Politic

Incepe batalia pentru locul lui Emilian Burcea Alegeri pentru primaria din Adamclisi, pe 30 mai

cap_4.jpgPrefectul Judeţului Constanţa, Claudiu Palaz, a anunţat ieri, că primul tur de scrutin al alegerilor de la Adamclisi se vor desfăşura pe 30 sau 31 mai. Alegerile au loc la o lună şi jumătate după ce primarul Emilian Burcea a decedat în urma unui atac cerebral în timp ce se afla într-o deplasare la Silistra în Bulgaria.

Încă de la sfârşitul lunii martie, social-democraţii au luat în discuţie problema viitorului candidat pe care îl vor propune pentru alegerile care ar urma să se desfăşoare. Se vehicula zvonul potrivit căruia chiar soţia fostului primar, Marieta Burcea, ar avea mari şanse să fie desemnată candidatul PSD-ului, cu atât mai mult cu cât ea s-a implicat foarte mult în toate proiectele derulate de soţul său. Informaţia nu a fost confirmată la acel moment de Marieta Burcea, dar decizia finală ar urma să vină din partea filialei locale a PSD Adamclisi. Felix Stroe, preşedintele interimar al PSD Adamclisi, a precizat atunci că ar urma să se facă un sondaj de opinie în urma căruia să fie desemnat cel mai potrivit candidat pentru primărie. Am încercat să-l contactăm şi acum pe Felix Stroe dar acesta nu a fost de găsit.

Şi democrat-liberalii vor să-şi desemneze un candidat pentru alegeri. Abia mâine va fi gata sondajul pe care l-au comandat pentru stabilirea candidatului cel mai potrivit. De pe lista celor incluşi în sondaj au făcut parte Anton Burcea, Dora Şerbănescu - ingineri agronomi, Constantin Enea (rezervist) şi Georgeta Burcea (medic veterinar).


Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

ion

09 Jun, 2010 22:02

anonimule esti retard omule? daca inca nu ai aflat TONI A CASTIGAT!!! si cioara ta a pierdut, nu mai manca atat cacat ca te umfli

un anonim

01 Jun, 2010 23:02

Toni oprestete odata ai mituit lumea destul nu ai nici o sansa ai sa fi tras la raspundere de bani care iai bagat in lume si ai amentitat lumea . Cu toate mituiala ta ce ai dat si ai carat la lume trebuia sa castigi dar nu vezi ca lumea nu te vrea nici cu mitueala tiau dato-n gura nu vezi ca lumea nu te vrea lasa lumea sa voteze pe cn vrea numai ameninta lumea sa te voteze ca tiai batut si femeia la porcit si pe fitu de necaz ca nu ai luat din prima. se vede ce sansa tia dat dumnezeu ca teai bucurat ca a murin Emilian Burcea casa poti sa ei scaunul primariei. Dar se vede ce sansa tia dat Dumnezeu sa dea Dumnezeu sa te ea Emilian dupa el.ca primar la morti da meriti sa fi si stapan . bafta la lilieci cu tn betiv alcolist care nici nu sti sa citesti si mai vrei primar.

izabela

14 May, 2010 22:03

mai bine era pe timpil lui "ceasca",fura unul ,nu toti de-u ajuns sa ia si de la gura pensionarului cu 300 lei si salariatului cu 600 lei, care abia ii ajung de intretinere,oamenii seriosi care vor sa faca treaba sunt dat la spate si promovati cei care "executa comanda".Oameni buni,beti,mancati si fiti cu capul pe umeri,hotariti din prima sa nu mai cheltuim inca o data

un om

12 May, 2010 08:12

las ca dovezi va strange DNAul nu trebuie sa vezi tu mai fata nimic, o sa vada dovezile cine trebuie ;)

no name

11 May, 2010 21:37

mai visinica degeaba vb, vrem dovezi , hartii,cred ca ai avea cum sa le procuri .Din doua invarteli ale maicatii reusesti tu.

