Atena Sport Club, pe podium Răzvan Florea şi Antoanela Manac, locul întâi la „Rowmania Delta Triathlon 2015“ (galerie foto)

Sportivii de la Atena Sport Club Constanţa au avut evoluţii deosebite la ediţia a doua a triathlonului „Rowmania Delta Triathlon 2015“, iniţiat de campionul olimpic Ivan Patzaichin. Întrecerea face parte din circuitul celor cinci evenimente de triathlon de şosea ale Federaţiei Române de Triathlon (FRTRI), circuit inclus în programul „140 de bătăi pe minut“.

Alături de micii triathlonişti, la competiţie a luat parte şi medaliatul olimpic Răzvan Florea (fondator şi preşedinte al ASC Atena). La categoria Olimpic masculin, pentru concurenţi cu vârste cuprinse între 35 şi 39 de ani, Florea a ocupat poziţia a doua, iar ştafeta masculină „TYR“, compusă din Răzvan Florea (înot), Filip Grigorescu (ciclism) şi Bogdan Ofiţeru (alergare), a ocupat locul întâi dintr-un total de zece ştafete. Pe prima poziţie s-a clasat şi Antoanela Manac, la proba de sprint feminin (20-29 ani). De la „Rowmania Delta Triathlon 2015“, nu a lipsit nici soţia lui Răzvan, Oana Florea, care s-a clasat pe locul trei în cursa de sprint.

„Copiii au făcut o figură frumoasă”

De la Atena Sport Club au mai participat Johnny Drăgoi, Valentin Drăgoi (la categoria super sprint - 13-15 ani), Casia Damian, Vlad Catană, Mihnea Harasim şi Ioana Oana (la categoria MiniTRI). Johnny Drăgoi a ocupat locul 14 (din 21 de participanţi), iar Valentin Drăgoi s-a clasat pe poziţia a 15-a (din 21 de participanţi). Ioana Oana a ocupat locul şase la categoria feminin 9 ani (din 14 participante), Casia Damian s-a clasat pe locul 9 la categoria feminin 11 ani (din 12 participante), Mihnea Harasim s-a situat pe locul 10 la categoria masculin 11 ani (din 20 de participanţi), iar Vlad Catană a ocupat locul 14 la categoria masculin 11 ani (din 20 de participanţi).

„Copiii antrenaţi de Radu Costin Marga au făcut o figură frumoasă, având în vedere că secţia de triathlon a clubului nostru a luat naştere acum şase luni. Seriozitatea şi consecvenţa antrenamentelor, precum şi determinarea de care au dat dovadă în cadrul competiţiei au rodit pentru micii triathlonişti. Rezultatele au fost pe măsura aşteptărilor, aceştia ocupând poziţii onorabile în clasament“, a declarat Răzvan Florea.

Promiţătoarea Antoanela Manac

Antoanela Manac este cea mai promiţătoare sportivă din România la disciplina triathlon. Legitimată la Atena Sport Club, unde e pregătită de Filip Grigorescu şi Răzvan Florea, Antoanela a participat în acest an la numeroase competiţii de anvergură, obţinând rezultate notabile: Duatlon National Championship - locul 1; European Cup of Triathlon Madrid - locul 33 (a fost prima dată când a luat startul în proba olimpică); Romanian Triathlon Vama Veche - locul 1 cu ştafeta TYR; Jocurile Europene de la Baku - locul 36; European Cup Istanbul - locul 12 la proba de sprint; Campionatul European de la Geneva - participare împreună cu echipa României; Campionatul Balcanic de la Zagreb - locul 2 la categorie sprint Elite; Triathlon Transfier Transfăgărăşan - locul 1 la categoria Olimpic; Campionatul Naţional al României - locul 1; European Cup Riga - a luat startul la categoria sprint, însă, din cauza unei accidentări, nu a putut încheia concursul. Antoanela va participa şi la Triathlon Challenge Mamaia, la categoria Elite.

Sursa foto: Facebook