Invatamant

Retrospectivă 2018 Elevi din Constanţa, pe podiumul competiţiilor naţionale şi internaţionale

Anul ce tocmai s-a încheiat a fost productiv pentru elevii din judeţul Constanţa, care şi-au adjudecat zeci de medalii, premii şi menţiuni. În anul 2018, elevii constănţeni care au participat la competiţiile naţionale au revenit acasă cu 135 de premii acordate de Ministerul Educaţiei Naţionale: 20 de premii I, 26 de premii II, 28 de premii 3 şi 61 de menţiuni. La acestea se adaugă 67 de premii acordate de alte instituţii: 11 medalii de aur, 19 medalii de argint, 12 medalii de argint, 12 medalii de bronz, 12 menţiuni speciale, trei diplome de onoare şi zece premii speciale.
 
Răzvan Mihai Ursu de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ a reuşit obţină la Olimpiada Asiatică de Fizică, din luna mai 2018, o medalie de bronz. De altfel, echipajul României a obţinut cinci distincţii: o medalie de aur, două medalii de argint şi două medalii de bronz. Răzvan-Mihai Ursu a fost coordonat de profesorul Ion Băraru, la fizică.
 
Gabriel-Darius Mardaru de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ a obţinut medalie de argint la Olimpiada Internaţională Ştiinţe pentru Juniori. De asemenea, Robert Gabriel Păşcălău de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ a obţinut medalie de bronz la Olimpiada Internaţională de astronomie şi medalie de argint la Olimpiada Internaţională de astronomie şi astrofizică.
 
Mircistul Hakan Calila, care a participat la cea de-a 52-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Chimie „D.I. Mendeleev“, desfăşurată în Republica Belarus, Minsk, a obţinut  medalie de argint.
 
În 2918, Olimpiada Internaţională de Matematică 2018 s-a desfăşurat la Cluj-Napoca. Edis Memiş, clasa a X-a la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, a obţinut o medalie de bronz.

Olimpiade şi concursuri organizate de ISJ Constanţa 

Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa a găzduit, în lunile aprilie-mai 2018, mai multe concursuri naţionale, după cum urmează: Olimpiada de Agricultură,  Olimpiada Naţională de Informatică, Olimpiada Naţională de Limba Engleză, Olimpiada Naţională de Limbă rusă, Olimpiada Naţională de Limbă turcă, Olimpiada Naţională de Limbă croată, Olimpiadă de religie - cult musulman, Concursul naţional „Made for Europe“.
 
De asemenea, la Constanţa s-au desfăşurat, în anul 2018: Concursul naţional de creaţie literară în limba rromani „Ştefan Fuli“, 25-27 aprilie; Concursul naţional CanSat, 3-6 mai 2018; Olimpiada Internaţională de Limba germană modernă, pregătire lot lărgit naţional, 27 aprilie - 4 mai.

Iată cine sunt elevii olimpici ai Constanţei!

Medalii de aur:

Petrescu Vladimir Ioan, clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum” - aur la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Balaur Victor Andrei, clasa a VI-a la Liceul Teoretic „Ovidius” - aur la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Păşcălău Robert Gabriel, clasa a X-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” , aur la Olimpiada Naţională de Astronomie şi Astrofizică, desfăşurată între 2 - 5 februarie la Gura Humorului, dar şi  calificare în lotul lot restrâns pentru participarea la Olimpiada Internaţională;
 
Prodan George Pantelimon, clasa a XII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” - aur la Olimpiada Naţională de Astronomie şi Astrofizică, desfăşurată între 2 - 5 februarie la Gura Humorului şi calificare în lotul lot restrâns pentru participarea la Olimpiada Internaţională;
 
Rîşnoveanu Lucia, clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum” - aur la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2-7 aprilie la Satu Mare.
 
Abibula Aisel, clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum” Constanţa - aur la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2-7 aprilie la Satu Mare şi calificarea în lotul lărgit pentru participare la Olimpiada Internaţională.
 
Gîrban Alexandru, clasa a IX-a la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică - aur la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2-7 aprilie la Satu Mare
 
Vergelea Vlad Ştefan, clasa a IX-a la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Constanţa - aur la Olimpiada Naţională de matematică, desfăşurată între 2-7 aprilie la Satu Mare;
 
Memiş Edis, clasa a X-a la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Constanţa - aur la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2-7 aprilie la Satu Mare, dar şi calificarea în lotul lărgit pentru participare la Olimpiada Internaţională;
 
Iliant Theodor Mihai, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa - aur la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2-7 aprilie la Satu Mare, dar şi calificarea în lotul lărgit pentru participare la Olimpiada Internaţională.
 
Bâra Andrei Robert, clasa a XII-a la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Constanţa - aur la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2-7 aprilie la Satu Mare II.

