Editorial Zecile de mii de turiști veniți pe litoral... dar unde?

  • După 15-20 de iunie, Mamaia, sunt sigură, că își va reveni
 
Am o imagine în minte de acum ceva ani, când eram mai tânără și mai plimbăreață. Mă aflam în autobuz, plecam de la Gară spre City Park Mall și nu aveai loc de turiști. Gălăgioși și fericiți, cum trebuie să fie omul care vine grăbit să se arunce în apele răcoroase ale mării. Era începutul lui iunie, nu îmi amintesc clar dacă era înainte sau după Rusalii, cert este că nu era nici canicula de iulie.
 
Și stăteam înghesuiți în autobuzul fără aer condiționat, cu oameni veniti de la sute de kilometri distanță cu trenul, care desigur avea întârzierea de rigoare, și vorbeau de tiribombe, să se dea în banană, să mănânce gogoși pe plajă și evident să bage o bere rece. Traficul era infernal, mașinile ocupau străzile și nu erau șantierele prezentului ca să îngreuneze traficul. Atunci statisticile dădeau vreo 50-60 mii de turiști.
 
Zilele trecute, anul 2023. Revenim într-un prezent unde vocile anunță peste 70.000 de turiști pe litoral, dar Constanța are un trafic lejer prin șantiere. Au fost mulți riverani și de prin județ care au vizitat Mamaia Nord, zona cluburilor. Vremea a fost prietenoasă, doar pe 3 iunie a fost o ploaie zdravănă după-amiaza. Dar în rest a fost cam pustiu pentru un număr așa mare de turiști, la Mamaia. Totuși, precizăm că vorbim de 70.000 de turiști pe tot litoralul. Am văzt pozele colegilor mei de la Costinești și Vama Veche, cât și de prin Eforie și Neptun/Olimp. Acolo se vedeau turiștii.
 
Și nu cred că este vina hotelierilor sau a celor care se ocupă de promovare. Eu tind să cred este că românul s-a săturat de betoane. Mamaia Nord a devenit sufocată de șantiere și de blocuri răsărite în câteva luni și preferă o oază de liniște cum este la Neptun sau o distracție ca pe vremuri la Costinești, unde blocurile nu îți răpesc soarele după ora 16.00.
 
Și eu pot să cred că au fost zeci de mii de turiști pe litoral, dar au ales destinații aparte de Mamaia. Dar operatorii de plajă nu trebuie să își facă griji, după 15-20 iunie sunt sigură că vor veni publicul lor țintă pe litoral, iar până spre finele lui august o să fie un sezon interesant.
 
Citește și:

Plajele din Costinești, pline de turiști în a doua zi de vară (FOTO+VIDEO)

 

Ti-a placut articolul?




Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Motivarea unei victorii de răsunet! Tribunalul Constanța - terenul de la Cazino Sud, din Mamaia, nu putea fi vândut, căci este plajă! (DOCUMENT)

21 Sep 2023 2315

Vești bune pentru fanii Neversea! Organizatorii au anunțat perioada în care va avea loc festivalul de la Constanța în 2024 (VIDEO)

21 Sep 2023 515

Alertă în zona plajei Reyna din Constanța! Unde au acționat autoritățile (FOTO+VIDEO)

20 Sep 2023 5283

Proces pentru taluzul de la Plaja Modern, la Tribunalul Constanța! Lipsește expertiza care să stabilească dacă suprafața este sau nu faleză

19 Sep 2023 621

Știri Constanța IPJ Constanța dezvăluie detalii despre moartea bebelușului de la Eforie (VIDEO)

17 Sep 2023 15112

Știri Constanța IPJ Constanța anchetează descoperirea bebelușului mort găsit la Eforie

17 Sep 2023 639

Știri Constanța Mărturia cutremurătoare a bărbatului care a găsit cadavrul nou-născutului abandonat la Eforie- "Dacă faceți copii, să îi creșteți" (VIDEO)

17 Sep 2023 19601

Știri Constanța Imagini de la fața locului. Gest inuman! Nou-născut abandonat între pietre, spre apă, la Eforie Nord (FOTO+VIDEO)

17 Sep 2023 2403

Confort Urban Scările de pe strada Vasile Alecsandri din Constanța intră în reabilitare

11 Sep 2023 471

Beach Wrestling World Series Constanța 2023 Finală mondială între două luptătoare de la CSM Constanța! (GALERIE FOTO)

11 Sep 2023 575

CSM Constanța, pe podium la Beach Wrestling World Championships U-17 (GALERIE FOTO)

09 Sep 2023 761

Constanța Medalii pentru România la Campionatul Mondial de lupte pe plajă (GALERIE FOTO)

09 Sep 2023 746

Lupte pe plajă La Constanța, a început Campionatul Mondial 2023. „Lupte strânse și adrenalină pe nisip“ (GALERIE FOTO)

08 Sep 2023 741

Constanța. Handbal pe plajă Aur, argint și bronz, dar și premii individuale la Naționale pentru echipele litoralului (GALERIE FOTO + DOCUMENT)

06 Sep 2023 1146

Știri Constanța azi Turiști inconștienți pe plaja din Jupiter! Au intrat în apă, deși este arborat steagul roșu (FOTO+VIDEO)

05 Sep 2023 733