Deschidere editie

Nu mai ai voie să-ţi blochezi locul de parcare! De când vor începe poliţiştii locali să împartă amenzi

După data de 15 august, poliţiştii locali din Constanţa vor avea, conform unor surse bine informate, pârghiile legale pentru a aplica sancţiuni tuturor constănţenilor care îşi blochează, prin diverse metode, locurile de parcare închiriate de la Primăria Constanţa. Cei care nu se vor conforma noilor prevederi riscă amenzi de până la 1.000 de lei.
 
Conform proiectului de hotărâre privind adoptarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a parcărilor publice de pe raza municipiului Constanţa, rezervarea locurilor de parcare va fi valabilă de luni până vineri, în intervalul orar 17.00 - 8.00, inclusiv sâmbătă, duminică şi în zilele stabilite ca fiind sărbători legale, când programul este 00.00 - 24.00.
 
Prin urmare, în intervalul 8.00 - 17.00, de luni până vineri, inclusiv, deţinătorul autorizaţiei de rezervare loc parcare nu are niciun drept de folosinţă prioritară asupra locului de parcare, oricine putând folosi acel spaţiu.
 
Tot potrivit proiectului de hotărâre privind adoptarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a parcărilor publice de pe raza municipiului Constanţa „pentru parcările cu tarif orar, programul de taxare este, de regulă, 8.00 - 17.00, dar el poate fi modificat individual pentru fiecare parcare“.
 
„Pentru parcările mixte, programul stabilit de regulă va fi 8.00 - 17.00 parcare cu tarif orar, iar în intervalul 17.00 - 8.00, locurile de parcare pot fi atribuite riveranilor. (…) Dovada dreptului de utilizare a locului de parcare, în parcările de reşedinţă, se face prin autorizaţia de parcare. Autorizaţia de rezervare de parcare va fi poziţionată pe bordul autoturismului, la loc vizibil. Constituie contravenţie la normele stabilite de prezentul regulament următoarele fapte:
a) ocuparea unui loc de parcare în parcările cu plată cu tarif orar fără achitarea tarifului de parcare sau după expirarea perioadei pentru care a fost făcută plata;
b) neexpunerea de către conducătorii auto la loc vizibil în parbrizul vehiculului a tichetului de parcare;
c) utilizarea fără drept a locurilor de parcare rezervate din parcările marcate şi prevăzute cu indicatoare;
d) nerespectarea programului instituit pentru parcările de reşedinţă, cele mixte sau cele cu tarif orar;
e) ocuparea fără drept sau punerea în imposibilitate a folosirii unui loc de parcare rezervat şi semnalizat corespunzător;
f) refuzul de a elibera un loc de parcare rezervat la solicitarea titularului autorizaţiei (conform programului stabilit) sau la solicitarea reprezentanţilor autorităţii publice locale“, potrivit datelor oficiale.
 
Încălcarea prevederilor se sancţionează cu amendă de la 600 la 1.000 de lei, cu posibilitatea achitării în termen de 48 de ore de la comunicare a jumătate din minimul amenzii.
 

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Drutu

07 Jan, 2019 11:08

Si cand iti este ocupat locul de parcare unde sunam pentru a imi fi eliberat locul de parcare ?

bebe

04 Jan, 2019 11:19

felicitari domnule primar,mare realizare a mandatului dumneavoastra.Sunntem incantati de realizarile dumneavoastra si abia asteptam sa va incheati mandatul.Dupa aceea ve-ti tine placuta ridicata sau nu?Nu este nevoie ca cei care au vile au si curti generoase,nu ca si cei cu salarii amarate sau ca pensionarii.URAAA PRIMARIA ESTE IN SLUJBA CETATEANULUI.

Goe

10 Aug, 2018 16:46

Ideea nu e rea...avand in vedere stilul romanesc. Eu am loc de parcare platit si mi se pare ceva normal. Sunt cartiere unde nu sunt decat locuri cu plata, gen Baba Novac, la BN-uri, unde sunt numai tarani care claxoneaza continuu ca nu stiu ce destept i-a luat locul de parcare.

soare marius

05 Aug, 2018 12:32

locul de parcare platit ani de zile, v-ati trezit d-le primar sa bagati zazanie intre cetateni.Halal hotarare,sa va fie rusine !

Miki

04 Aug, 2018 20:10

Domnule primar si pentru ce platesc 173 de lei????? Si daca sunt in concediu si ma duc la piata unde parchez dupa???? Imi dati diferenta inapoi? Si asa am depus de autorizatie in mai, a iesit in iunie dar am platit pt 12 luni!!! Seriossss???????

PETRICA TUTUIANU

04 Aug, 2018 16:23

Dupa 11 ani se plata a locului de parcare,o veste ,, f buna"".Si de ce daca am platit tot anul pt 24 ore,acun nu-mi restituiti diferenta?Ct mai aveti din mandat domnule primar,ca numai,, lucruri bune" ati facut in acest oras si poate veti fi reales........

