Baschetbalistele de la Phoenix Ştiinţa Constanţa joacă astăzi în Liga Naţională, ca şi sportivii de la BC Athletic

Echipa feminină de baschet Phoenix Ştiinţa Constanţa susţine astăzi un nou meci în Liga Naţională, grupa B. De la ora 19.30, jucătoarele de pe litoral întâlnesc în deplasare CS Rapid Bucureşti, într-o partidă contând pentru returul întrecerii.

Confruntarea este găzduită de sala „Rapid“ din capitală. Phoenix Ştiinţa Constanţa a câştigat toate partidele jucate până acum, cinci la număr, iar de Rapid a dispus la Constanţa cu 73-57, scorul pe sferturi fiind 16-16, 16-9, 26-15 şi 15-17. Celelalte victorii au fost cu ACS KSE Tg. Secuiesc (69-42 în deplasare), CSU CSM Oradea (74-42), CS Agronomia Bucureşti (73-55) şi CSM Tg. Mureş (73-61), ultimele trei meciuri jucându-se la Constanţa.

„Suntem cea mai bună echipă din grupa B şi vrem să câştigăm toate partidele“, a spus Ecaterina Armanu, baschetbalista de la CS Phoenix Ştiinţa convocată la echipa naţională de senioare a României.

Tot astăzi, baschetbaliştii de la Athletic Constanţa joacă în deplasare cu CSM Mediaş, în Liga Naţională, grupa B. Partida începe la ora 18.00.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa

Dan

09 Nov, 2018 12:46

Din pacate, meciul cu Oradea (74-42) a fost pierdut cu 0-20 la "masa verde", Phoenix primind si o penalizare de 2 puncte, datorita folosirii unei jucatoare in stare de suspendare. Oricum, cred ca nu vor fi probleme si Phoenix va termina pe primul loc in aceasta grupa, datorita diferentei de valoare. Totusi, stai si te intrebi: ce se intampla in sportul constantean, cu atatea meciuri pierdute pe la Comisii ? Lipsa de profesionalism a celor de pe margine, care anuleaza efortul din teren al jucatorilor, devine suparatoare.

„A fluierat ce a vrut el. Bătaie de joc!“ Phoenix Ştiinţa Constanţa va depune memoriu la Federaţia Română de Baschet

18 Apr 2019 867

Olimpia CSU Brașov s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale în dauna Phoenix Știința Constanța

16 Apr 2019 434

„Vom lupta până la ultima secundă!“ Meci de totul sau nimic pentru baschetbalistele de la Phoenix Ştiinţa astăzi, la Constanţa

16 Apr 2019 377

Baschetbalistele de la Phoenix Știința Constanța au pierdut al treilea meci cu Olimpia CSU Brașov

14 Apr 2019 412

„La două victorii de o performanţă istorică!“ Phoenix Ştiinţa şi Olimpia CSU Braşov se confruntă la Constanţa în sferturile Ligii Naţionale

13 Apr 2019 383

Turneul play-off al Ligii Naționale de baschet Scorul întâlnirii Olimpia CSU Brașov - Phoenix Știința Constanța a devenit 1-1

10 Apr 2019 433

Sferturile Ligii Naţionale Baschetbalistele de la Phoenix Ştiinţa Constanţa dispută azi al doilea meci cu Olimpia CSU Braşov

10 Apr 2019 385

Phoenix Ştiinţa, de la semifinala Cupei României la turneul play-off „Sperăm să rămânem surpriza plăcută din baschetul feminin românesc“

03 Apr 2019 541

Baschetbalistele de la Phoenix Știința Constanța au pierdut semifinala din Cupa României cu CSM Satu Mare

30 Mar 2019 518

„Visul să nu se oprească aici!” Phoenix Ştiinţa Constanţa aşteaptă meciul din semifinalele Cupei României

28 Mar 2019 524

Phoenix Ştiinţa Constanţa, eşec în duelul cu FCC ICIM Arad ​„Pe locul șase în Grupa Roșie, performanță cu mult peste așteptări“

24 Mar 2019 424

Și-au luat revanșa Baschetbalistele de la Phoenix Știința au învins Universitatea Cluj la Constanța

16 Mar 2019 580

Cuplaj baschetbalistic în Sala Sporturilor Phoenix Ştiinţa şi BC Athletic joacă sâmbătă la Constanţa în Liga Naţională

16 Mar 2019 395

Predrag Stanojcic, antrenorul Phoenix Ştiinţa Constanţa, a coordonat cursurile zonale pentru antrenori (galerie foto)

13 Mar 2019 739

Bianca Fota, MVP în returul sferturilor Phoenix Ştiinţa Constanţa a aflat cu cine se va duela în semifinalele Cupei României