Invatamant

Mesaj transmis de elevii și profesorii Colegiului de Marină Alexandru Ioan Cuza „Suntem consternați de faptul că vom fi evacuați din propria casă“

Elevii şi cadrele didactice de la Colegiul Tehnic de Marină „Alexandru Ioan Cuza” Constanţa sunt supărați de faptul că unitatea de învățământ va fi mutată, iar în actuala clădire va fi reînființat Colegiul Militar. 

„Colectivul de elevi şi cadre didactice de la Colegiul Tehnic de Marină „Alexandru Ioan Cuza” este bucuros de înfiinţarea prestigiosului Liceu Militar de Marină, dar este, în acelaşi timp, consternat de faptul că va fi evacuat din propria casă, întreţinută cu atâta efort de părinţi, elevi şi profesori. Suntem un liceu cu tradiţie de mai bine de 40 de ani, singurul cu profil de marină comercială din ţară(fostul Navrom), situat într-un oraş cu ieşire la mare, iar elevii noştri ne fac cinste, fiind absolvenţi ai Universităţii Maritime sau Academiei Navale,,Mircea cel Bătrân”. Chiar dacă nu sunt consideraţi elevi de elită, aşa cum sunt cerinţele la un liceu militar, şi elevii noştri au aceleaşi drepturi de a studia într-un sediu cu o bază materială bună, aşa cum a fost catalogată cea a şcolii noastre de către reprezentanţi ai MAPN-ului şi ISJ-ului, într-un articol din presa locală. Nu înţelegem de ce trebuie să părăsim şcoala noastră şi să vină alţii în locul nostru! Pentru că sunt elevi mai buni? Nu toţi copiii au aceleaşi drepturi?  Dacă se doreşte reînfiinţarea Liceului Militar de Marină, se poate în fostul lor sediu din cartierul Coiciu sau într-un sediu nou, să fie  dotat şi să devină optim pentru o şcoală de elită, nu să fie alungaţi, din propria casă, aproape 600 de elevi şi relocaţi în spaţii improprii educaţiei! Dorim şanse egale la o educaţie de calitate!“, au preciyat reptezentanții Colegiul Tehnic de Marină „Alexandru Ioan Cuza” Constanţa


Reaminitim că Petrică Miu, înspectorul şcolar general al ISJ Constanţa, a declarat într-o conferinţă de presă că Liceului Militar de Marină Constanţa va fi înfiinţat în Poarta 6. Liceului Militar de Marină Constanţa a funcţionat până în anul 1998.

Petrică Miu: “Demersurile pentru reînfiinţarea Liceului Militar de Marină la Constanţa sunt înaintate. Discuţiile au început demult pe Primăria Constanţa şi reprezentanţii MApN. De asemenea, şi Inspectoratului Şcolar pentru că noi împreună cu Primăria trebuia să găsim locul unde să funcţioneze acest liceu. Ne-am întâlnit şi cu reprezentanţii MApN şi acum ceea ce trebuie făcut sunt ordinele de ministru, protocolul între cele două ministere – MapN şi Ministerul Educaţiei.”

 “Va fi unde se află Colegiul Tehnic de Marină NAVROM - Poarta 6, pentru că acolo se oferă condiţiile pentru cee ace însemnă Colegiul Militar de Marină. Liceul nostru va fi condus în altă locaţie fără a fi desfiinţat. ”, a mai declarat inspectorul general al ISJ Constanța.

Totodată, inspectorul general al ISJ Constanța a mai precizat că Liceul Navrom se mută în locul liceului Vasile Pârvan iar acesta se va muta la liceul Miron Costin. 

S-a aprobat înfiinţarea Liceului Militar de Marină Constanţa. Ce spune Petrică Miu (video)

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Toamna se numără cadeţii! Jos bereta, dom’ ministru! (galerie foto)

14 Sep 2018 2673

Ce șanse mai are Colegiul de Marină să nu piardă sediul în favoarea „confratelui“ său militar? Nule. Ultima etapă, dezbaterea publică (document)

24 Aug 2018 1628

Cum se face transferul elevilor din liceele sau colegiile civile la Colegiul Naţional Militar „Alexandru Ioan Cuza” din Constanţa. Condiţii de recrutare (galerie foto)

19 May 2018 2691

Veşti importante despre Liceul Militar de Marină Constanţa! Ce condiţii trebuie să îndeplinească viitorii candidaţi la clasele a X-a şi a XI-a

30 Apr 2018 8520

Părinţii de la Colegiul de Marină ar fi preferat, în locul Şcolii nr. 15, să facă naveta la Colegiul „Tomis“

24 Feb 2018 2230

Imagini de la eveniment. Reînființarea Liceului de Marină la Constanța scoate elevii în stradă. De ce sunt supărați elevii de la Colegiul Tehnic de Marină „Alexandru Ioan Cuza”(galerie foto)

15 Jan 2018 1949

Ordin important semnat de ministrul Educaţiei privind Colegiul Tehnic de Marină „Alexandru Ioan Cuza“

20 Apr 2016 1523

Colegiului Tehnic de Marinã „Alexandru Ioan Cuza”, la ceas aniversar

21 Oct 2015 882

De ce se bat elevii constănţeni? Violenţa, la ea acasă la Colegiul de Marină şi la Liceul Telecom din Constanţa

24 Jan 2015 2541

Şcoala, transformată în ring de box Bătaie între doi elevi la Colegiul de Marină Alexandru Ioan Cuza

23 Jan 2015 1728

Colegiul Tehnic de Marină Alexandru Ioan Cuza, în haine de sărbătoare

21 Oct 2013 1217

Colegiul Tehnic de Marină „Alexandru Ioan Cuza" Constanța

15 May 2013 4032

Zi de sărbătoare la Colegiul Tehnic de Marină Alexandru Ioan Cuza

24 Jan 2013 1373

Elevii de la Colegiul de Marină s-au întâlnit cu scriitoarea Ana Ruse

30 Jan 2012 835

Colegiul de Marină, în haine de sărbătoare

25 Jan 2012 1204

Aniversarea Colegiului de Marina

21 Oct 2009 903

Magistratii militari s-au mutat in Inel II

13 Jul 2009 951

Doi elevi de la Colegiul de Marina, prinsi cu fituici

01 Jul 2009 1314

Doi elevi de la Colegiul de Marina, prinsi cu fituici

01 Jul 2009 715

Patru elevi prinsi copiind la Colegiul de Marina

26 Jun 2009 1210

Patru elevi prinsi copiind la Colegiul de Marina

26 Jun 2009 870

Festivalul Şanselor Tale

06 Dec 2008 592

Elevii din Mnemosyne, alaturi de actorii de la Teatrul de Tineret in "Povesti in duplex"

15 Dec 2007 503

Concurs de matematica organizat de Grupul Scolar de Marina "Al. I. Cuza"

24 May 2006 842