10 Oct, 2022 12:37
1038
Daniela MOLDOVEANU

Rachete ruse care au lovit luni Ucraina au încălcat spaţiul aerian al Republicii Moldova, au anunţat autorităţile de la Chişinău, transmit AFP şi Reuters, citate de
Agerpres.ro
Potrivit agenţiei de presă britanice, trei rachete de croazieră lansate de Rusia au traversat spaţiul aerian moldovenesc luni dimineaţă.
''Trei rachete lansate de pe nave ruse din Marea Neagră asupra Ucrainei în această dimineaţă au traversat spaţiul aerian al Moldovei. Am dispus ca ambasadorul Rusiei să fie convocat pentru a oferi o explicaţie'', a scris pe Twitter ministrul de externe al Republicii Moldova, Nicu Popescu.
Armata ucraineană a anunţat că Rusia a lansat 75 de rachete asupra Ucrainei luni dimineaţa, într-o serie de bombardamente asupra mai multor oraşe ale ţării.
Agerpres.ro
Adauga un comentariu
Nume:
Email:
Comentariu*: