Eveniment

Dăncilă a aprobat Al treilea om din ierarhia Ministerului Apărării Naţionale a demisionat. Despre cine este vorba. Date din CV

Aseară, în Monitorul Oficial al României partea I numărul 785/12.IX.2018, a fost publicată Decizia privind eliberarea lui Mircea Duşa, la cerere, din funcţia de secretar de stat, şef al Departamentului pentru politica de apărare, planificare și relații internaționale din cadrul Ministerului Apărărării Naţionale.
 
Potrivit Deciziei numărul 261 din 12 septembrie, semnată de primul ministru Vasilica-Viorica Dăncilă şi contrasemnată de secretarul general al Guvernului Ioana-Andreea Lambru, eliberarea din funcţie a avut loc „Având în vedere Cererea domnului Mircea Duşa, înregistrată la Cabinetul prim-ministrului cu numărul 5/5.048 din 11 septembrie 2018, în temeiul art.15lit.d) şi al art. 19 din Legea nr. 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor”.

 

Facem precizarea că Mircea Duşa era al treilea om din ierarhia ministerului Apărărării Naţionale, după ministrul Mihai-Viorel Fifor şi generalul Nicolae Ciucă, şeful Statului major al Apărării.

 
Reamintim că, Mircea Duşa, fost ministru al Apărării Naționale a fost numit în funcţia de secretar de stat la MApN în 27 ianuarie 2017 printr-o decizie a prim-ministrului Sorin Grindeanu.
 

Date biografice:
Data şi locul naşterii: 01.04.1955 Topliţa, jud. Harghita 
Stare civilă: căsătorit, doi copii.
 
Studii şi specializări:

1962 - 1970 - Şcoala generală Topliţa 
1970 - 1974 - Liceul silvic Gurghiu 
1983 - 1988 - Ştiinţe economice (Institutul pentru Pregătirea cadrelor în problemele conducerii social-politice Bucureşti)
2003 - 2004 - Studii de specializare postuniversitare - Managementul Instituţiilor Europene - Institutul Naţional de Administraţie, Universitatea ‘’Lucian Blaga’’ din Sibiu 
2003 - 2005 - Masterat - Managementul Instituţiilor Europene - Universitatea ‘’Lucian Blaga’’ din Sibiu
 
Activitate profesională:
1974 - 1976 - Stagiu militar (sublocotenent)
1976 - 1986 - Consiliul popular al oraşului Topliţa - funcţionar de conducere
1986 - 1990 - Consiliul popular al oraşului Topliţa - vicepreşedinte - ales
1990 - 1996 - Consiliul local al oraşului Topliţa - viceprimar 
1996 - 2000 - Consiliul local al oraşului Topliţa - primar 
2001 - 2004 - Prefectura Harghita - prefect 
2004 - 2008 - Parlamentul României - deputat 
2008 - 2012 - Parlamentul României - deputat 
mai 2012 - august 2012 - Ministru pentru Relaţia cu Parlamentul 
august 2012 - decembrie 2012 - Ministru al Administraţiei şi Internelor 
decembrie 2012 - reales deputat 
decembrie 2012 - noiembrie 2015 - Ministrul Apărării Naţionale
noiembrie 2015 - decembrie 2016 - Parlamentul României - deputat
ianuarie 2017 - prezent - Secretar de stat în Ministerul Apărării Naţionale, şeful Departamentului pentru politica de apărare, planificare și relații internaționale
 
Funcţii, activităţi într-un partid politic:
1996 - prezent, membru PSD, preşedintele Org. Judeţene Harghita PSD
 
Funcţii, activităţi într-o organizaţie din administraţia publică centrală sau locală:
1996 - 2001 - prim-vicepreşedinte al Asociaţiei Oraşelor din România
 
Funcţii, activităţi parlamentare anterioare:
2004 - 2008 - deputat, vicepreşedinte al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic 
2008 - martie 2010 - vicepreşedinte al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic 
feb. 2010 - sept. 2010 - vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor 

Limbi străine:
Franceză
Maghiară
 

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Saftoiu Ilie

13 Sep, 2018 02:29

Stau ca un dobitoc ce sunt si ma intreb :" Aparerea est responsabilitatea ..."

Articole asemanatoare

Decizie publicată în Monitorul Oficial. Cine afost numit în funcția de secretar de stat la Ministerul Afacerilor Interne

13 Feb 2019 413

Schimbări la vârful ANAF. Cine pleacă, cine vine, în urma unor decizii semnate de premierul Viorica Dăncilă

01 Feb 2019 2136

Percheziții la sediul ROMATSA. Un secretar de stat din Ministerul Transporturilor condus la audieri

29 Jan 2019 337

Adriana Cotel, numită preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate

25 Jan 2019 435

Fost secretar de stat în Guvernul Cioloş Regizorul Erwin Şimşensohn, în cărţi pentru preluarea Teatrului de Stat Constanţa (documente)

23 Jan 2019 1268

Unul dintre cei mai buni arbitri ai tuturor timpurilor, din România, a fost numit preşedintele Agenţiei Naţionale Anti-Doping

19 Jan 2019 1021

Omagiu inedit adus memoriei istoricului Gheorghe Dumitrașcu, la doi ani de la dispariție (galerie foto)

19 Jan 2019 708

A murit amiralul Revoluţiei din Decembrie 1989. De ziua lui de naştere. A fost secretar de stat în MAI

18 Jan 2019 2159

Graziela Elena Vâjială, eliberată, la cerere, din funcţia de preşedinte al Agenţiei Naţionale Anti-Doping

17 Jan 2019 333

Schimbare, la ANAF, după rocada mare. O nouă numire la vârful agenţiei. Pe cine a adus Dăncilă şi pe ce funcţie

10 Jan 2019 2530

Prima decizie semnată de Dăncilă pe anul 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial. La ce se referă

04 Jan 2019 837

Mihaela Triculescu, noul președinte al ANAF

03 Jan 2019 1086

Era împuternicit. De ieri este, cu acte în regulă, şeful Poliţiei Române. Decizia este semnată de Viorica Dăncilă

23 Dec 2018 2656

Divulgarea secretului care periclitează securitatea naţională Unul dintre dosarele DNA, amânat pentru februarie 2019

18 Dec 2018 505

Generalul Valeriu Nicuț s-a stins din viaţă

06 Dec 2018 1088