Atletul Marius Saioc, de la Noua Generaţie Mangalia, campion naţional (galerie foto)

Atletul Marius Saioc, de la Clubul Sportiv Noua Generaţie Mangalia, a obţinut titlul de campion naţional la lungime, la categoria de vârstă 40+, cu ocazia Campionatului Naţional de Pistă de la Bucureşti. Pe lângă atletism, clubul din Mangalia s-a remarcat şi la şah, organizând ediţia a 15-a a Trofeului Callatis (turneu internaţional), reprezentantul CS Noua Generaţie, Ciprian Broască, fiind ajutat de managerul de turneu, arbitrul Andrei Furcă. La întrecerea a cărei primă ediţie a fost în 1999 au participat jucători între 6 şi 84 de ani, atât din ţară, cât şi din Bulgaria. Primele runde s-au desfăşurat în satul 2 Mai, iar din penultima zi, confruntările şahiste s-au mutat în sala de spectacole a Cercului Militar din Mangalia, unde a avut loc și festivitatea de premiere. După cele şapte runde, pe primul loc la Open s-a clasat maestrul internaţional Adrian-Marian Petrişor, de la CS Şah Club Galaţi.