Australian Open Simona Halep, un nou duel de poveste cu Serena Williams. Cine bate intră în careul de aşi!

• Simona Halep a trecut cu 3-6, 6-1, 6-4 de Iga Swiatek în optimi la Australian Open.
  • Meciul constănţencei din sferturi, cu Serena Williams, se va disputa marţi, 16 februarie.
  • În ultima confruntare directă, în 2019, Simona a învins-o pe americancă în finala de la Wimbledon.

Simona Halep şi-a luat revanşa în faţa polonezei Iga Swiatek pentru înfrângerea dureroasă de anul trecut de la Roland Garros, câştigând în trei seturi meciul de duminică, din optimile Australian Open.

A fost 3-6, 6-1, 6-4 pentru numărul doi mondial în disputa cu jucătoarea de 19 ani, clasată pe locul 17 WTA, succes premiat cu 403.463 de dolari şi care o propulsează pe campioana din Constanţa în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului. Această victorie a fost cea de-a 100 a Simonei în întrecerile de Mare Şlem, iar dintre jucătoarele aflate în activitate, doar şapte (Serena Williams, Venus Williams, Victoria Azarenka, Svetlana Kuzentsova, Kim Clijsters, Petra Kvitova și Angelique Kerber) au peste 100 de meciuri câştigate în asemenea turnee.

„Sunt relaxată”

„Mă bucur foate mult că am câştigat meciul cu Iga. Am încercat să joc mult mai bine ca la Roland Garros şi mi-a reuşit. M-a ajutat mult serviciul şi am făcut-o pe adversară că comită multe erori. Azi (n.r. duminică), nu mai mănânc ciocolată (n.r. aşa cum se întâmplase după meciul pierdut la Roland Garros). Acum sunt relaxată şi trebuie să mă recuperez pentru următoarea partidă, în care trebuie să dau totul”, a declarat Simona Halep după victoria din optimi.

Iar următoarea partidă, cea din sferturi, este contra unei jucătoare legendare, americanca Serena Williams! Ajunsă la 39 de ani (e mai mare cu zece ani decât Simona), aceasta se află acum pe locul 11 WTA. Partida de acum dintre cele două mari rivale se va juca marţi, 16 februarie, ora de start urmând a fi anunţată luni.

Prima victorie a Simonei, memorabilă

Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit de 12 ori până acum în circuitul profesionist, iar Serena conduce detaşat în acest duel, având nouă succese. Campioana din Constanţa are însă victorie în finala de Wimbledon din 2019 (6-2, 6-2), ultimul meci direct dintre cele două. Şi primul succes al Simonei contra Serenei, în 2014, în grupa de la Turneul Campioanelor, a fost unul memorabil: 6-0, 6-2. Partida de la Indian Wells 2015 nu s-a jucat, după ce Serena a abandonat. Cele două jucătoare se vor afla marţi faţă în faţă pentru a doua oară la Australian Open. Precedenta partidă a fost în 2019, în optimi, iar americanca s-a impunea cu 6-1, 4-6, 6-4. Cine va câştiga meciul Halep - Williams va întâlni în semifinală învingătoarea din partida Naomi Osaka (Japonia, 3 WTA) - Su-Wei Hsieh (Taipeiul chinezesc, 71 WTA).
„Serena are 23 de turnee de Grand Slam în palmares şi nu se poate compara cu noi. Însă, pe teren, pentru mine e ca orice adversară. Îi ştiu jocul, am disputat multe partide cu ea, şi ştiu la ce să mă aştept. Trebuie să fiu concentrată şi să încerc să dau totul. Finala de la Wimbledna fost cea mai bună zi din viaţa mea, dar acum va fi alt meci”, a mai precizat Simona Halep.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa

Citeşte şi:

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open, unde o va întâlni pe Serena Williams