Administratie locala

Primarul Costel Armăşescu, la bilanţ „Vom face din Pantelimon o comună europeană. Doar împreună putem reuşi!“

Primarul localităţii Pantelimon, Costel Armăşescu, a decis să prezinte celor care l-au ales în fruntea comunei proiectele pe care a reuşit să le demareze din momentul preluării frâielor administraţiei publice locale.
 
În acest sens, toţi locuitorii comunei Pantelimon şi ai satelor Pantelimon de Jos, Runcu, Nistoreşti şi Călugăreni vor găsi în cutiile poştale o scrisoare, semnată de primarul Costel Armăşescu, în care acesta îşi prezintă raportul de activitate.
 
„A trecut mai bine de jumătate de an de când mă bucur de cinstea de a fi primarul comunei Pantelimon. Un loc pe care îl iubesc enorm, la fel ca fiecare dintre voi. Un loc în care vreau să trăiesc, în bună înţelegere, cu toată lumea. De aceea, îmi doresc ca oamenii acestui loc minunat să fie uniţi între ei şi nu dezbinaţi de probleme politice. Cu toţii trebuie să luptăm, cei angajaţi în administraţie, politicieni, dar şi oamenii care nu fac politică, pentru ca această comună a noastră să prospere şi să devină cu adevărat o comună europeană. Dacă s-a putut în alte locuri, înseamnă că se poate şi aici. Când oamenii fac lucrurile împreună reuşesc! Privind în viitor, pot să văd comuna Pantelimon, cu toate satele ce o compun, cu drumuri moderne şi şcoli care să ne pregătească copiii pentru viaţă, aşezăminte sociale şi culturale, dispensare şi cabinete medicale, locuri de joacă pentru copii şi de petrecere a timpului liber pentru adolescenţi. Îmi doresc să clădim în afară, dar şi înăuntrul nostru, adică să dobândim mândria că aparţinem acestei comune. Doar împreună putem reuşi.
 
Fără îndoială că cea mai mare responsabilitate pentru toate aceste lucruri purtăm noi, cei care lucrăm în administraţie. Noi suntem învestiţi cu încrederea de care dumneavoastră, pentru a construi infrastructura şi servicii publice de calitate, într-un cuvânt, să vă oferim o viaţă mai bună. Şi fiindcă rostul administraţiei este să lucreze pentru cetăţeni, am nevoie să aflu de la dumneavoastră care sunt principalele nevoi, principalele aşteptări. Haideţi să privim împreună în viitor şi sa ne gândim cum vrem să fie comuna noastră! Trebuie să fim însă conştienţi că lucrurile nu se fac peste noapte. Avem nevoie de un plan. Ajutaţi-mă să fac acest plan, pentru noi toţi şi pentru copiii noştri. Haideţi să gândim împreună un proiect pentru următorii 6 ani, timp necesar pentru proiectarea, aprobarea, finanţarea şi implementarea proiectelor, mai ales la cele europene. De aceea, vă rog ne scrieţi principalele dumneavoastră idei şi dorinţe legate de dezvoltarea şi nevoile comunei noastre. Acestea pot fi depuse la punctele special amenajate la magazinele din fiecare sat. Vom face din Pantelimon o comună europeană. Doar împreună putem reuşi!“, a transmis primarul Costel Armăşescu.
 
 
 

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Extinderea reţelei de iluminat public, înfiinţarea unui after school, drumuri reabilitate Proiecte implementate anul trecut de Primăria Pantelimon

09 Jan 2019 725

Moş Crăciun va ajunge, încărcat cu daruri, la elevii din comuna Pantelimon şi satele Pantelimon de Jos, Runcu, Nistoreşti şi Călugăreni

19 Dec 2018 708

Concert de zile mari Centenarul Marii Uniri, marcat de Primăria şi Consiliul Pantelimon

01 Dec 2018 802

Reţeaua de iluminat public pe strada Crăiţelor şi strada Principală din comuna Pantelimon, extinsă

02 Oct 2018 1054

Concurs de angajare la Primăria Pantelimon. Se caută un referent pentru Compartimentul financiar-contabil

22 Sep 2018 1100

Şcoala Gimnazială nr. 1 Pantelimon se pregăteşte de iarnă (document)

03 Sep 2018 1364

Copiii din comuna Pantelimon au parte de o vacanţă pe cinste. Daruri oferite de autoritatea publică locală

08 Aug 2018 1520

Muzică, voie bună şi un spectaculos foc de artificii Cum au sărbătorit locuitorii din Pantelimon Ziua Comunei (galerie foto)

30 Jul 2018 1347

„Cu cinste, preţuire şi bucurie“ Primăria Pantelimon promite zeci de surprize de Ziua Comunei

12 Jul 2018 1323

Proiecte mari implementate de Primăria Pantelimon pentru copii. Primarul Costel Armăşescu, despre noile investiţii

06 Jun 2018 1471

Primăria Pantelimon a primit răspuns de la APM Constanţa. Este vizat proiectul de reabilitare a drumurilor din satele Nistoreşti şi Călugăreni

12 May 2018 1496

Primăria Pantelimon continuă curăţenia de primăvară. Acţiuni în forţă în cimitirele arondate

12 Apr 2018 1842

Drumurile intravilane din satele Nistoreşti şi Călugăreni vor intra în reabilitare. Primarul Costel Armăşescu, despre proiectul de 7,1 milioane de lei

17 Mar 2018 1646

Drumuri asfaltate, sistemul de alimentare cu apă reabilitat Mai multe proiecte pe agenda de lucru a Primăriei Pantelimon

28 Feb 2018 952

E oficial. Costel Armășescu, primar al comunei Pantelimon

24 Nov 2017 2074