Antoanela Manac a făcut o cursă frumoasă la Cupa Europeană din Norvegia (galerie foto)

Sportiva constănţeană Antoanela Manac, declarată triatlonista anului 2015 la categoria Elite de către federaţia română de profil, a participat în calitate de componentă a lotului naţional Under-23, la Tonsberg, la prima cupă europeană organizată în Norvegia.

După cum se precizează pe site-ul oficial al Federaţiei Române de Triatlon, din pricina poluării apei, segmentul de înot a fost anulat, astfel că întrecerea a devenit un duathlon sprint (4,8 km alergare - 20 km bicicletă - 2,4 km alergare).

„Antoanela Manac a făcut o cursă frumoasă, ocupând, împreună cu o sportivă din Olanda, locul 12-13, din 26 de concurente. Timpul înregistrat de Antoanela a fost 1:01:07. Competiţia a fost câştigată de ucraineanca Yulia Yelistratova“, se arată pe site-ul FRT.

În 2014, Sportiva din Ucraina a câştigat secţiunea Elite Women de la Mamaia ETU Triathlon European Cup, etapă de Cupă Europeană desfăşurată cu ocazia Triathlon Challenge Mamaia. Un an mai târziu, la aceeaşi întrecere, Yulia Yelistratova a ocupat poziţia a treia.

Antrenorul Antoanelei Manac este Filip Grigorescu, iar la înot pregătirea sportivei de 20 de ani este coordonată de Răzvan Florea, medaliat olimpic în 2004.