Mar 2024 816

Farul Constanța Calificarea în play-off, decisă din nou la Botoșani. În 2021, echipa de pe litoral rata în Moldova prezența în top 6

12 Mar 2024 1090

Superliga 2023/2024 Fotbalist de la Farul Constanța, inclus în echipa etapei a 30-a

12 Mar 2024 768

Farul Constanța Echipele Under-18, Under-17 și Under-15, calificate în semifinale. 14 goluri marcate în sferturi! (GALERIE FOTO + VIDEO)

11 Mar 2024 854

Portarul Alexandru Buzbuchi, din nou MVP la Farul Constanța „În play-off, sunt meciurile cele mai frumoase. Abia aștept să înceapă“ (GALERIE FOTO + VIDEO)

10 Mar 2024 866

Farul Constanța Gheorghe Hagi - „Singurul lucru care conta era să intrăm în play-off“ (VIDEO)

08 Mar 2024 1786

Superliga 2023/2024 Farul Constanța a remizat cu FC Botoșani și s-a calificat în play-off. Ce a spus Gică Popescu

08 Mar 2024 1062

Superliga 2023/2024 Farul Constanța, meci capital la Botoșani, Vineri, 8 martie 2024, se stabilesc ultimele calificate în play-off

07 Mar 2024 1306

Legendă Farul Constanța Aniversare! Constantin Mareș, la 80 de ani (VIDEO)

07 Mar 2024 1408

Farul Constanța, partidă cu FC Botoșani, decisivă pentru accederea în play-off Ionuț Vînă - „E un meci cât un sezon“ (VIDEO)

06 Mar 2024 1344

Superliga 2023/2024 Când se joacă meciul FC Botoșani - Farul Constanța, din ultima etapă a sezonului regular

03 Mar 2024 1133

Gheorghe Hagi, după Farul Constanța - CFR Cluj 1-1 „Meritam victoria. Am făcut un meci foarte bun“