Ministrul Sorin Cîmpeanu Cea mai bună performanță în ultimii 25 ani obținută de lotul de matematică al României

Olimpiada. Foto: PixabayMinistrul Educației, Sorin Cîmpeanu salută cea mai bună performanță în ultimii 25 ani obținută de lotul de matematică al României care s-a clasat pe primul loc în Europa și pe locul 5 la nivel mondial!!

„Olimpiada Internațională de Matematica (OIM/IMO) a fost organizata pentru prima oară in România, in anul 1959, la inițiativa Societății de Științe Matematice. În acest an, IMO 2022 a fost organizată la Oslo. Au participat 105 țări. Lotul României s-a clasat înaintea tuturor celorlalte țări europene!!
La nivel mondial, România a obținut locul 5.
Primele locuri au fost ocupate de China și Coreea, urmate de SUA și Vietnam. România a obținut 2 medalii de aur și 4 medalii de argint!
Felicitări celor 6 elevi români (3 elevi de clasa a X-a și 3 elevi de clasa a XI-a)! Felicitări profesorilor și coordonatorului Lotului de matematică al României - Conf. Dr. Cătălin Gherghe!“ - a precizta ministrul sorin Cîmpeanu într-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook.