Invatamant

Să cunoaştem şi să recunoaştem valorile Ei sunt elevii calificaţi la etapa naţională a Olimpiadei de limba şi literatura turcă

Constanţa a organizat, între 18 şi 21 aprilie, cea de-a XXI-a ediţie a Olimpiadei naţionale de limbă şi literatură turcă. La concurs au luat parte 79 de elevi din judeţele Constanţa, Tulcea şi din municipiul Bucureşti, pasionaţi de limba şi literatura turcă. Competiţia a fost organizată de Ministerul Educaţiei Naţionale, Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa, în parteneriat cu Uniunea Democrată Turcă din România, şi a fost găzduită de Colegiul Naţional „Mihai Eminescu“ din Constanţa.
 
Elevii calificaţi la etapa naţională a Olimpiadei de limba şi literatura turcă maternă sunt: Arzu Aylin Rifat, clasa a V-a la Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncuşi“ Medgidia - locul I, Melisa Defne Koskan, clasa a V-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ Constanţa - locul II, Erin Ablachim , clasa a V-a la Liceul Teoretic „Traian“ Constanţa - locul III, Arzu Menabit, clasa a V-a la Şcoala Gimnazială „Lucian Grigorescu“ Medgidia - menţiune, Dilara Suliman, clasa a VI-a la Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncuşi“ Medgidia - locul I, Merve Nur Memet, clasa a VI-a la Liceul Cobadin - locul II, Amela Bechir, clasa a VI-a la Şcoala Gimnazială „Lucian Grigorescu“ Medgidia - locul III, Melisa Elagül Yildirim, clasa a VI-a la Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“ - menţiune, Zehra Yusuf - clasa a VII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ Constanţa - premiul I, Onurcan Bolat, clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială nr. 24 „Ion Jalea“ - locul II, Fatime Raşit, clasa a VII-a la Liceul Cobadin - locul III, Zeynep Korkut, clasa a VII-a la International School of Bucharest - menţiune, Humeyra Akyol, clasa a VIII-a la International School of Bucharest - premiul I, Aysun Erbu Arslan, clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială nr. 1 Ciocârlia - locul II, Nur Husein, clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Ţiteica“ - locul III, Adile Kosak, clasa a VIII-a la International School of Bucharest - menţiune, Berkant Günes, clasa a IX-a la Liceul Teoretic „Ovidius“ - locul I, Alev Etem, clasa a IX-a la Colegiul Naţional „Kemal Atatürk“ Medgidia - locul II, Ali Fethi Goktaş, clasa IX-a la International School of Bucharest - menţiune, Merve Baise Uysal, clasa a X-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - locul I, Elif Apti, clasa a X-a la Liceul Teoretic „Emil Palade“ - locul II, Mina Begul Avci, clasa a X-a la International School of Bucharest - locul III, Melis Aleyna Sercan, clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Kemal Atatürk“ - locul I, Fatima Husein, clasa a XII-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - locul I, Melisa Ünsalan, clasa a XII-a la Liceul Teoretic „Ovidius“ - locul III.
 
Elevi calificaţi la etapa naţională a Olimpiadei de limbă şi literatura turcă modernă: Cristina Damcaliu, clasa a VI-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum“ - menţiune, Mara Antonia Enache, clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială „Spectrum“ - premiul I, Irina Mormocea, clasa a IX-a la ICBH - locul I, Constantina Teodora Damcaliu, clasa a IX-a la ICHC - locul II, Paul Schipor, clasa a IX-a la ICHC - locul III, Antonia Irina Alexe, clasa a IX-a la ICHC - menţiune, Robert Olaru, clasa a X-a la ICHC - locul I, Alexandra Pătru, clasa a X-a la ICHC - menţiune, Anne Marie Popescu, clasa a X-a la ICBH - menţiune, Florentin Arsene, clasa a XI-a la ICBH - locul III.

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Olimpiada naţională de limbă şi literatură turcă se desfăşoară la Constanţa

20 Apr 2017 1533

Primăria Eforie, gazdă apreciată de turci Primarul Brăiloiu, premiat la Olimpiada de Limba şi literatura turcă (galerie foto)

22 Apr 2016 2253

UDTTMR a premiat fruntaşii Olimpiadei Naţionale de Limba şi Literatura Turcă Maternă

09 Apr 2015 1841