Alina

04 Aug, 2018 14:41

Da?...asta inseamna ca taxa pentru locul de parcare ar trebui injumatatita, pt ca ocupam doar jumatate din zi.Si eu ce fac, daca ajung acasa dupa ora 17.00 si pe locul platit de mine,este o alta masina?Chem politia locala si isi ia amenda?De cate ori s-o chem?zilnic, pentru fiecare alta masina??? Foarte frumos, dle primar! Mai bine te gandesti sa faci locuri de parcare, pentru ca stam fff prost la capitolul acesta, nu sa primesti spagi pentru aprobari de constructie ale unor blocuri/mall-uri sau chiar hoteluri. Daca nu esti in stare sa rezolvi problemele reale ale orasului, jos.....si sa vina atcineva capabil, pe care-l intereseaza doleantele constantenilor. Si cazinoul la fel....ignoranta totala :( (unul dintre simbolurile Constantei)....s-a dus de rapa.JALNIC, mi-e rusine si sunt total dezamagita de cei care ar trebui sa luati masurile necesare. Mai ganditi-va, inainte sa dati legile PROSTIEI!!!

Costel

04 Aug, 2018 12:53

Am niște moși în cartier pe care abia aștept să îi ard la buzunar. Le voi ridica plăcuțele și voi suna la poliție să sesizez că au blocat locul de parcare

Constantean

04 Aug, 2018 11:29

Si la 17.01 ce se intampla cand gasesti pe cineva pe locul tau? Sau noaptea cand vii de la munca din tura? Or sa te intrebe daca "ati ridicat semnul?" Da...plec de la munca sa il ridic si apoi ma reintorc pana termin tura.

Catalin

04 Aug, 2018 09:43

Cînd o sa imi reducă primăria taxa de parcare atunci nu o sa mai ridic plăcuță pînă atunci o voi ridica si daca voi fi sancționat voi da in judecata primăria. Locuri de parcare nu se fac in schimb ne suprima tot pe noi cei care am plătit locurile. Domnule primar cei care lucrează în sch 3 si vina dimineata acasa ce fac?unde parchează mașina daca locul e ocupat de altcineva,pentru ce plătesc locul?

Raluca

04 Aug, 2018 09:18

Cred ca cine a scris acest articol, l-a scris de dragul de a avea ceva scris. Este o informatie partiala, nu specifica faptul ca unele locuri sunt inchiriate de la Confort Urban, si alea s-ar putea sa nu intre dub incidenta Hotararii, si de asemenea nu specifica daca locurile inchiriate persoana juridica nu se supun reglemantarilor din Hotarare. Asa ca: Atentie pe unde va parcati masina!

Iulian

04 Aug, 2018 08:17

Bineînțeles să creadă Făgădău va minunile din capului vor fii respectate !!! Are o dorință arzătoare. Când o să reducă taxa la jumătate mai discutăm altfel rămâne doar un vis urât . Placa va sta ridicată că și până acum !!!

Liviurs

04 Aug, 2018 06:28

Bravo!!! Este cea mai mare realizare a domnului primar, decind a fost ales în această funcție. Ne mîndrim! Această prevedere genială, ar trebui introdusă anul următor, după ce primăria îmi va reduce taxa de parcare la jumătate. Eu nu plătesc pentru alții. Voi ridica în continuare plăcuța, iar dacă voi fi amendat, mă voi adresa instantelor judecătorești.

Nicu

04 Aug, 2018 01:00

Dar antre blocuri de ce nu faceti parcari. Unii si au facut gradini de zarzavaturi. Si asa tot boschetareala este. Mai bine mai faceti locuri de parcare decat gradini angradite . AAA ??

Nicu

04 Aug, 2018 00:49

Prost o mai fi ala care o mai plati parcarea

Articole asemanatoare

Dimensiunile locurilor de parcare din municipiul Constanţa, modificate prin hotărâre de Consiliu Local (documente)

04 Jan 2019 1059

Anunț important de la Primăria Constanța privind asigurarea numărului minim de locuri de parcare pentru construcții și amenajări

03 Jan 2019 910

Campania de demolare a garajelor în municipiul Constanţa va continua şi în 2019

01 Jan 2019 518

Poliţia Locală Mai multe garaje din Constanţa, desfiinţate. Acţiunea continuă

06 Dec 2018 1651

UPDATE. Senatorul Vergil Chițac La Constanța se aprobă construcții haotice, pe spații verzi, fără locuri de parcare (galerie foto)

21 Nov 2018 596

Blocul ridicat de NCCP Resort pe strada Barbu Catargi din Constanţa va fi supraetajat

07 Nov 2018 344

Garajele din municipiul Constanța, demolate pentru a se face locuri de parcare. Polițiștii locali îi somează pe posesori să le desființeze (galerie foto)

06 Nov 2018 800

Cine şi de ce a atacat în instanţă regulamentul privind parcajul? Bătălia pe cele aproximativ 20.000 de locuri de parcare din municipiul Constanţa!

30 Oct 2018 3188

Peste 100 de locuri de parcare noi pentru constănţeni (galerie foto)

05 Oct 2018 1714

350 de maşini la 1.000 de locuitori, tendinţă de creştere „Politica de parcări“ a Primăriei Constanţa, în dezbatere publică. Noi locuri în parcare în afara carosabilului şi parcări supraterane! (galerie foto+document)

04 Oct 2018 1470

Dispar toate garajele ilegale din Constanţa! Şeful Poliţiei Locale face precizări importante. Ce se va întâmpla peste câteva zile

17 Sep 2018 2893

Parcarea verde de lângă Spitalul Judeţean Constanţa, exemplu pentru proiectele ce urmează să fie contractate şi implementate în POR 2014-2020?

23 Aug 2018 634