Maria Cristina Chiruță, din Constanța, premiul întâi la festivalul „Dobroge, mândră grădină“, categoria 8-13 ani

 
  • Evenimentul a fost organizat în stațiunile Venus, Cap-Aurora și Saturn, toate locațiile fiind cu circuit închis, din pricina condițiilor sanitare.

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța, alături de Asociația Culturala a Coregrafilor, Scenografilor, Actorilor Liber Profesioniști și Amatori, Centrul Cultural Educativ și Pregătire Artistic „Ovidius Ro“ Constanta și Clubul Unesco Pireus & Insule-Atena a organizat a XIV-a ediție a Festivalului international de folclor pentru copii și tineret „Dobroge, mândră grădină“.
 
Evenimentul a fost organizat în stațiunile Venus, Cap-Aurora și Saturn, toate locațiile fiind cu circuit închis, din pricina condițiilor sanitare.
 
La Festivalul „Dobroge Mândră Grădină” au participat următoarele ansambluri folclorice:  A.F. Ropota – Ciupercenii Noi – Dolj, A.F. Floricica Teiului – Dioști – Dolj, A.F. Segărceanca – Segarcea – Dolj, A.F. Asociația IHTIS – Botoșani, A.F. Astras – Constanța, A.F. Someșul –  Apahida – Cluj, A.F. Florile  Mureșului – Vladimirescu – Arad, A.F. Altița – Tecuci – Galați, A.F. Grup Vocal – Folcloric Cetinița –  Focșani – Vrancea, A.F. Flori de Măr – Curtișoara – Olt, A.F. Mugurelul – Dăneasa – Olt, A.F. Stejărelul – Mărunței – Olt, A.F. Flori Mureșene – Chețani – Mureș, A.F. Acidava – Piatra – Olt – Olt, A.F. Mugurașii – Agaș – Bacău, A.F. Posada – Curtea de Argeș – Argeș.
 
În cadrul festivalului, pe secțiunile de concurs (coregrafie, persoane cu dizabilități, interpretare vocală și instrumental), s-au consemnat următoarele rezultate:
      
1. Nicoleta Irina Năsui – DOLJ -  Trofeul Festivalului (interpretare),
2. Oana Buture – Vrancea – Trofeul Festivalului (interpretare),
3. Geta Rotaru – Galați – Trofeul Festivalului (interpretare)
  
Categoria 8-13 ani

1. Iustina Lipoveanu – BOTOȘANI – Trofeul Festivalului;
2. Premiul I – AnaMaria Ciobanu – PRAHOVA,
Premiul I – Maria Cristina Chiruță – CONSTANȚA,

Premiul I – Iustin Visan – VRANCEA,
Premiul I – Lucian Constantin – DOLJ
3. Premiul II – Miruna Dragomir – PRAHOVA,
Premiul II – Miriam Adriana Stan – FĂGET-TIMIȘ,
Premiul II - Ana Sara Iordache – VRANCEA,
Premiul II – Ianis Lipoveanu – BOTOȘANI,
4. Premiul III – Antonia Ștefania Alexandru – VRANCEA,
Premiul III – Beatrice Maria Chipereanu – TIMIȘ
 
Categoria 14 – 18 ani

1. Denis Mihăiță Irinel – DOLJ – Trofeul Festivalului
Ștefania Ilici – PRAHOVA – Trofeul Festivalului
 
2. Premiul 1 – Petruța Cristina Criveanu – OLT,
Premiul I - Raluca Ștefania Pop – ORADEA,
Premiul I – Iustina Maria Păun – VRANCEA,
Premiul I – Roberta Ioana Rață – BACAU
3. Premiul II – Roberta Alexandru Răduț - DOLJ,
Premiul II – Elena Alexandra Bacria –CURTEA DE ARGEȘ,
Premiul II – Beatrice Elena Sălăvăstru – GALAȚI
4. Premiul III – Andreea Gabriela Surăeanu – VRANCEA,
Premiul Giulia Andrada Caiș - ORADEA
 
Instrumental

Andrei Chirilă – vioară – BIHOR - Trofeul Festivalului  

Grup Vocal

Ansamblul Folcloric MUGURAȘII – AGAȘ BACĂU – Trofeul Festivalului

Coregrafie

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric FLORILE MUREȘULUI – TUDOR VLADIMIRESCU – ARAD,
LOCUL I - Ansamblul Folcloric ACIDAVA – PIATRA-OLT – obiceiuri străbune,
LOCUL II – Ansamblul Folcloric- FLORI MUREȘENE – CHEȚANI-MUREȘ

Suita Dans Mixt

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric SEGĂRCEANCA – SEGARCEA – DOLJ,
Locul I  - Ansamblul Folcloric FLORI DE MĂR – CURTIȘOARA – OLT,
Locul I - Ansamblul Folcloric STEJĂRELUL – MĂRUNȚEI –OLT,
Locul II – Ansamblul Folcloric- FLORICICA TEIULUI - DIOȘTI - DOLJ

Coregrafie – formație de dans fete

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric MUGURELUL _ DÂNCA –CLUJ
Locul I – Ansamblul Folcliric ROPOTA – CIUPERCENII NOI – DOLJ,
Locul II – Ansamblul Folcloric FLORI MUREȘENE - CHEȚANI-MUREȘ

Coregrafie – Grup bărbătesc

Locul I – Ansamblul Folcloric CEATA DE CĂLUȘARI STEJARELUL – MĂRUNȚEI – OLT,
Locul II – Ansamblul Folcloric MUGURAȘII – AGAȘ - BACĂU ,
Locul II - Ansamblul Folcloric FLORI MUREȘENE - CHEȚANI-MUREȘ,
Locul II – Ansamblul Folcloirc CRIȘANA – ORADEA
 
MARELE PREMIU al FESTIVALULUI Ansamblul Folcloric POSADA – CURTEA DE ARGEȘ - ARGEȘ
 
Coregrafie DANS MIXT

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric FLORILE MUREȘULUI – TUDOR VLADIMIRESCU – ARAD,
Locul I - Grupul Folcloric ALTIȚA – TECUCI –GALAȚI,
Locul II -   Grupul Folcloric CUNUNIȚA SATULUI – LIEȘTI – GALAȚI,
Locul III – Ansamblul Folcloric CRIȘANA – ORADEA.

PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Sursa foto: captură Facebook (Festivalul Internațional de Folclor „Dobroge, mândră grădină“) 

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Nu exista articole asemanatoare.