#ConstanţaEsteBine Ziua 359 – 25.12.2022 Astăzi sărbătoresc Nașterea

După trei zile și trei nopți în care Soarele a stagnat la orizont, în întuneric și aproape ”în moarte”, iată că am ajuns în ziua răsăritului aliniat cu Sirius și cele trei stele din centura lui Orion. Soarele se ”naște” astăzi în lumină, pentru că ziua a crescut cu un minut și va continua să crească, puțin câte puțin, până la Echinocțiul de primăvară. Întunericul a fost depășit, am trecut prin ”moartea” luminii și a Soarelui și astăzi se naște speranța vieții, pentru Lumina revine în lume.

Reîncepe un nou ciclu astronomic anual al Soarelui, și noi suntem martori la această minune a lumii în care trăim.
La nașterea Soarelui în Lumina puțin crescută a zilei de astăzi asistă cele trei stele din centura lui Orion, constelația vizibilă pe cerul de iarnă în zona noastră geografică. Și ele sunt aliniate cu Sirius-ul, considerat geamănul Soarelui nostru. Sirius-ul este o stea importantă în orientarea drumurilor în întuneric. Este Steaua care anunță nașterea Soarelui nostru, într-un nou ciclu de dăruire a vieții pe Pământ.

Vă este familiară povestea? Trei zile și trei nopți în moarte pentru Lumină și Soare, iar la nașterea luminii (răsăritul Soarelui în ziua de 25 decembrie), apare o stea luminoasă pe cer (Sirius) și trei magi au venit cu daruri să viziteze copilul nou născut (stelele din centura constelației Orion)?
Povestea astronomică este la fel de frumoasă precum cea din mituri.
Și se repetă an de an, putând fi observată de oricine pe un cer de iarnă fără nori.

Astăzi Sărbătoresc nașterea Soarelui în această dimineață, pentru a-mi reaminti de modul în care circulă Energia prin tărâmul ritmic în care locuim.
Și pentru a-mi reaminti de propriile cicluri interioare, ce se succedă natural, în ritmul fluxului Forței vieții.
Odată cu nașterea Soarelui, se naște un nou Sine, aliniat la energiile ce-l învăluie.
Nașterea poate fi uneori dificilă, cu suferință și multe scremete.

Dacă nu permitem voluntar transformarea adusă de o naștere, dacă opunem rezistență energiei Forței vieții care ne împinge acolo unde avem de mers, apar dureri, dificultăți și suferință.
Pentru că astăzi avem mai mult timp să contemplăm energia și starea corpului fizic, putem să mergem în acel loc interior în care știm cum stăm: cât suntem de încăpățânați, de agățați de confortul a ceea ce este, cum avem așteptări ca viața să ni se desfășoare într-un anume fel și cum ne supărăm/irităm când se întâmplă altfel decât dorim.


Rezistența pe care o opunem la tot ceea ce vine pe drum este direct proporțională cu posibilitatea de transformare ce ne este oferită. Cu cât reușim să eliberăm așteptările și să ne bucurăm de ceea ce este, curgând cu fluxul transformator al nașterii, cu atât Forța vieții ne împinge acolo unde ne este dat să ne naștem în varianta optimă a Destinului nostru.
Nașterea Soarelui, nașterea Sinelui, nașterea Luminii și nașterea Vieții sunt componente ale fluxului Natural de energie al Lumii.


Sunt recunoscătoare pentru posibilitatea de a împărtăși gândurile și trăirile cu voi toți. Să avem cu toți o ”naștere” în Lumină cât mai eficientă și rapidă, reducând rezistența și prin atenție sporită, maximizând oportunitățile existente în viață.

Vânătorul experimentat care devenim prinde cu ușurință prada ce apare pe drum și se aliniază cu energia fiecărei zile, pentru a-și desăvârși practica.
Să petrecem o zi de naștere a Soarelui plină de lumină interioară.
Cu relaxare și în același timp, cu odihnă și acordaj la respirația lumii.

Suntem în viață. Suntem bine.
Crăciun fericit, tuturor!
Cu iubire

Articol şi foto preluate de pe Facebook Zyanna Orinda
 

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

#ConstanțaEsteBine 26.03.2023 Bine v-am regasit intr-o zi frumoasa de duminica, catre finalul lunii martie

27 Mar 2023 331

#ConstanțaEsteBine 25.03.2023 Bună dimineața de Buna Vestire, dragii mei frumoși Vine primăvara

25 Mar 2023 621

#ConstanțaEsteBine 23.03.2023 Matematica lunii martie 23 (doi și trei, sau douăzeci și trei). Portalul transformării profunde

23 Mar 2023 555

#ConstanțaEsteBine 21.03.2023 Matematica lunii martie 21 (douăzeci și unu)

21 Mar 2023 489

#ConstanțaEsteBine 19.03.2023 Matematica lunii martie 19 – nousprezece, adică nouă spre zece, adică ne apropiem de un final

19 Mar 2023 582

#ConstanțaEsteBine 17 martie 2023 Matematica lunii martie Ne îndreptăm cu pași repezi spre Echinocțiul de primăvară

17 Mar 2023 563

#ConstanțaEsteBine Matematica lunii martie .15.03.2023 Astăzi vorbim despre numărul 15 și simbolica sa.

15 Mar 2023 427

#ConstanțaEsteBine Bună dimineața, luni 13 martie 2023. Astăzi vorbim despre numărul 13

13 Mar 2023 618

#ConstanțaEsteBine Matematica lunii martie Sâmbătă, 11 martie 2023 11 – primul număr maestru

11 Mar 2023 769

#ConstanțaEsteBine 9.03.2023 Matematica lunii martie 9 (nouă)

09 Mar 2023 667

#ConstanțaEsteBine 7.03.2023 Matematica lunii martie

07 Mar 2023 885

#ConstanțaEsteBine 5 (cinci) martie 2023. Citim din Numerologia, semnificația numerelor – Editura Prestige

05 Mar 2023 692

#ConstanțaEsteBine 3.03.2023 Bună dimineața, numărul 3 (trei)

03 Mar 2023 649

#ConstanțaEsteBine 1.03.2023 Matematica lunii Martie

01 Mar 2023 685

#ConstanțaEsteBine 26.02.2023 Matematica lunii martie 2023

27 Feb 2023 788