locuitor adamclisi

05 May, 2010 19:34

parcalab esti penibil:)))) tu ai tupeu ma saracie sa vorbesti de toni sau marieta ma? cine draq esti tu ma? pai astia cheltuie intr-o zi cat nu castigi tu in 10 ani ma prapaditule vai mama ta de saracie

parcalab

05 May, 2010 17:57

sa duca toni sa faca curat la porci ca la asta se pricepe ai sta bn.HAI MARIETA FAI DE RAS.HAI HAI HAI

cetateanul cu capul pe umeri

02 May, 2010 23:43

de ce spuneti ca Adamclisiul nu are pe cine sa propuna ca primar??Marieta ce are?parerea mea Marieta este un om capabil sa-i duca mandatul sotului ei la bun sfarsit si sa-i indeplineasca proiectele,o cunosc de foarte mult timp pe Marieta si tot timpul ea cu sotul ei se gandeau cui sa-i faca bine si vorba lor era mereu"Tine-ti dusmanii aproape!!" dar uite ca nu toata lumea gandeste ca ei,pacat ca s-a dus un om bun si a ramas un om puternic in spatele lui si nu stiti sa-l apreciati,nu vedeti ca si acum dupa pierderea domnului Emilian masinile opresc la poarta lor deoarece erau niste oameni foarte buni.CE vreti sa va faca beinur sa va puna sa calacati si voi crucea in picioare cum a facut sotia dansului??prea multa rautate este in sufletul acestui om chiar daca pare un om milos.Apropo mai Visinica de ce spui tu ca domnul Emilian l-a dat afara pe parintele de la ZOrile ??iti spun eu k nu esti informata bine si contacteaza-l pe parintele sa-ti confirme d-lui cine l-a dat afara..

pt oarecine

02 May, 2010 10:23

oarecine de ce crezi tu ca sunt asa de disperati sa candideze iar la primarie si so castige? oare pentru salariu???evident ca nu, doar pentru spagile si afacerile ilegale care le pot face in continuare, ca sau invatat cu bani multi nemunciti, cu bani foarte multi. plus ca le e frica ca daca intra altu in primarie acolo o sa le demasce toate ilegalitatile care le-au facut din 2004 incoace, si cate au fost!daca nu crezi ce am scris dute la registrul comertului si cauta SC BEN ALERT si o sa vezi a cui e si o sa te convingi. de unde pana unde vicele isi facea el firma de constructii in 2004? era el constructor de meserie cred si era visul lui sa construiasca:)) sa fim seriosi draga mea, miroase de la departare mare a afaceri necurate. mai cauta la registru si firma lui span cu cristina sa vezi si acolo si sa te convingi

visinica

02 May, 2010 10:16

e adevarat, fii fara grija ca e adevarat. gaditiva ce avere aveau ei inainte de 2004 cand a iesit primar si ce avere au acum, si veti vedea. pai salariile nu le-ar fi ajuns nici de cheltuielile lunare. sa ajungi sa cump000eri 2 apartamente in constanta, sati faci vila la valu, teren de casa in agigea, mobile de sute de milioane (canapele din piele exact ca cele din primarie au si la adamclisi si in constanta- ce coincindeta ca s-a nimerit sa fie acelasi model, doar culorile sa difere), televizoare lcd, laptopuri, bani pentru toate mofturile, terenuri cumparate, toate astea din salarii evident!!!si a avut acum 4-5 luni si o maina de tere luata ca spaga pe care o tinea ascunsa in constanta. a tinuto vreo luna si marieta i-a zis sa io dea inapoi lu ala care i-a dato ca mai bine sa le dea bani decat masina aia!! pt ca ei trebuiau sa pastreze aparentele de "oameni simpli din popor".NU A EXISTA AFACERE DIN CARE EI SA NU FI LUAT SPAGA SAU SA NU FI AVUT DE PROFITAT DE PE URMA EI

oarecine

01 May, 2010 23:42

draga visinica,daca esti asa dotata cu stiri poate le faci un pustiu de bine si sesizezi DNA-ul,ca noua degeaba ne spui,toate incriminarile se dovedesc a ramine in stadiu de barfa electorala! eu nu spun ca nu e adevarat ce spui tu dar nici nu pot sa spun ca e adevarat pentru ca ne pregatim de campanie si de.....e mai usor si mai eficient sa vorbesti de rau decat de bine.Sa-i lasam sa-si faca treaba pe cei autorizati!De ce nu ai spus pana acum toate astea? Ai dreptate! Acum e momentul sa-i loviti!Dati cu putere,miza e mare,poate a mai ramas ceva si pentru ....voi!!!!!!!!

