Invatamant

LIVE TEXT Eveniment organizat de ISJ Constanța Generația de ieri un exemplu pentru generația de astăzi. Premii pentru cariera la catedra de istorie(galerie foto+video)


În această seară, sala Remus Opreanu a Prefecturii Constanța găzduiește un eveniment, organizat de Inspectoratul Școlar Județean Constanța - Generația de ieri un exemplu pentru generația de astăzi.

Printre cei prezenți se numără: prof. Zoia Gabriela Bucovală - inspector școlar general, Decebal Făgădau - primarul municipiului Constanța, prof. Paula Iordan - inspector școlar pentru Istorie, Alina Codreanu, inspector școlar general adjunct.

UPDATE 4: În cadrul evenimentului are loc premierea a 54 de profesori de istorie pensionari pentru cariera dedicată performaței în educație. Redăm mai jos textul scrisorii pe care primarul Decebal Făgădău o va înmâna profesorilor premiați:

„La ceas aniversar pentru România și Dobrogea, sunt onorat să vă aduc omagiul meu sincer pentru cei peste 30 de ani de activitate didactică din spatele catedrei de istorie.
Nicolae Iorga spunea că un popor care nu își recunoaște istoria este ca un copil care nu își recunoaște părinții.
Fără orele dumneavoastră de la clasă, noi, generația de astăzi, nu ne-am di cunoscut părinții și nici faptele lor de glorie, n-am fi înțeles sacrificiile lor, n-am fi aflat cum au gestionat trecutul pentru ca noi să avem astăzi, n/am di avut busola în tumultul cotidianului.
Lecțiile de istorie sunt ancora care ne ține în prezent și lumina care ne ghidează în viitor.
Cu recunoștință și respect, mă aplec în fața anilor dumneavoastră de profesorat care ne-au făcut pe toți mai plini de substanță, mai dobrogeni, mai români.
În numele municipiului Constanța, vă mulțumesc pentru tot!
Vivat Academia! Vivant professores!”

Iată lista celor 54 de profesori premiați:

Valentin Albu - Liceul Teoretic „Anghel Saligny” Cernavodă,
Viorica Albu - Liceul Teoretic „Anghel Saligny” Cernavodă,
Maria Băhnăreanu -    Școala Gimnazială nr.33 „Anghel aligny” Constanța,                                        
Zoița Balaș - Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța,
Anghel Bardac    - Școala Gimnazială nr.1 Gradina
Nicolae Borcan – Şcoala Gimnazială nr. 28 "Dan Barbilian” Constanța,
Florina Botoș - Școala Gimnazială nr.6 „Nicolae Titulescu" Constanța,
Ion Brăiloiu - Liceul Teoretic „Carmen Sylva” Eforie Sud
Camelia Budrică - Colegiul Național „Mihai Eminescu” Constanța
Mihail Budrică - Liceul Tehnologic „I.G. Duca” Constanța
Gheorghe Ciorbaru    - Liceul Tehnologic „Dragomir Hurmuzescu” Medgidia,
Maria Cojocaru - Liceul Teoretic „George Călinescu” Constanța
Axinte Comănescu    - Liceul Teoretic „Anghel Saligny” Cernavoda
Vitanos Constantin    - Colegiul Național „Constantin Brătescu” Constanța
Doina Constantinescu – Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul”  Constanța,
Natalia Dămăroiu - Liceul Teoretic „Ovidius", Constanţa,
Stelian Dumitrescu - Liceul Tehnologic „Lazăr Edeleanu” Năvodari,
Mariana Enache - Şcoala Gimnazială nr. 11 „Constantin Angelescu” Constanța,
Ecrem Gafar -    Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” Medgidia,
Vasile Florian Georgescu     - Liceul Tehnologic Techirghiol,
Natașa Gherghilescu - Colegiul Tehnic „Pontica” Constanța,
Stere Gospodin - Liceul Tehnologic „Ion Podaru” Ovidiu,
Ion Grosu - Liceul Tehnologic „Ion Podaru” Ovidiu,
Mufit Ismail - Liceul Tehnologic Topraisar,
Cornelia Levonian -    Liceul Tehnologic „Lazăr Edeleanu” Năvodari,
Mihai Lupu - Colegiul Național „Mircea Cel Bătrân” Constanța,
Ion Marinescu    - Școala Gimnazială nr.1 Hârșova,
Mariana Mateizer - Școala Gimnazială nr.1 Castelu,
Ion Moiceanu -    Liceul Teoretic „Ovidus”  Constanța,
Octavian Mustață -    Școala Gimnazială „I.Creangă” Albești,
Cornelia Nasta    - Școala Gimnazială Tuzla,
Gheorghe Neacșu - Școala Gimnazială Nr.1 Oltina,
Dalila Nicolau - Liceul Tehnologic „C.A. Rosetti” Constanța,
Jan Papuc - Școala Gimnazială nr 40  „Aurel Vlaicu”  Constanța,
Natașa Peteu -    Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Medgidia,
Petre Purcărea - Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Țițeica” Constanța,
Rodica Piţigoi - Şcoala Gimnazială nr. 12 „B. P. Hașdeu" Constanța,
Paula Adriana Pop -  Colegiul Național „Mihai Eminescu” Constanța,
Ionel Radu - Şcoala Gimnazială nr. 8 Constanța,
Doina Rusali - Școala Gimnazială nr. 16 „M.I. Dobrogianu” Constanța,
Steluța Rusu -    Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” Medgidia,
Sandu Ștefana     - Școala Gimnazială nr. 3 „Tudor Arghzi” Năvodari,
Săvoiu Ligia  -    Şcoala Gimnazială nr. 2 „Viceamiral Murgescu” Valu lui Traian,
Stan Constantin - Şcoala Gimnazială nr. 37 Constanța,
Stratenie Gabriel - Școala Gimnazială nr. 36 Constanța,
Sturdza Aurelia - Școala Gimnazială nr.1 „G. Enescu” Constanța,
Şopu Dumitru -     Colegiul Tehnic „Tomis” Constanţa,
Ştefan Viorica     - Școala Gimnazială nr 40  „Aurel Vlaicu”  Constanța,
Tășala Mărioara - Școala Gimnazială „Dan Spătaru” Aliman,
Teodorescu Maria - Școala Gimnazială nr.39 „N.Tonitza” Constanța,
Trancă Ion - Şcoala Gimnazială nr. 14 Constanța,
Ursache Aurelia - Liceul Teoretic „Ovidius" Constanţa,
Vasile Maria - Şcoala Gimnazială nr. 12 „B. P. Hașdeu" Constanța,
Vărășteanu Nina - Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” Medgidia.

