Baschet CSM Constanța, înfrângere la diferență de numai trei puncte cu FC Argeș Pitești. Double double pentru Egidijus Mockevicius

• Baschetbaliștii de pe litoral au câștigat două sferturi, primul și al patrulea, iar la pauză au intrat în avantaj.

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a disputat al doilea meci consecutiv în deplasare în grupa 1-10 a Campionatului Național, cele două partide fiind la numai trei zile una de alta.

După meciul cu SCMU Craiova, pierdut cu 79-89 (după ce a condus la pauză cu 46-43), formația de pe litoral a jucat în fieful FC Argeș Pitești, oaspeții înclinându-se cu scorul de 76-79, într-o confruntare în care au câștigat două sferturi, primul și al patrulea, iar la pauză au intrat în avantaj, 38-37. Pe sferturi, meciul Pitești - Constanța a evoluat astfel: 16-19, 21-19, 24-16, 18-22. „Baschetbaliștii CSM Constanța au făcut un meci bun în Grupa 1-10 a Ligii Naționale, la Pitești, unde au cedat la o diferență de numai 3 puncte. Băieții antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au încheiat în avantaj prima repriză, apoi FC Argeș a preluat inițiativa în sfertul 3. Jucătorii noștri au luptat până în ultimele secunde, dar gazdele au rămas la conducere până la final“, este mesajul CSM Constanța.

De la echipa de pe litoral Egidijus Mockevicius a încheiat partida în double double, cu 11 puncte și 12 recuperări. Iar Nate Johnson a reușit 17 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Au mai evoluat: Jakob Cebasek - 11p, Daniel Mâinea - 9p, Rapolas Ivanauskas - 9p, Vlad Corpodean - 7p, Mario Lazăr - 6p, Andrei Oprean - 4p (6 pase decisive), Ștefan Gribinic - 2p și Vytenis Cizauskas.

În clasament, CSM Constanța seaflă pe locul zece, cu 18 puncte, iar în etapa următoare joacă pe teren propriu, miercuri, 29 martie, de la ora 20.00, contra echipei Rapid București (locul 3, cu 24 de puncte).

Micii sportivi se duelează la Costinești

Federația Română de Baschet a informat că tradiționalele întreceri de la malul mării dedicate celor mai mici baschetbaliști (la categoriile babybaschet, minibaschet și Under-12) se vor disputa în perioada  18 iunie - 4 iulie a.c., la Costinești, astfel: 18 - 24 iunie - babybaschet (sportivi până la 10 ani); 25 iunie - 1 iulie - minibaschet (sportivi până la 12 ani); 1 - 4 iulie - Campionatul Național U-12 (ședința tehnică pentru această competiție va avea loc pe 30 iunie). Întecerile sunt organizate de Federația Română de Baschet, cu sprijinul Ministerului Sportului și in parteneriat cu Biroul de Turism pentru Tineret (BTT), dar și cu sprijinul Primăriei Costinești.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (CSM Constanța Baschet)