Scafandru cu experienţă, mort în Mamaia

Nicolae Roşca, de 50 de ani, din Constanţa, asociat în cadrul unei cunoscute firme de profil, a decedat, ieri, pe plaja din staţiunea Mamaia. Scafandrul în cauză era şeful unei echipe care avea ca sarcină demontarea sistemului de semnalizarea digurilor de larg din staţiune şi municipiul Constanţa. Potrivit reprezentanţilor Administraţiei Bazinale de Apă „Dobrogea – Litoral", executantul lucrărilor de proiectare şi execuţie pentru semnalizarea digurilor de larg din staţiunea Mamaia şi municipiul Constanta, respectiv SC Opal Construct SRL, are obligaţia de a executa lucrări de mentenanţă în ceea ce priveşte montarea/demontarea sistemului de semnalizare la începutul şi la sfârşitul sezonului estival. „În conformitate cu prevederile aceluiaşi contract, executantul este pe deplin responsabil pentru conformitatea, stabilitatea şi siguranţa operaţiunilor executate. Conducerea Administraţiei Bazinale de Apă Dobrogea Litoral îşi exprimă profundul regret faţă de decesul scafandrului Roşca Nicolae”, au conchis oficialii ABADL. Potrivit Registrului Comerţului, Nicolae Roşca figurează în Aqua Blue Diving SRL, alături de Jean Godeanu. Acesta din urmă a fost coleg de scufundare al scafandrilor Cătălin Valeriu Ispas şi Cristian Zarafu, găsiţi morţi în epava cargoului turcesc Medy.

Naționala României Under-17 Patru fotbaliști de la Farul Constanța, convocați pentru stagiul de pregătire din Cehia

05 Aug 2023 1795

Farul Constanța Alexandru Stoian, golul victoriei în meciul România - Israel. Iustin Doicaru a marcat contra Cehiei

28 Feb 2023 1862

Doi fotbaliști de la Farul Constanța au jucat pentru România U-16 contra Macedoniei de Nord. Iustin Doicaru a și marcat

26 Nov 2022 2206

Constănțeanul Nicolae Roșca, la prima acțiune ca selecționer al lotului național Under-16 al României

29 Aug 2022 1831

Antrenorul Nicolae Roșca, de la Academia Hagi, selecționer al unui lot național de juniori (VIDEO)

25 Aug 2022 2700

Farul Constanța a pornit ca din pușcă în Liga Elitelor Under-16. 9-0 cu Dinamo București (GALERIE FOTO)

21 Aug 2022 2673

Echipele Under-17 și Under-16 ale Farului Constanța, victorii în deplasare cu CSA Steaua București

11 Aug 2022 2037

Farul Constanța, medalie de bronz în Liga Elitelor Under-19

27 May 2022 2854

Liga Elitelor Farul Constanța, calificată în semifinale cu toate echipele. Performanță singulară în România

05 May 2022 2040

Liderul Farul Constanța, victorie la scor contra echipei de pe locul doi, în Liga Elitelor Under-16 (GALERIE FOTO + VIDEO)

22 Apr 2022 2374

Liga Elitelor Echipa Under-15 a Farului Constanța începe meciurile din etapa sferturilor

07 Apr 2022 3101

Farul Constanța Echipele Under-19 și Under-17 joacă în sferturile Cupei României. Formația Under-15, golaveraj 75-0 în opt meciuri (GALERIE FOTO)

30 Mar 2022 2424

Cupa României Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța, calificate în sferturi. Unul dintre meciuri, decis la penalty-uri (GALERIE FOTO)

15 Mar 2022 2141

Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța, meciuri în optimile Cupei României

12 Mar 2022 2143

La toate categoriile de vârstă, echipele Academiei Hagi sunt pe primul loc. Din Liga Elitelor până în Campionatul Județean (GALERIE FOTO)