visinica

30 Apr, 2010 15:44

emi a murit si a lasat primaria cu datorii de 19 MILIARDE!!!!(incredibil dar adevarat).nici pavelele din centru cu bancutele si casutele nu sunt platite( au venit facturi sa le plateasca de 3 ori!!! adik aceeasi casuta sa fie platita de 3 ori ), nici panourile luminoase de la intrarea din sat nu sunt platite( a luat decat spaga de la firma tziganilor aia ca sa le puna), vin facturi neachitate garla la primarie. a furat cu miliardele si a lasat primaria in pragul falimentului. La scoala zorile a pus gard cu firma SC BEN ALERT a lui beinur, gard care a costat 2 miliarde, centrala termica de la scoala din zorile tot cu firma lui beinur, si a costat 3 miliarde!!!acopeisul scolii 1 miliard jumate.chiar atat costa un amarat de gard si 3-4 calorifere???in scoala zorile s-au investit in ultimii ani in acte aproape 20 de miliarde, din care mare parte din ei au ajuns in buzunarele firmelor psdiste si in buzunarele primarului si vicelui! intrebati lumea de la noi din zorile care e treaba cu Parintele din sat, intrebati de ce e nevoit sa se mute de la biserica Zorile? va spun eu: acum 3 luni a venit la el emi si la pus sa semneze o factura ca chipurile sau schimbat termopanele la biserica ( biserica avea deja termopane dar el vroia sa mai treaca odata in acte ca au fost schimbatate( ca sa mai faca emi un ciubuc de 400 de milioane). Parintele saracu i-a zis ca nu semneaza asa ceva pentru ca e ilegal si inseamna delapidare de fonduri din bani publici. Atunci emi s-a suparat pe el si a vorbit la constanta la "protectorii" lui psd-isti ca sa-l mute pe parinte din sat pentru ca nu i-a facut jocul. intrebati lumea din sat sa vedeti ca nu mint!firma SC BEN ALERT SRL a lui beinur a fost infiintata pe 6 august 2004 si are ca obiect de activitate "Intermedieri in comertul cu material lemnos si materiale de constructii ". Deci oare de ce si-a facut vicele firma de constructii chiar dupa ce au castigat primaria???oare de ce??? va spun tot eu:ca sa faca afaceri cu primaria!! (vezi scoala zorile, si biserica zorile).dar cocota de ce si-a facut firma de constructii???tot eu va spun: ca sa renoveze farmacia din adamclisi(a luat 3 miliarde pentru niste var aruncat pe acolo, un acoperis amarat si 3 termopane)..Dar cristina si span de ce au facut firma de constructii??va spun iar eu: ca sa renoveze dispensarul( si sa ia si ei 4 miliarde pe o lucrare care in realitate costa maxim 500 de milioane). Dar, na, au si ei nevoie de bani sa deschida discoteci, sa cumpere terenuri prin tot zorile, sa isi faca ziua de nastere la camin la noi ( a costat 200 de milioane petrecerea si a trecuto pe factura la primarie prin magazinul lu aia din centru din adamclisi), sa cumpere apartamente in oras ca asa ii sade bine unui primar, masina nu si-au luat ca sa faca in continuare pe "saracu din popor" care nu fura si care doar ajuta lumea!ne-am saturat de voi hotilor zorile nu va mai vrea, nu ne mai prostiti voi cu puiul si uleiul care le cumparati din banii primariei

fortza marieta...

29 Apr, 2010 21:45

toni sa stea in banca lui ca nu este in stare de nimic...nici macar sa aiba grija de porcii si gainile lui de la sectie..dapai sa fie primar nu are fata de primar...MARIETA ESTE O PERSOANA DE NOTA 10 SI DAKA ESTE EA UN PIC REA FACE FOARTE BINE ASA TREBUIE SA SE COMPORTE CU OAMENI CARE NU AU RESPECT IN EI...FORTZA MARIETA

fortza marieta...