UPDATE 3: "Am auzit lucruri frumoase despre dumneavostră și am continuat ceea ce ați facut dumneavostră. Vă asigur că elevii noștri sunt buni la istorie, obținând premii la diverse concursuri naționale. Numărul premiilor crește de la an la an, ceea ce demonstrează că elevii sunt pasionați de istorie. Pe lângă rezultatele elevilor, ne bucurăm și de organizarea a mai multor evenimente, din care elevii pot învăță despre istorie. ISJ Constanța organizează de doi ani un concurs național- Călători prin istorie. Concursul este dedicat claselor 5-8. Momentul premierii ne aduce multe satisfacții deoarece vedem multă emoție și bucurie. Ei sunt sursa noastră de energie. Ne bucurăm să vedem că avem copii care iubesc istoria. Prin acest concurs, dorim din inimă copiilor dragostea de istorie. În an centenar, ISJ Constanța a organizat multe evenimente dedicate evenimentului istoric. Unul dintre ele a fost concursul -Mesajul meu pentru România. Copiii au lansat mesaje originale și inedite, prin organizarea unor flashmob-uri. Să amintim și evenimentul dedicat Unirii Basarabiei cu România, mai ales că au participat și elevi de peste Prut. Au urmat expoziții, târguri de produse tradiționale, concursul "Să ne cinstim eroii". De ziua Dobrogei, am organizat un simpozion la care au participat profesorii de istorie, simpozionul „Unitate în diversitate pe pământ dobrogean”. Suntem mândri că îi putem învăța pe copiii noștri istorie. Suntem mândri că elevii iubesc istoria. Promitem că vom continua, mai ales că am invatat multe de la dumneavostră. Intenționăm ca toate pozele și acțiunile desfășurate în anul centenarului să fie adunate într-un album, care să rămână generațiilor viitoare. De asemenea, am inițiat concursul "Amintirea eroilor", dedicat Primului Război Mondial", a spus celor prezenți Paula Iordan, inspector școlar pentru Istorie.

UPDATE 2: "Pentru că este centenarul ne-am gândit să unim generația de ieri cu cea de azi a profesorilor de istorie. Când am lansat invitațiile, am primit multe bucurii, mulțumire și entuziasm. Mi-am dat seama că am făcut foarte bine că ne-am gândit la acest eveniment. Am primit cu emoții întâlnirea dumneavoastră cu foștii colegi. M-am încărcat și eu cu multe bucurii. Dumneavoastră ați educat și format generații. Anul acesta sărbătorim sentimentul de identitate națională, credința românilor de a nu renunța la unire. Sărbătorim curajul și patriotismul. Dumneavoastră, profesorii de istorie, ați reușit să le transmiteți elevilor acest patriotism. ISJ Constanța dedică evenimentul de azi profesorilor de istorie", a spus prof. Paula Iordan, inspector școlar pentru Istorie.

