Apărătorile speciale Meciul cu Armenia, din 2016, i-a rămas în suflet lui Răzvan Marin. Acum, România a suferit un eşec dureros

• Răzvan Marin a debutat la echipa naţională într-un meci cu Armenia în deplasare.
  • Tricolorii au câştigat cu 5-0, iar jucătorul care evolua atunci la FC Viitorul a marcat un gol şi a oferit o pasă decisivă.
  • Apărătorile lui Răzvan Marin sunt speciale, amintindu-i mereu de acel moment.

Mijlocaşul Răzvan Marin, lansat în fotbalul mare de FC Viitorul, a debutat la echipa naţională a României pe 8 octombrie 2016, într-un meci în deplasare cu Armenia, adversarul pe care tricolorii l-au întâlnit din nou pe terenul lui, miercuri seară, în preliminariile Campionatului Mondial din 2022, care se va desfăşura în Qatar.

Pe atunci în vârstă de 20 de ani, Răzvan Marin a avut parte de un debut de vis sub tricolor. România a câştigat cu 5-0, iar fotbalistul Viitorului (acum legitimat la Cagliari, în Seria A) a înscris un gol şi a oferit o pasă desicivă, rămânând pe teren toate minutele! Ce-şi poate dori mai mult un tânăt fotbalist când susţine primul meci la echipa naţională! Acel meci îi va rămâne mereu în suflet lui Răzvan, care, întors acum în Armenia pentru meciul din preliminariile Mondialului, a arătat că poartă apărători speciale (una având imprimată o imagine cu el de la acel meci), care amintesc de un moment special: prima partidă sub tricolor.

„Înapoi la «locul faptei»! Răzvan Marin se întoarce pe stadionul din Armenia unde a debutat cu gol pentru tricolori în 2016, victorie cu 5-0! Momentul e pe apărătorile lui de joc! Așteptăm continuarea poveștii, Răzvan!”, este mesajul de pe pagina de Facebook „Echipa naţională de fotbala României”, care a însoţit, înainte de meciul de acum, imaginea cu Răzvan Marin şi cu apărătorior sale speciale. Meciul de acum a fost însă unul de coşmar pentru tricolori, care au pierdut cu 2-3, după ce, în minutul 87, conduceau cu 2-1!

FC Viitorul a avut în 2016 doi jucători titulari în partida din Armenia, contând pentru etapa a doua a grupei E din preliminariile Campionatului Mondial din 2018, pe Răzvan Marin, care a jucat mijlocaş central, şi pe Romario Benzar (24 de ani atunci), folosit fundaş dreapta. Ambii au fost titulari integralişti. Răzvan a punctat pentru 3-0 în minutul 12, cu un șut de la marginea careului, și a pasat pentru golul de 5-0 înscris de Chipciu în minutul 60. Celelalte reuşite le-au aparţinut lui B. Stancu (4 - din penalty), Ad. Popa (10) şi Stanciu (29).

Sursa foto: Facebook (Echipa naţională de fotbal a României)

Citeşte şi:

România, coşmar cu Armenia! Tricolorii, învinşi cu 3-2, după ce, în minutul 87, conduceau cu 2-1!