Medalii de argint

Ursu Răzvan-Mihai, clasa XII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza; dar şi calificarea în lotul lărgit Olimpiada Internaţională de Fizică;
 
Oprea Theodor Alin, clasa a XI-a la Liceul Teoretic „Ovidius” - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Păşcălău Robert Gabriel, clasa a X-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza; dar şi calificarea în lotul lărgit Olimpiada Internaţională de Fizică;
 
Răileanu Bogdan, clasa a IX-a la Liceul Teoretic „Ovidius” - argint la argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Ailiesei Ana Maria, clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială „Grigore Moisil” din Năvodari  - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Osman Arun, clasa a VIII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Banioti Mihai, clasa a VII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Fizică;
 
Georgescu David, clasa a VI-a la Şcoala Gimnazială nr. 37 Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Nicolae Constantin Daniel, clasa a X-a argint la Liceul Teoretic „Ovidius” Constanţa  - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Dorneanu Cezar, clasa a VIII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza,
 
Dumbravă Victor-Ioan, clasa a VIII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1-6 aprilie la Breaza;
 
Popa Andrei Cătălin, clasa a XII-a la Liceul Teoretic „Ovidius” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Astronomie şi Astrofizică, desfăşurată între 2 - 5 februarie la Gura Humorului; 
 
Dumitrescu Adriana Nicoleta, clasa a V-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 - 7 aprilie 2018 în Satu Mare;
 
Mîrzac Teia Gabriela, clasa a V-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum” - argint la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 - 7 aprilie 2018 în Satu Mare;      
      
Nistor Anne-Marie-Denisa, clasa a VI-a a Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân - argint la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 - 7 aprilie 2018 în Satu Mare;
 
Costea Teodora, clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum” - argint la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 - 7 aprilie 2018 în Satu Mare;
 
Chiriac Andreea Maria, clasa a IX-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 - 7 aprilie 2018 în Satu Mare;
 
Zevri Radu Cristian, clasa a XII-a la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 - 7 aprilie 2018 în Satu Mare;
 
Popescu Tiberiu Andrei, clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum” Constanţa - argint la Olimpiada Naţională de Informatică, desfăşurată între 3-7 aprilie la Târgu Giu.

Medalii de bronz

George-Pantelimon Prodan, clasa a XII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1 şi 6 aprilie la Breaza.
 
Andrei-Florin Sburlan, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1 şi 6 aprilie la Breaza.
 
Corina Miruna, clasa a IX-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ Constanţa - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Fizică, desfăşurată între 1 şi 6 aprilie la Breaza.
 
Antonia Pănescu Florina, clasa a IX-a la Liceul Teoretic „Ovidius“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Astronomie şi Astrofizică, desfăşurată între 2 şi 5 februarie la Gura Humorului.
 
Matei Octavian Stănescu, clasa a VI-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 şi 7 aprilie la Satu Mare.
 
Cezar Alexandru Tulceanu, clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 şi 7 aprilie la Satu Mare.
 
Sarah-Sonia Bălan, clasa a VII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 şi 7 aprilie la Satu Mare.
 
Andrei Arin Păcureţu, clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 şi 7 aprilie la Satu Mare.
 
Vlad Vasile Ion, clasa a IX-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 şi 7 aprilie la Satu Mare.
 
Răzvan Ştefan Puşcaşu, clasa a XI-a la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Matematică, desfăşurată între 2 şi 7 aprilie la Satu Mare.
 
Andrei Ionuţ Granat, clasa a V-a la Liceul Teoretic „Callatis“ Mangalia - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Informatică, desfăşurată între 3 şi 7 aprilie la Târgu Jiu.
 
Rareş Stanciu, clasa a V-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum“ - medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Informatică, desfăşurată între 3 şi 7 aprilie la Târgu Jiu.
 
 
 

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Colegiul „Mircea cel Bătrân“, despre performanţe şi munca din spatele reuşitelor (galerie foto)

12 Jan 2019 2068

Retrospectivă 2018 Decesele care ne-au îndoliat. Ce constănţeni celebri ne-au părăsit anul trecut

11 Jan 2019 1174

Retrospectivă 2018 Cultura din Constanța, câte puțin din toate, pentru toți. Evenimentele culturale care au marcat anul 2018 (galerie foto)

07 Jan 2019 992

Constanța. Retrospectiva anului 2018. Cine a intrat și cine a părăsit scena politică, decizii majore, lupte și primii candidați la Primărie! (galerie foto)

07 Jan 2019 1813

Retrospectivă 2018 Anul în care Simona Halep a cucerit primul ei trofeu de Grand Slam. Numărul 1 în lume şi regină la Roland Garros!

04 Jan 2019 745