Au decis amicalul cu Înainte Modelu Sorin Chiţu şi Adrian Pătulea, „guri de foc“ în atacul Farului (galerie foto + video)

FC Farul a susţinut, sâmbătă, primul amical al perioadei de pregătire de vară. Antrenorii „marinarilor“ au aruncat în luptă, încă din primul minut, toţi jucătorii experimentaţi care au întărit echipa în ultima perioadă

FC Farul şi echipa de Liga a III-a Înainte Modelu (clasată pe locul şapte în ultima ediţie de campionat) s-au întâlnit sâmbătă, pe stadionul „Farul“ din Constanţa. „Marinarii“ s-au impus cu 2-0, ambele reuşite venind în prima repriză. Toţi cei şase nou-sosiţi la Farul au fost titulari, iar în atac, Chiţu şi Pătulea au arătat că şi-au păstrat simţul golului şi sângele rece.

Cu o formaţie schimbată în bună măsură faţă de sezonul trecut, aşa a început Farul amicalul cu Înainte Modelu. În „11“-le de start s-au regăsit experimentaţii Fl. Pătraşcu, Barna, Nicorec, Cristocea, Chiţu şi Pătulea (toţi nou-sosiţii până acum), puştii Dinu şi Meleandră, Topor (testat ca fundaş central), Plămadă şi Valentin Ion. Format din doi golgheteri, Chiţu şi Pătulea, atacul „marinarilor“ a arătat bine, golurile din prima repriză (care au rămas şi singurele ale meciului) fiind marcate chiar de către cei doi, Pătulea înscriind în minutul 9, iar Chiţu în minutul 36. În continuare, „gemenii golului“ dovedesc că nu le trebuie multe ocazii pentru a înscrie, ceea ce nu poate fi decât îmbucurător pentru Farul. Şi Modelu a avut câteva situaţii în prima repriză, toate la 1-0, însă experienţa lui Chiţu şi Pătulea a făcut diferenţa.

Otei, urmărit în partea secundă

După pauză, antrenorii Farului, Constantin Gache, Ion Barbu şi Gică Mina, au folosit şi alţi jucători, urmărind la lucru atât fotbalişti tineri, cât şi oameni cu mai mare experienţă. Dintre cei veniţi în ultimul timp, au evoluat, printre alţii, Otei (fundaş stânga), de la Academia de Fotbal Gheorghe Hagi, fratele dinamovistului Cosmin Matei (Alexandru), Corcoveanu, dar şi Bardu şi Boritz. Nu s-a mai înscris, deşi, pe final, ambele formaţii au trecut pe lângă gol, de la Farul ratând Igiroşanu şi Claudiu Popa.

Niţescu e căpitan la Modelu

În prima repriză, FC Farul a jucat în alcătuirea: I. Dinu - Meleandră (Băjan), Fl. Pătraşcu (cpt.), Topor, Barna - V. Ion (Suciu) - Plămadă, Nicorec, Cristocea - S. Chiţu, Pătulea. În partea secundă, au jucat: Olaru - Băjan (Cl. Popa), Erdal, Topor (Ţăranu), Otei - Suciu (Al. Matei) - Bardu (Boritz), Pâslaru (I. Voinea), Corcodeanu - Butoi (Cazan), Muscă (Igiroşanu). Înainte Modelu, formaţia pregătită de fostul fotbalist al Callatisului Mangalia, Valeriu Petrescu, a început meciul cu: Bratu - Niţescu (cpt.), Nicodim, Dogaru, Antoniev - Trantafillakis, Şelaru, Bolat, Mihalache - Rădulescu, Ene. În repriza a doua, au mai jucat V. Nicuşor, Bordei, Michailidis, Petrescu, Tache şi Zamfir. Niţescu şi Bolat sunt foşti jucători ai Farului. Partida a fost arbitrată de Claudiu Marcu, asistat de Marian Carson şi de Gabriel Bodnar, toţi din Constanţa.

Astăzi, sunt aşteptaţi alţi jucători

„A fost primul nostru meci din această vară. Aproape toată echipa e schimbată. Sperăm însă în continuare în aducerea şi a altor jucători importanţi, cu care, de ce nu, să ne batem la promovare. Chiţu şi Pătulea au redebutat cu gol la Farul. Oricum, chiar şi dacă nu înscriau, nu era o problemă, noi îi ştim foarte bine. Sunt fotbalişti valoroşi, care, alături de ceilalţi, sperăm să ne ajute. În privinţa jucătorilor din lotul actual, de unii ne vom despărţi“, a declarat antrenorul secund al FC Farul, Ion Barbu. Astăzi, la Constanţa sunt aşteptaţi alţi doi jucători cu experienţă, Epaminonda Nicu şi Alin Pătraşcu, din câte se pare „marinarii“ renunţând şi la achiziţionarea lui Răzvan Pădureţu. Farul va susţine următorul amical miercuri, cu o altă echipă de Liga a III-a, Delta Tulcea.