29 Apr, 2010 21:31

cat a trait emi toata lumea spunea:e baiat bun uite cate a facut pentru comuna pentru oameni,si acum ca nu mai este printre noi toata lumea il jigneste...nu aveti pic de respect in voi....RUSINE SA VA FIE...ca nu stiti sa respectati memoria uni om bun care acum nu mai este printre noi

Remus

29 Apr, 2010 21:02

Vizitatorule tie frika ca a furat psdu mai mult decat voi uu la derea cu voi psdu a facut sia castigat daca ati fost destepti de ce nu ati luat voi i locul la psd daca sa intamplat ce sa intamplat dumnezeu la luat ca a fost om bun si la iubit . Dar cu voi care ati scris vedeti sa nu va vina randu in chinuro sin cancer sa va manance !

vizitator

29 Apr, 2010 20:22

vai astia cu psdul vostru tinetiva gura, voi vreti sa ramaneti in continuare la priamrie ca sa puteti fura, asta e singurul motiv, ca sa faceti "afaceri" pe bani publici. ADAMCLISIUL NU E FRAIER SA VA VOTEZE TOT PE VOI

Remus

29 Apr, 2010 17:43

hai marieta fi tare fi puternica infrange dusmani si candideaza in continuare stiu ca potii

Remus

29 Apr, 2010 16:57

Marieta tinete pe pozitie fi tare fi barbat si lupta si doboara dusmanii care leai facut bine suces noi suntem de partea ta si te sustinem bafta

Remus

29 Apr, 2010 16:23

TONI VEZITi de teaba ta ca comuna nu te vrea . Dute sus la iaseu si ai grija de gaini, catel , purcel casa nu ti le mai fure nimeni si lasa vrajeala cu candidatura ca nu ai fata de primar nici la vaci ciao pa zat

vizitator

29 Apr, 2010 15:46

vai de comuna noatra daca ramane tot psd-ul al primarie! ne-am saturat de atata jaf la primarie, ati furat destul 6 ani de zile! Dumnezeu e sus a vazut cat ati furat, si a interventit ca sa va opreasca....intelegeti voi cum. Cetateni deschideti ochii si vedeti ce inseamna cu adevarat ciuma psdista de la carma satului!VOTATI SCHIMBAREA JOS HOTII PSDISTI

DODO

28 Apr, 2010 22:02

V-ati tacanit toti!cum sa propuneti un turc sa ne conduca? Sau un betiv notoriu ca Toni? Dl primar se rasuceste in mormant cand vede ce s-a ales de munca lui...Pacat de tineretea si de sufletul lui .Ii intinati memoria cu asemenea candidati. Puneti-o pe DNA MARIETA ca-i mana de fier si stie ce are de facut!

Tipatescu

28 Apr, 2010 21:56

De acord cu tine . numai Marieta poate sa mai faca ceva pt noi. in rest... nimic.Beinur nu leaga 2 vorbe, nu stie decat sa traga pt el , nu pt noi.Fostul nostru primar o va spijini pe d-na Marieta de acolo de unde este si sunt sigur ca daca ea va ajunge in fruntea comunei ne va fi bine.Doar ea ne mai poate ajuta...

friptura de porc

27 Apr, 2010 23:14

doamne..alino..teo fi platit marietuta sa vorbesti,..:))haha

ALINA

25 Apr, 2010 20:40

JOSNICI, JALNICI, LIPSITI DE SCRUPULE! ATI UITAT TOT CE A FACUT EMI PT VOI TOTI! CINEVA DE ACOLO DE SUS VA VEDE SI VETI PLATI PT TOATE MIZERIILE PE CARE LE FACETI! VRETI SA PARVENITI PE SUFLETUL LUI EMI, PE MUNCA SI PE SUFLETUL LUI!SPER CA LUCRURILE SA SE ASEZE...DAR NU IN FAVOAREA VOASTRA.

fara nume

25 Apr, 2010 20:01

Bai oameni buni,este oficial cu Toni?Ca nu vad scris pe nicaieri.Poate e o versiune!Ce dracu mai,astia de la PDL nu mai au minte niciunul?Sint in criza de oameni?Pai ce sloganuri or sa puna pe afise in campanie?( Votati omul care candideaza mereu si nu ia niciodata!)Sinteti prosti ma!

