Monden

Astăzi e ziua de naștere a jucătorului român de tenis Marius Copil

• Cea mai bună poziție atinsă de sportiv în clasamentul ATP de simplu a fost 56.

Jucătorul român de tenis Marius Copil își serbează astăzi ziua de naștere, sportivul din Arad împlinind 30 de ani.

Actualmente, Copil, care are și evoluții în echipa de Cupa Davis a României, se află pe locul 208 în clasamentul ATP de simplu, iar cea mai bună poziție atinsă în carieră a fost 56 (pe 28 ianuarie 2019).

Marius Copil (1,93 m / 87 kg) a început tenisul la șapte ani, iar până la vârsta de 12 ani a practicat, în paralel, și fotbalul.

Tenismanul, care vorbește patru limbi străine (engleza, germana, spaniola și italiana) provine dintr-o familie de sportivi, tatăl său evoluând în echipa națională de rugby, iar mama sa fiind handbalistă. Nu în ultimul rând, tenis a jucat și fratele său.

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook a lui Marius Copil.

La ce turneu și-ar putea face reapariția Simona Halep în circuitul profesionist de tenis (galerie foto)

08 Jul 2020 2467

Simona Halep și Horia Tecău, învingători la Cluj

05 Jul 2020 1830

Simona Halep și Horia Tecău fac pereche astăzi la Winners Open, de la Cluj

05 Jul 2020 2576

„Îmi lipsește Wimbledon“ Simona Halep, nostalgică după celebrul turneu de Mare Șlem pe care l-a câștigat în 2019 (galerie foto)

03 Jul 2020 2547

Copil, în stare gravă după ce a fost lovit de un cal

28 Nov 2019 703

Tenismanul Marius Copil s-a calificat în optimi la Antwerp (ATP)

15 Oct 2019 681

Perechea Marius Copil-Ugo Humbert, învinsă în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Metz

18 Sep 2019 570

Premieră pentru tenismenul român Marius Copil s-a calificat în runda a doua a turneului US Open

28 Aug 2019 727

Stere Halep a jucat tenis cu Emil Boc la Cluj, la Sports Festival 2019! Darren Cahill, din nou alături de Simona Halep

15 Jun 2019 3378

Emisiunea „Ferma. Un nou început” la final. Cine este Fermierul Anului 2019 și câștigătorul premiului de 50 000 de euro

24 May 2019 1231

Copilul de patru ani dispărut în râul Bistriţa Ardeleană a fost găsit decedat. Trupul victimei, descoperit de rude

08 May 2019 740

Egalitate între echipele masculine de tenis ale României şi Zimbabwe în prima zi de Cupa Davis

05 Apr 2019 680

Marius Copil, învins în primul meci al zilei din întâlnirea de Cupa Davis cu Zimbabwe, din primul tur din Grupa a II-a a zonei Europa-Africa