Cuget Liber Piaţa imobiliară începe să-şi revină - Constănţenii îşi pot cumpăra case şi cu 9.000 de euro

Cea mai ieftină garsonieră ajunge 9.000 euro, iar cel mai scump apartament costă 150.000 euro

Casă, dulce casă... Da, este adevărat, fără un acoperiş deasupra capului, nici un român nu-şi poate proiecta un viitor favorabil pentru el şi familia lui. Însă, până

să avem acel acoperiş deasupra capului, fiecare dintre noi ne facem griji, pe de o parte, fiindcă sunt vremuri grele şi probabil că nu dispunem de banii necesari pentru a-l putea achiziţiona. Pe de altă parte, trebuie să fim foarte atenţi ce cumpărăm, fiindcă de şmecheri e ţara plină.

Indicele imobiliare.ro a înregis-trat, la mijlocul acestei luni, creşteri de preţ la anumite categorii de apartamente în comparaţie cu valorile medii raportate pentru luna decembrie a anului trecut. La Constanţa, în cazul apartamentelor noi, în primele două săptămâni ale anului, locuinţele s-au scumpit, în medie, cu 4% faţă de luna decembrie a anului 2010. Creşterea a fost, în medie, de la 933 euro/mp util la 968 euro/mp util. Tot la Constanţa, nu au fost înregistrate creşteri de preţ în cazul apartamentelor noi cu una sau două camere. În schimb, apartamentele care au înregistrat creşteri de preţ în primele două săptămâni ale anului au fost cele cu două şi trei camere, care s-au scumpit cu 4% (de la 910 euro/mp util la 948 euro/mp util), respectiv 1% (de la 913 euro/mp util la 922 euro/mp util).

Liliana Băncilă, administrator la agenţia imobiliară Puls Imobiliar, ne-a declarat, plină de optimism, că anul 2011 va fi unul mai bun: „Pornim anul 2011 încărcaţi de optimism, fiindcă altfel nu avem nicio şansă să reuşim. Anul 2010 nu a fost chiar atât de rău cum a fost percepţia generală. Noi nu am mai avut creşteri de preţuri din anul 2010, acestea stagnând. În schimb, dacă în 2007, preţul pentru aparta-mentele noi era de 1.500 euro/mp, în 2009, acesta a ajuns la 600 euro/mp. Cele mai multe vânzări s-au făcut prin programul Prima Casă. În general, oamenii au preferat să-şi achiziţioneze locuinţele cu credit, nu cu numerar.

Legat de zona cea mai bună pentru noi, unde am avut cele mai mari cereri, nu pot spune că am avut una care a ieşit în evidenţă. Una peste alta, să ştiţi că nu toată lumea preferă centrul".

„Preţurile s-au aşezat, totul se stabilizează"

Liliana Băncilă a menţionat, totodată, că cele mai ieftine locuinţe sunt garsonierele confort 4, al căror preţ este cuprins între 9.000 euro şi 10.000 euro. La extrema cealaltă, cele mai scumpe locuinţe sunt apartamentele de lux din blocurile noi, care ajung şi la 150.000 euro.

FC Viitorul, în sferturile Cupei României Ianis Hagi şi marea sa iubire pentru fotbal. Cum se bucură la golurile marcate (galerie foto + video)

01 Nov 2018 549

Tenis Marius Copil s-a calificat în finala turneului ATP de la Basel

27 Oct 2018 439

Anunţ de ultimă oră!Simona Halep nu va juca la turneul WTA de la Moscova

16 Oct 2018 781

UPDATE Cristian Pletea, calificat în optimi la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Buenos Aires

09 Oct 2018 413

Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu s-au calificat în turul 2 al probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Beijing

16 Aug 2018 992

Simona Halep a avansat în optimi la Montreal. Victorie grea cu Anastasia Pavlyucenkova

09 Aug 2018 498

Horia Tecău va reveni în circuitul profesionist cu ocazia turneului ATP de la Toronto după o accidentare

04 Aug 2018 485

Marius Copil s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Washington. Ce adversar ar putea avea în următorul meci

01 Aug 2018 363

Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea joacă astăzi în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open (WTA)

20 Jul 2018 776

Campionatul Mondial din Rusia Tabloul complet al sferturilor, după ce s-a calificat și Anglia, care a eliminat Columbia la penalty-uri

04 Jul 2018 776

Campionatul Mondial din Rusia Suedia avansează în sferturi și așteaptă meciul Columbia - Anglia

03 Jul 2018 632

Campionatul Mondial din Rusia Belgia s-a calificat cu emoții în sferturi, după ce a revenit de la 0-2 cu Japonia!

02 Jul 2018 893

Campionatul Mondial din Rusia Croația a eliminat Danemarca la penalty-uri. Pe cine va întâlni în sferturi

02 Jul 2018 647

Messi și Cristiano Ronaldo, eliminați de la Campionatul Mondial. Portugalia, învinsă de Uruguay

30 Jun 2018 844

Campionatul Mondial din Rusia Franța a eliminat Argentina în optimi, după un meci senzațional, cu șapte goluri!

30 Jun 2018 587

Campionatul Mondial din Rusia Anglia, înfrângere în ultimul meci din grupă. Iată tabloul optimilor

28 Jun 2018 738

Campionatul Mondial din Rusia Japonia pierde cu Polonia, dar merge în optimi grație criteriului cartonașelor

28 Jun 2018 466

Cupa Mondială de fotbal din Rusia. Selecționata statului Peru a învins Australia

26 Jun 2018 481

UPDATE. Meci cu șapte goluri Anglia s-a calificat în optimi la Campionatul Mondal din Rusia, după ce a făcut scor cu Panama

24 Jun 2018 541

Cupa Mondială de Fotbal din Rusia. Danemarca şi Australia au încheiat la egalitate meciul susţinut pe Samara Arena

21 Jun 2018 679

Cristiano Ronaldo a salvat selecţionata Portugaliei în meciul disputat la Cupa Mondială din Rusia împotriva Marocului

20 Jun 2018 663

Ce a declarat Simona Halep după meciul câștigat în fața lui Elise Mertens și despre câștigarea unui Grand Slam

04 Jun 2018 562

Simona Halep s-a calificat în optimi la Roland Garros. A învins-o pe Andrea Petkovic în două seturi, în al doilea impunându-se cu 6-0!

02 Jun 2018 1420

O nouă victorie pentru Mihaela Buzărnescu la Roland Garros. S-a calificat în optimi și la dublu feminin

02 Jun 2018 1614

Imagini de la eveniment Baschetbaliştii de la Athletic Constanţa, optimişti înaintea turneului final (galerie foto)

23 May 2018 1190

Aterizare de urgență pe aeroportul Otopeni, la câteva minute de la decolare

22 May 2018 889

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roma. Se va duela cu Maria Șarapova!

18 May 2018 806

Simona Halep o va înfrunta pe Caroline Garcia în sferturile de finală ale turneului de la Roma

17 May 2018 797

Anunț important de la SC RAJA SA referitor la avaria ce a afectat furnizarea apei către locuitorii din Năvodari

17 May 2018 388

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roma fără să joace!

17 May 2018 836

S-a calificat în optimi Simona Halep, victorie categorică la Roma, în meciul cu Naomi Osaka

16 May 2018 1078

Simona Halep, eliminată în sferturi la Madrid!