Invatamant

Cu girul Inspectoratului Şcolar Ce se întâmplă azi, de Ziua Internaţională a Educaţiei, în unităţile de învăţământ preuniversitar din judeţul Constanţa

Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa a publicat principale activităţi care se vor desfăşura în unităţile de învăţământ din Constanţa cu prilejul Zilei Internaţionale a Educaţiei, celebrată azi, 5 octombrie. Din datele transmise de directorii unităţilor de învăţământ din judeţ şi centralizate de ISJ Constanţa, situaţia cu privire la derularea activităţilor în zilele de 5 şi 8 octombrie (referendum) este următoarea: 7 unităţi de învăţământ (2 în Constanta şi 5 în judeţ), din care doar o şcoală şi restul grădiniţe, au raportat suspendarea cursurilor, după cum urmează: în data de 5.10.2018 - 6 unităţi şi în data de 8.10.208 - 4 unităţi de învăţământ.
 
Printre activităţile desfăşurate în unităţile de învăţământ din judeţul Constanţa pe 5 octombrie se numără: concursuri, excursii, mese rotunde, simpozioane, dezbateri, activităţi cultural-artistice, activităţi sportive şi multe altele.
 
Iată activităţile la care vor participa elevii din judeţ: Grădiniţa „Dumbrava Minunată“ Constanţa - concurs „Desen pentru dascălul meu“; Liceul Tehnologic „Carsium“ Hîrşova - Simpozion „Profesor pentru o zi“, simpozion „Educaţia cea mai bună armă pentru a schimba lumea“, simpozion „Importanţa educaţiei în societatea contemporană“; Şcoala Gimnazială nr. Constanţa - Târgul toamnei; Şcoala Gimnazială nr.1 Seimeni - concurs; Şcoala Gimnazială nr.17 „Ion Minulescu“ Constanţa -Târgul de toamnă; Liceul Tehnologic Independenţa - masă rotundă; Liceul Teoretic „Traian“ Constanţa - simpozion, masă rotundă, concurs; Centrul Şcolar Pentru Educaţie Incluzivă „Delfinul“ - concurs; Liceul Tehnologic Topraisar - dezbatere; Şcoala Gimnazială nr. 1 Siliştea - concurs de desen, recital de poezie, ateliere de lucru, competiţii sportive; Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart“ - educaţie ecologică „Curăţăm constanţa noastră“; Colegiul Tehnic „Pontica“ Constanţa - masă rotundă, concurs; Liceul Tehnologic „Jean Dinu“ Adamclisi - educaţie pentru societate „Să ne cunoaştem comuna“, dezbatere; Şcoala Gimnazială „Ion Ghica“ Tortoman - masă rotundă, activităţi cultural-artistice, activităţi sportive; Liceul Teoretic Băneasa (Şcoala primară nr. 2 Negureni) - masă rotundă, concurs, simpozion; Liceul Teoretic Băneasa - concurs; Grădiniţa „Casuţa din Pădure“ - activitate cultural-artistică; Şcoala gimnazială nr. 1 Făurei (structură a Liceului Teoretic Băneasa) - masă rotundă; Şcoala Gimnaziala nr.1 Saligny - concurs de creaţii artistice, masă rotundă „Şcoala trecut, prezent şi viitor“, dezbatere „Chipul dascalului“; Liceul Tehnologic „Jean Dinu“ Adamclisi - În lumea poveştilor; dezbatere „Educaţie pentru un mediu sănătos“; Liceul Teoretic „Anghel Saligny“ Cernavoda - masă rotundă, concurs; Şcoala Gimnazială nr. 11 „Dr. Constantin Angelescu“ - expoziţie, concurs, moment artistic, vizită la Complexul Muzeal de Ştiinţe ale Naturii; Liceul Tehnologic „Jean Dinu“ Adamclisi - sănătate prin mişcare, concursuri sportive; Grădiniţa cu Program Prelungit „Ion Creangă“ Medgidia - concurs de cunoştinţe „Eu sunt mic, dar îmi place competiţia“; Liceul Teoretic Murfatlar - masă rotundă; Grădiniţa cu Program Prelungit „Lumea Copiilor“ Constanţa - masă rotundă; Şcoala Gimnazială nr. 1 Hârşova- realizare de afişe/postere; Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“ Constanţa - spectacol „Artişti pe treptele educaţiei“; Şcoala Gimnazială nr. 1 Hârşova - drumeţie la Cetatea Carsium, Canaralele Hîrşovei; Şcoala Gimnazială nr. 16 „Marin Ionescu Dobrogianu“ Constanţa - concursuri; Şcoala Gimnazială nr. 1 Hârşova - dezbatere; Şcoala