Baschetbalistele de la Phoenix CSU Simona Halep Constanța, start cu dreptul în noul campionat

• Echipa constănțeană a învins Agronomia București la diferență de 16 puncte.

Echipa feminină de baschet Phoenix CSU Simona Halep Constanța a debutat cu o victorie, astăzi, în noul sezon al Ligii Naționale.

Formația de pe litoral a întâlnit în capitală Agronomia București, de care a dispus cu 66-50, șla pauză 30-18.

Pe sferturi, scorul în meciul Phoenix - Agronomia a fost 16-9, 14-9, 14-18, 22-14.

Pentru Phoenix CSU Simona Halep au marcat Nikia Mcdonald - 22p, Denia Stewart - 20p, Andreea Beldian - 11p, Bianca Voica-Nagy - 5p, Denisa Fota - 5p și Denisa Vați - 3p.

Așteptarea a luat sfârșit!

Astăzi pornim la drum într-o nouă ediție a Ligii Naționale la baschet feminin, una de la care avem foarte mari așteptări.

Chiar dacă pandemia de coronavirus ne-a schimbat tuturor stilul de viață și și-a pus puternic amprenta asupra modului de desfășurare a competițiilor, avem convingerea că vom găsi soluțiile pentru a depăși această perioadă dificilă și ne vom atinge obiectivele propuse, a fost mesajul clubului constănțan înaintea startului campionatului. .

Sursa foto: Facebook (Phoenix CSU Simona Halep)