Alin Ştefănescu, de la FC Viitorul, a fost căpitanul Naţionalei României în meciul cu Serbia

• În acest meci au jucat şapte tineri fotbalişti de la FC Viitorul.

Confruntarea amicală dintre echipele Under-16 ale ale Serbiei și României (formate din jucători născuți după 1 ianuarie 2005) a avut loc la Stara Pazova (în Serbia) şi s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 3-0 (2-0), prin golurile marcate de Bubanj (16), Nikolašević (31) și Stanković (60).

Selecționerul României, Victor Ene, a utilizat în această confruntare și șapte tineri jucători de la FC Viitorul: Vlad Răfăilă, Alin Ștefănescu, Andrei Borza, Adrian Mazilu, Adrian Caragea, Enes Sali și Alin Cocoș.

Aceştia au evoluat astfel:

Vlad Răfăilă (nr. 1) - portar, a fost titular și a jucat până în minutul 59;
Alin Ștefănescu (nr. 6) - fundaș central, a fost căpitanul echipei și a jucat până în minutul 75;
Andrei Borza (nr. 3) - fundaș stânga, a fost titular și a jucat până în minutul 59;
Adrian Mazilu (nr. 7) - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 70;
Adrian Caragea (nr. 10) - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 70;