Gimnazială nr.3 „Ciprian Porumbescu“ - activităţi cultural-educative; Liceul Tehnologic „Ioan N. Roman“ - masa rotundă; Liceul Tehnologic „Nicolae Dumitrescu“ Cumpăna - concurs; Şcoala Gimnazială nr.1 Pecineaga - mese rotunde, vizite, joc de rol, afise, desene decorative, copacul educaţiei,      Şcoala Gimnazială nr.23 „Constantin Brâncoveanu“ Constanţa - masă rotundă, excursie tematică; Şcoala Gimnazială nr. 40 „Aurel Vlaicu“ Constanţa - masă rotundă/concurs; Liceul Tehnologic „Ioan N. Roman“ Constanţa - concurs, dezbatere; Şcoala Gimnazială „Mircea Dragomirescu“ Medgidia - dezbateri, confecţionare materiale centenarul marii uniri; Şcoala Gimnaziala „A. Ghencea“ Săcele - masă rotundă; Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu“ Medgidia - concurs, masă rotundă; Şcoala Gimnazială „Viceamiral Ioan Murgescu“ Valu Lui Traian - activitate „Comuna mea“, drumeţie în împrejurimile comunei; Şcoala Gimnazială „Mircea Dragomirescu“ Medgidia     - concursuri, lansare baloane cu mesaje pe tema educaţei, dezbateri, întreceri sportive; Colegiul „Dobrogea“ Castelu - concurs, masa rotundă; Colegiul Tehnic „Nicolae Titulescu“ Medgidia - spectacol artistic; Şcoala Gimnazială nr. 43 „Ferdinand“ Constanţa - dezbatere, realizare de portofolii(educaţia pretutindeni - proiect la nivelul şcolii); Şcoala Gimnazială „Dumitru Gavrilescu“ Gârliciu - concurs, dezbatere, Şcoala Gimnazială „Gala Galaction“ Mangalia - masă rotudnă „Dobrogea 100“, voluntariat, excursii şi drumeţii tematice; Liceul Teoretic „Emil Racoviţă“ Techirghiol - masă rotundă, vizionarea filmului Columna, dezbatere; Şcoala Gimnazială nr.5 „Nicolae Iorga“ Constanţa - activităţi cultural-artistice, dezbatere; Liceul Teoretic „Carmen Sylva“ Eforie Sud - concurs; Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanţa - activitate cultural-artistică; Liceul Tehnologic „C.A. Rosetti“ Constanţa - monitorizarea delfinilor; Şcoala Gimnazială nr. 1 Mircea Vodă - concurs; Liceul Tehnologic „I.C Brătianu“ din Nicolae Bălcescu - concursuri de cultură generală, colaje cu mesaje despre educaţie, dezbatere, concursuri cu desene despre educaţie, concursuri de desene pe asfalt; Liceul Tehnologic Cogealac - ateliere de muzică, dans, arte plastice, mese rotunde, dezbateri, concursuri, vizită de studiu; Liceul Teoretic „Callatis“ Mangalia - masă rotundă, concurs; Şcoala Gimnazială nr. 1 Mircea Vodă - concurs; Şcoala Gimnazială nr. 2 Satu Nou - concurs; Şcoala Gimnazială „Ion Borcea“ Agigea - concurs de desene; Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 10 Constanţa - concurs; Liceul Teoretic „George Emil Palade“ Constanţa -simpozion; Şcoala Gimnazială „I.L. Caragiale“ Medgidia - dezbateri, expoziţii desene, activităţi practice, jocurile copilăriei-concursuri sportive, Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Țiţeica“ Constanţa - ateliere cultural- artistice, masă rotundă, activităţi sportive; Centrul Şcolar Pentru Educaţie Incluzivă „Maria Montessori“ Constanţa - concurs, jocuri educative tematice; Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu“ Medgidia - competiţie sportivă, ateliere de creaţie; Grădiniţa cu program prelungit nr. 7 Mangalia - concursuri şi jocuri sportive; Grădiniţa cu Program Prelungit nr.1 Mangalia - concursuri şi jocuri sportive; Liceul Teoretic „Decebal“ Constanţa - masă rotundă, simpozion, concurs; Şcoala Gimnazială nr. 1 Eforie Nord -expoziţii, masă rotundă; Şcoala gimnazială nr. 1 Fântânele - ateliere de muzică, dans şi arte plastice, mase rotunde, concurs; Şcoala Primară Colibri Constanţa - concurs; Şcoala Gimnazială „Spiru Haret“ Medgidia - concurs; Liceul Tehnologic Ciobanu - expoziţie; Liceul Tehnologic „Ion Bănescu“ Mangalia - concurs, masă rotundă; Şcoala „Sfinţii