A dat cinci goluri! CSA Steaua - Marius Dumitraşcu 3-5 Atacantul lui ACS Performer Constanţa a condus instrucţia din Ghencea (video)

Evoluţie de senzaţie pentru ACS Performer şi pentru atacantul Marius Dumitraşcu în meciul din deplasare cu ACS Steaua Bucureşti, din etapa a 8-a a etapei preliminare Under-19, seria a 6-a. Oaspeţii s-au impus cu 5-3, iar toate golurile lor au purtat semnătura lui Dumitraşcu!

La pauză, scorul a fost 2-2, după ce Performer a condus cu 2-0, Marius Dumitraşcu înscriind primele sale două goluri în minutele 5 şi 8. Gazdele au egalat după reuşitele din minutele 38 şi 44 (din penalty). După pauză, echipa constănţeană s-a distanţat la 5-2 după o oră de joc, vârful de 18 ani şi jumătate al lui Performer desăvârşindu-şi opera cu golurile din minutele 48, 55 şi 60. CSA Steaua a redus din diferenţă în minutul 84, dintr-un nou penalty. Partida s-a desfăşurat pe terenul 6 din Complexul Sportiv Ghencea din Bucureşti, la confruntare asistând mulţi oameni de la Steaua, dar şi impresari.

„I-a ieşit totul“

„Lui Marius Dumitraşcu i-a ieşit totul. A jucat senzaţional, ca şi toată echipa noastră, de altfel. La partidă au fost prezenţi mai multe legende steliste, dar şi impresari şi scouteri ale unor echipe din Germania, cei care veniseră şi la meciul dintre cele două echipe jucat la Constanţa şi încheiat la egalitate, 1-1. Acum i-au remarcat de la noi în mod deosebit pe Dumitraşcu, Apostolache şi Zamfir. Mă bucur mult pentru Dumitraşcu. El a fost golgheterul nostru din sezonul trecut, iar aceste cinci reuşite au venit după o perioadă în care avusese mai puţine reuşite pe teren“, a declarat Viorel Farcaş, antrenor, alături de Gabriel Dobre, al echipei Under-19 de la ACS Performer, în care evoluează fotbalişti născuţi după 1 ianuarie 1999. Marius Dumitraşcu este la Performer din 2014, an în care a venit de la Academia Hagi.

FC Viitorul s-a calificat deja în Liga Elitelor

Constănţenii au evoluat contra CSA Steaua cu următoarea echipă de start: G. Micu - Zanfir, Gânţu, Lefter, Caragea - Codescu, Apostolache, Albu, G. Marian - Dumitraşcu, Zamfir. Au mai jucat Roman, R. Farcaş şi G. Tudor. În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: FC Voluntari II - Academia Farul 0-0 şi FC Viitorul - Unirea Slobozia 13-0 (6-0). Cu toate că mai are de jucat trei meciuri în etapa preliminară, FC Viitorul a obținut deja calificarea în Liga Elitelor U-19, după succesul cu Unirea Slobozia. Golurile echipei pregătite de Cristian Cămui și Vasile Mănăilă au fost marcate de Giani Gherghiceanu (2), Romeo Bănică (15, 22), Cosmin Tucaliuc (27, 48), Robert Ghiță (29), Mihai Ene (45, 74), Dimciu Halep (59, 64), Cezar Mihalache (68, 90) şi Radu Boboc (86).

Sâmbătă, meci cu Academia Farul

Clasamentul este următorul: 1. FC Viitorul - 21p (un meci în minus), 2. CSA Steaua - 14p, 3. ACS Performer - 14p, 4. FC Voluntari II - 8p (un meci în minus), 5. Academia Farul - 5p, 6. Unirea Slobozia - 3p. Echipele clasate pe primul loc (la finalul turului şi returului) vor continua în Liga Elitelor U-19 şi U-17 (doar aceste formaţii se vor lupta pentru titlul naţional), iar formaţiile de la locurile 2-6 din cele 19 serii preliminare vor evolua mai departe în Campionatul Naţional U-19 şi U-17. Însă condiţia pentru ca formaţiile de pe prima poziţie să evolueze în Liga Elitelor e să aibă omologare de Liga a 3-a. „Obiectivul nostru e să terminăm pe locul doi şi să ne calificăm şi noi în Liga Elitelor, în locul unor formaţii care nu au această omologare. Sperăm să terminăm în faţa CSA Steaua“, a spus Viorel Farcaş. În etapa viitoare, ACS Performer întâlneşte pe teren propriu Academia Farul, sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 12.00, pe terenul SNC.
Victorie cu 16-0!

La categoria de vârstă Under-17, FC Viitorul s-a apropiat tot mai mult de calificare în Liga Elitelor, după ce a dispus cu 16-0 (8-0) de Unirea Slobozia. Pentru echipa pregătită de Constantin Fălină și Nicolae Roșca au marcat Darius Vultur (4, 18, 40), Răzvan Matiș (8, 25, 26), Daniel Bîrzu (17), Radu Pocol (31, 45), Alexi Pitu (47, 70), Alexandru Negrean (48), Antonio Dumitrescu (53, 74, 80) şi Robert Voicu (75). Celelalte rezultate au fost CSA Steaua - ACS Performer 2-0 şi FC Voluntari II - Academia Farul 0-4, iar clasamentul se prezintă astfel: 1. FC Viitorul - 21p (un meci în minus), 2. Academia Farul - 18p, 3. CSA Steaua - 11p, 4. FC Voluntari II - 9p (un meci în minus), 5. ACS Performer - 6p, 6. Unirea Slobozia - 1p.

Sursa foto: ACS Performer

Citeşte şi:

Victoria, ratată în prelungiri Scouteri de la echipe germane, prezenţi la meciul dintre ACS Performer şi Steaua

„Marinarii“ joacă după alt program în Liga a 3-a! SSC Farul a testat mai mulţi fotbalişti străini în amicalul cu ACS Performer (galerie foto + video)

Grigoraş a urmărit la meci lotul SSC Farul. Nouă nume noi În timpul partidei cu ACS Performer au sunat sirenele de alarmare! (galerie foto + video)