RALUCA

25 Apr, 2010 15:43

mai toni ce curaj mai ai frate sa candidezi dupa 2 incercari esuate?mai lasa loc si pentru cei ce nu au candidat pana akum,poate ei au mai mult succes,tu ce crezi?

ADAMCLISI

25 Apr, 2010 15:39

CURAJ BEINUR,SUNTEM ALATURI DE TINE SI TE VOTAM !

colibri

25 Apr, 2010 15:36

TONI SI CEATA LUI VOR FLUTURA CA DE OBICEI STICLE DE ALCOOL DAR A PAGUBA ! LUMEA VREA UN CANDIDAT NOU ,SEROIS SI CU RELATII LA COMUNITATE DACA SUNT IN STARE!FACETI DOMNILOR CAMPANIA PE STRADA SI NU IN CIRCIUMI SI ARATATINE DE CE SA VA VOTAM !BEINUR NE ARATA DEJA CA POATE DEVENI PRIMAR!

doru

25 Apr, 2010 14:26

da care e problema ma daca te conduce un turc?

fara nume

23 Apr, 2010 17:45

Ce batalie ? PDL-istii il au candidat pe Toni,ca de, zice ca are cunostinte la nivel inalt ! Dar cu tot cu ele lumea cica s-a saturat de votat Toni, Toni ,si el nu mai reuseste sa iasa prmar!N-are iz de primar si cu asta basta!(renumele e de vina!).PSD-ul il ate pe Beinur ca altul de unde?Oricum,daca ramin astia doi,probabil ne va conduce un TURC !N-are noroc Adamclisiul!

Articole asemanatoare

Bogdan Huţucă, interpelare către ministrul Culturii pentru protejarea monumentului Poarta Cetății Tomis. „Nu mai avizați distrugerea istoriei Constanței!“

17 Nov 2018 244

Președintele Consiliului de Administrație al Electrica S.A a demisionat din funcție

16 Nov 2018 246

Procesul în care Nicușor Constantinescu a fost obligat să achite CJC o sumă uriașă, suspendat

15 Nov 2018 521

#Dobrogeaetnică Ziua Dobrogei, sărbătorită la Muzeul Etnografic „Gheorghe Celea“ din Mihail Kogălniceanu

13 Nov 2018 656

Liviu Dragnea, la Parlament cu o nouă valiză. Ce acuzații îi aduce președintelui Iohannis

12 Nov 2018 306

Cererea lui Nicuşor Constantinescu, respinsă la Tribunalul Constanţa

08 Nov 2018 543

Cererea lui Nicuşor Constantinescu, respinsă Cine va judeca dosarul elicopterului prăbuşit în lacul Siutghiol

07 Nov 2018 322

Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Sesiunea aniversară a Academiei Române

02 Nov 2018 247

UPDATE ALDE Constanța, despre problemele politice și sociale actuale

01 Nov 2018 336

Declaraţie de avere - Marius Sebastian Ionescu, preşedinte al Oficiului Naţional pentru Jocuri de Noroc (documente)

01 Nov 2018 542

CSM caută şef pentru Curtea de Apel Constanţa. Ce posturi mai sunt scoase la concurs

26 Oct 2018 618

Schimbări importante în justiţia din Constanţa!

25 Oct 2018 849

SUA Descoperire impresionantă, la reşedinţa din New York a soţilor Clinton

24 Oct 2018 751

Directori din Consiliul Judeţean, condamnaţi. Înalta Curte a luat o decizie definitivă

23 Oct 2018 729

Congres Pro România Victor Ponta, ales preşedinte al partidului Pro România. Ce a declarat fostul premier

21 Oct 2018 644

Preşedinte nou la PNL Năvodari!

19 Oct 2018 339

Nicuşor Constantinescu, avertisment în penitenciar. Ce a făcut fostul şef al CJC

17 Oct 2018 972

Dosarul care a zguduit Consiliul Judeţean Constanţa, redeschis azi

12 Oct 2018 1396

Nicuşor Constantinescu, executat silit! A fost somat, atât în penitenciar, cât şi la domiciliu, să restituie un prejudiciu Consiliului Judeţean Constanţa. A refuzat (document)

10 Oct 2018 6708