Martiri Brâncoveni“ Constanţa - Educaţia începe acasă şi continuă la şcoală - concurs, colaje, desene; Şcoala Gimnazială „Constantin Brancuşi“ Medgidia - activităţi cultural artistice-gimnazial, activităţi educative pe clase-primar; Şcoala „Constantin Brâncuşi“ Medgidia - concursuri sportive, vizionare filme educative; Şcoala Gimnazială „G. Enescu“ Năvodari - activităţi de dezvoltare personală; Şcoala „Constantin Brâncuşi“ Medgidia - jocuri sportive; vizionare filme educative; Grădiniţa cu Program Prelungit „Azur“ Constanţa - masa rotundă „Prietenii cărţilor“; Colegiul Comercial Carol I Constanţa - dezbateri, vizionare film, vizitare muzeu, centru vechi, biblioteca judeţeană, activităţi sportive; Grădiniţa cu Program Normal nr. 1 Valu Lui Traian - concurs „Educatoarea mea“; Liceul Tehnologic Mihai Viteazul - competiţie; Şcoala Gimnazială „Marin Voinea“ Cerchezu -panouri tematice, afişe, desene; Şcoala Gimnazială „Gheorghe Lazăr“ Corbu - concursuri, expoziţii, dezbateri; Şcoala Gimnaziala nr. 37 Constanta - vizite, concursuri, biblioteca vie, vizionare teatru, excursii; Şcoala Gimnazială nr. 1 Lumina - activităţi sportive şi artistice; Şcoala Gimnaziala nr.1 Ion Corvin - simpozion, masă rotunda, concurs; şcoala gimnazială nr.7 „Remus Opreanu“ Constanţa - excursie; Grădiniţa cu Program Prelungit „Gulliver“ Constanţa - concurs pe criterii de vârstă; Liceul Teoretic Negru Vodă - vizionări filme, afişe, postere cu aceeaşi temă, educaţie pentru sănătate, desene pe asfalt, masă rotundă; Şcoala Gimnazială nr. 2 Cernavoda - vizionare film şi dezbatere; Şcoala gimnazială „G. Enescu“ Năvodari - activităţi sportive, excursie; Colegiul Tehnic „Tomis“ Constanţa - dezbateri, vizionari filme educative; Şcoala Gimnazială nr.1 Topalu - concursuri pe domenii; Liceul Teoretic „George Emil Palad“ Constanţa - concurs; Grădiniţa cu Program Prelungit „Lucian Grigorescu“ - concurs; Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“ Constanţa - flash-mob, expozitie, vizionare film, workshop, concurs; Şcoala Gimnazială nr. 12 „B.P. Hasdeu“ Constanţa - teatru, masă rotundă, concursuri sportive vizionare film, vizită expoziţie fotografie; Grădiniţa cu Program Prelungit „Tic Pitic“ Constanţa - concurs; Şcoala Gimnazială nr. 1 Cernavodă - concurs, masă rotundă; Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ Constanţa - vizionare Film Marea Unire;      Liceul Teoretic „George Emil Palade“ Constanţa - concurs; Şcoala Gimnazială nr. 1 Pantelimon - activităţi culturale, artistice, sportive, educative, concurs;Şcoala Gimnazială „S.A. Esenin“ Ghindăreşti - masă rotundă şi ateliere de lucru; Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian“ Constanţa -flash mob, expoziţie de carte şi desene; Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 6 Constanţa -concurs de desene şi postere;
Şcoala Gimnazială nr.1 Istria - concurs; Şcoala Gimnazială „Mircea Eliade“ Cernavoda- mese rotunde, concursuri, vizite; Şcoala Gimnazială nr. 1 Tuzla - activitate practică, expoziţie, dezbatere, joc de rol, vizionare de film, masă rotundă, activitate practică; Şcoala Gimnazială nr.1 Peştera - concurs, ateliere; Grădiniţa nr. 8 Constanţa - activităţi practice, activităţi plastice, euritmie, jocuri didactice; Şcoala „Petre Ispirescu“ Constanţa - vizită, prezentarea Universităţii Ovidius; Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 42 Constanţa - concurs; Şcoala Gimnazială nr.1 Valu lui Traian - activităţi sportive, expoziţie de desene/colaj, concursuri de cultură generală; Grădiniţa cu Program Normal Peştişorul de Aur Năvodari - spectacol pentru copii; Şcoala Gimnazială „Adrian V. Rădulescu“ Murfatlar - masă rotundă, concurs; Şcoala Gimnazială „George Coşbuc“ 23 August - masă rotundă.