„Mă bucur că am onoarea să fiu azi lângă dumneavoastră, în acest an, anul centenarului, dar și anul Dobrogei noastre. Mă bucur că vă putem, azi, omagia pe dumneavoastră. De la dumneavoastră am învățat despre țara mea. Dumneavoastră ne-ați învățat să fim ceea ce suntem noi acum. Am trăit într-o generație care și-a respectat oamenii. Și eu, ca și profesor, îi învăț pe elevi să fie oameni. Dacă și noi vom reuși să facem pentru elevii noștri ceea ce ați facut dumneavoastră pentru noi, putem spune că am reușit", a transmis celor prezenți, Gabriela Bucovală, inspector școlar general.

"Vin dintr-o familie în care educația este pe locul întâi. Suntem într-un moment în care cu toții ne îndreptăm spre istorie. Am încercat să ascult mereu un om, pe profesorul Gheorghe Dumitrașcu, care mi-a fost diriginte și care m-a făcut să conștientizez cine sunt și ceea ce doresc să fac. De la domnul Gheorghe Dumitrașcu am înțeles ca sunt în Tomis și să nu uit acest lucru. Oamenii care lucrează în educație au fost uitați de sistem, au avut salarii mici dar văd mereu în ei o combustie. Istoria este o poartă pe care dumneavoastră o deschideți ca noi să învățăm. Este poarta dintre generații, pe care dumneavoastră o țineți mereu deschisă. Memoria vie a progresului sunteți dumneavoastră. Vă sunt recunoscător și vă port un profund respect", a subliniat primarul Decebal Făgădău.

UPDATE 1: Elevi îmbrăcați în port tradițional românesc îi întâmpină pe profesorii de istorie dar și pe invitați, așa cum este obiceiul la români, cu pâine și sare.

Evenimentul „Generația de ieri un exemplu pentru generația de astăzi” începe cu intonarea imnului de stat al României.


Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

ISJ Constanţa a aprobat cea de-a doua clasă pregătitoare la Liceul Teoretic „Ioan Cotovu“ din Hârşova (galerie foto)

20 Sep 2019 334

Festivitatea de premiere a performanței în învățământ Părinți cu ochii în lacrimi și emoții ca la examene pentru elevii de 10 ai Constanței (galerie foto)

19 Sep 2019 803

Ministerul Educaţiei a alocat 69.000 de lei pentru Constanţa Festivitate de premiere a elevilor constănţeni cu media 10 la examenele naţionale din 2019

18 Sep 2019 867

Numiri de noi directori în unităţile de învăţământ constănţene, la început de an şcolar 2019-2020

07 Sep 2019 4630

Schimbări în organigrama ISJ Constanţa. Echipa mandatului nr. 5 al lui Petrică Miu

07 Sep 2019 4950

Peste 100 de microbuze vor deservi transportul elevilor în judeţul Constanţa. Ce se întâmplă cu toaletele din curtea şcolii?

04 Sep 2019 979

Petrică Miu, noul inspector școlar general al ISJ Constanța. Mandatul Gabrielei Bucovală a expirat

19 Aug 2019 3903

La cârma şcolilor Lista cadrelor didactice din Constanţa menţinute în funcţia de director şi director adjunct în anul şcolar 2019-2020

15 Aug 2019 4366

ISJ Constanţa a publicat rezultatele interviului Cine sunt profesorii detaşaţi în interesul învăţământului în funcţii de conducere

12 Aug 2019 4265

Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa cumpără rechizite. Câţi bani alocă pentru fiecare elev

09 Aug 2019 1988

Schimb estival de „serii“ între grădiniţele constănţene

31 Jul 2019 732

Evaluare Naţională 2019 Topul meseriilor căutate de absolvenţii claselor a VIII-a. Meseria, brăţară de aur, versus licenţiat vânzător la mall

27 Jul 2019 1690

Doi profesori din Constanţa, nota zece la proba scrisă a examenului de titularizare. Alţi 55 au obţinut note mai mari de nouă

24 Jul 2019 15502

ISJ Constanța Peste două sute de candidați s-au înscris la examenul național de definitivare în învățământ

23 Jul 2019 972

Profesorii află, azi, rezultatele inițiale la examentul de titularizare. Unde se vor afișa notele

23 Jul 2019 956