Au mâncat la Crama Murfatlar Rugbyştii de la Entente Quillan Haute Vallee de l’Aude şi-au măsurat forţele cu cei din Constanţa

Echipa de juniori de până în 19 ani a clubului francez Entente Quillan Haute Vallee de l’Aude a susţinut două meciuri amicale la Constanţa, unde s-a aflat într-un stagiu de pregătire. Antrenaţi de Emil Florea, fostul jucător al Farului (cu care a cucerit două titluri naţionale, în anii 1995 şi 1997), francezii au jucat în primul meci, pe stadionul „Mihai Naca“, cu echipa similară de la LPS „Nicolae Rotaru“ (antrenori Adrian Pllotschi şi Marian Nache). Oaspeţii s-au impus cu 16-12, punctele LPS-ului fiind realizate de Cristian Strătilă, Alex Alexandru - câte un eseu şi Adrian Rusu - o transformare. În a doua partidă, Entente Quillan Haute Vallee de l’Aude s-a confruntat, pe terenul Cleopatra, cu doi adversari: juniorii Under-18 de la Cleopatra (antrenor Nicolae Mocanu) - în prima repriză şi juniorii Under-17 de la Tomitanii (antrenori Cristi Cojocaru şi Adrian Tinca) - în repriza a doua. Ambele formaţii constănţene şi-au câştigat parţialele. Cleopatra a învins cu 12-0 (Claudiu Trandafir - eseu, Ionel Melinte - eseu şi transformare), iar Tomitanii s-au impus cu 19-14 (marcând Dragoş Burlacu, Cătălin Mişcoci, Andrei Lupu - eseuri, două dintre ele fiind transformate de Mişcoci). „Entente Quillan Haute Vallee de l’Aude este reprezentanta unei localităţi franceze de 3.800 de locuitori. S-a declarat mulţumită de stagiul de Constanţa, iar meciurile folosesc tuturor celor care au jucat“, a declarat Cristi Cojocaru. După al doilea meci, francezii, dar şi jucătorii de la Cleopatra şi Tomitanii au luat masa la Crama Murfatlar.