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

ISJ Constanța organizează conferința județeană a proiectului privind învățământul secundar

17 Oct 2019 458

Interviu online cu inspectorul şcolar general al ISJ Constanţa, Petrică Miu „Digitalizarea este o provocare căreia învăţământul constănţean îi poate face faţă cu succes“

12 Oct 2019 1441

O nouă ediţie a Târgului de toamnă al ofertelor educaţionale din învăţământul profesional „Ştiu să-mi aleg meseria“, organizată de ISJ Constanţa

12 Oct 2019 566

„Mâncători de suflete“, „needucaţi“ Educatoarea unei grădiniţe, sancţionată disciplinar de ISJ Constanţa. Povestea mai puţin ştiută a cazului

09 Oct 2019 2620

Doi inspectori şcolari au dat în judecată ISJ Constanţa. Ce declară părţile

08 Oct 2019 2418

25% din salariul de bază, timp de cinci ani 117 profesori din Constanţa vor primi gradaţii de merit. Cine sunt aceştia (document)

28 Sep 2019 10972

Constanţa, gazda întalnirii de lucru „Educația timpurie incluzivă de calitate"

27 Sep 2019 392

ISJ Constanţa a aprobat cea de-a doua clasă pregătitoare la Liceul Teoretic „Ioan Cotovu“ din Hârşova (galerie foto)

20 Sep 2019 624

Festivitatea de premiere a performanței în învățământ Părinți cu ochii în lacrimi și emoții ca la examene pentru elevii de 10 ai Constanței (galerie foto)

19 Sep 2019 1111

Ministerul Educaţiei a alocat 69.000 de lei pentru Constanţa Festivitate de premiere a elevilor constănţeni cu media 10 la examenele naţionale din 2019

18 Sep 2019 1074

Numiri de noi directori în unităţile de învăţământ constănţene, la început de an şcolar 2019-2020

07 Sep 2019 5115

Schimbări în organigrama ISJ Constanţa. Echipa mandatului nr. 5 al lui Petrică Miu

07 Sep 2019 5711

Peste 100 de microbuze vor deservi transportul elevilor în judeţul Constanţa. Ce se întâmplă cu toaletele din curtea şcolii?

04 Sep 2019 1074

Petrică Miu, noul inspector școlar general al ISJ Constanța. Mandatul Gabrielei Bucovală a expirat

19 Aug 2019 4338

La cârma şcolilor Lista cadrelor didactice din Constanţa menţinute în funcţia de director şi director adjunct în anul şcolar 2019-2020

15 Aug 2019 4651