Academia Hagi 2009, victorie la scor în amicalul cu Cerno More Varna. Fotbaliștii au participat și la evenimentul „Campionii speciali“ (GALERIE FOTO + VIDEO)

• La pauză, scorul a fost egal, iar Academia Hagi s-a distanțat în partea secundă.

Formațiile de juniori născuți în anul 2009 ale cluburilor Academia Hagi și Cerno More Varna, din Bulgaria, au susținut un meci de verificare în Complexul Academiei Hagi, de la Ovidiu.

Partida a fost câștigată de jucătorii pregătiți de Cosmin Constantin, care s-au impus la final cu 5-1, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1. S-au jucat două reprize a câte 35 de minute. Pentru Academia Hagi au marcat Gabriel Sanda (două goluri), Sergiu Rezmiveș, Teodor Iordache și Iustin Racoviță. Cosmin Constantin a folosit jucătorii: Taș Baran - Apetroaei, Plugaru, Caraiane, Pambuca - Murguleț, Goncear, Sanda - Telehoi, C. Mihai, Marincean. Au mai jucat: Carabaș, Racoviță, Iordache, Rezmiveș, Enache.

În luna aprilie a acestui an, Academia Hagi 2009 a participat la două turnee extrem de puternice în străinătate, în Spania și Portugalia, întrecerile Elite Tournament Ibercup, care s-au desfășurat la Madrid, respectiv Cascais. În întrecerea din Portugalia, echipa constănțeană a ajuns până în sferturile de finală. AH Underr-13 s-a calificat în Play-off Gold (locurile 1-16) de pe poziția secundă în grupa F și s-a oprit mai apoi în sferturi. În meciul decisiv pentru calificarea în careul de ași, Academia Hagi a condus Sporting Lisabona, însă a pierdut în cele din urmă partida, în ultimele două minute ale confruntării. Turneul a fost câștigat de Belenenses Lisabona, care a dispus cu 3-0 în finală de Sporting Lisabona.

Tot în acest an, Academia Hagi 2009 a câștigat și două turnee la Brașov, Cupa Prieteniei și Enjoy Sports Winter Cup.

Proiectul judeţean „Învăţ să fiu campion“

În cadrul Facultății de Educație Fizică și Sport a Universității „Ovidius“ din Constanța s-a derulat evenimentul „Campionii speciali“, înscris în calendarul proiectului judeţean „Învăţ să fiu campion“, desfășurat în anul școlar 2021- 2022.

Proiectul este coordonat de către Inspectoratul Școlar Județean Constanța, în parteneriat cu Centrele Școlare pentru Educație Incluzivă din Constanța, Facultatea de Educație Fizică și Sport Sport a Universității „Ovidius“și Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi“.

„Evenimentul presupune implicarea elevilor cu cerinţe educative speciale în activităţi de tip nonformal şi promovarea stării de bine în rândul acestora. La acțiune au participat cadre didactice, atât din învățământul preuniversitar special, cât și cel universitar“, este mesajul Academiei Hagi. Din partea structurii fotbalistice a participat grupa de copii născuți în anul 2009, pregătită de Cosmin Constantin.

PRECIZĂRI

Sursa foto: Academia Hagi

Academia Hagi 2009, sfert de finală la turneul IberCup de la Cascais. Evoluții apreciate și la Madrid (GALERIE FOTO)

Academia Hagi 2009, campioană la Cupa Prieteniei Brașov 2022. Echipa 2015, pe locul doi la Cupa Primăverii, de la Năvodari (GALERIE FOTO)