BC Athletic Neptun Constanţa Alexandru Olteanu - „Pentru aceasta se antrenează, să joace cu asemenea echipe“

• În weekend, BC Athletic Neptun Constanţa întâlneşte FC Argeş Piteşti şi BC CSU Sibiu.
  • Echipa de pe litoral e ultima în clasament, având însă un meci în minus.
  • Aflată pe locul trei în clasament, formaţia sibiană e calificată în turneul play-off al întrecerii continentale intercluburi FIBA Europe Cup.

Echipa masculină de baschet Athletic Neptun Constanţa susţine două noi partide în Liga Naţională.

Aflată pe ultimul loc în clasament, după ce a pierdut toate cele zece partide jucate până acum, formaţia de pe litoral evoluează în acest weekend în turneul de la Voluntari, în care va întâlni FC Argeş Piteşti (locul 6) - sâmbătă, 6 februarie, de la ora 16.00, şi BC CSU Sibiu (locul 3) - duminică, 7 februarie, de la ora 16.30.

În acest moment, clasamentul arată astfel: 1. ACS U Banca Transilvania Cluj-Napoca - 20p (zece victorii, niciun eşec), 2. CSO Voluntari - 20p (9-2), 3. BC CSU Sibiu - 20p (9-2), 4. CSM CSU Oradea - 19p (8-3), 5. SCMU Craiova - 18p (7-4), 6. FC Argeş Piteşti - 18p (7-4), 7. CS SCM Timişoara - 17p (6-5), 8. CS Dinamo Bucureşti - 17p (6-5), 9. CSA Steaua Bucureşti - 16p (5-6), 10. CS Municipal 2007 Focşani - 15p (3-9), 11. CSM VSKC Miercurea Ciuc - 14p (2-10), 12. CS Municipal Tg. Jiu - 13p (2-9), 13. CS Municipal Galaţi - 11p (2-7), 14. BC Athletic Neptun Constanţa - 10p (0-10).

Au făcut faţă fizic două sferturi şi jumătate

BC Athletic Neptun are un meci în minus şi vine după cele două partide (restanţe) jucate la Constanţa, 78-82 cu CSA Steaua Bucureşti şi 64-90 cu CSO Voluntari. La finele celei de-a doua partide, antrenorul principal al BC Athletic Neptun, Alexandru Olteanu, a declarat: „După cum ne aşteptam, a fost un meci teribil de greu. Cred că din nou am făcut faţă din punct de vedere fizic doar două sferturi şi jumătate, după care am căzut puţin. Au fost şi lucruri bune care s-au întâmplat, o apărare mai bună, dar apoi în sfertul patru defensiva oarecum a cedat şi de aici diferenţa extrem de mare“.

Adrian Trandafir, unul dintre cei mai experimentaţi baschetbalişti ai trupei de pe litoral, a spus despre întâlnirea cu CSO Voluntari: „Un meci greu, dar nu ne-am dat la o parte. Ne-am bătut de la egal la egal şi eu zic că am făcut o figură frumoasă. Pentru meciul următor, ne vor ţine minte. Când vor auzi de Constanţa, se vor gândi iar că au de muncă“.

„E o onoare“

Alexandru Olteanu aşteaptă cu nerăbdare meciul cu BC CSU Sibiu (formaţie calificată în turneul play-off al întrecerii continentale intercluburi FIBA Europe Cup) „şi aşa ar trebui să-l aştepte şi jucătorii“. „Pentru aceasta se antrenează, să joace cu asemenea echipe. Să evoluezi contra Sibiului, după mine e o onoare. Băieţii ar trebui să-şi dorească să arate bine pe teren, să fie cât mai curajoşi şi să practice un baschet cât mai frumos“, a menţionat tehnicianul constănţean.

„La Voluntari, vor fi nişte meciuri grele pentru noi, dar mergem cu o atitudine pozitivă, suntem în creştere. Şi la antrenamente suntem din ce în ce mai duri, iar eu spun că vom fi bine pe teren. Nu vom renunţa“, a completat Adrian Trandafir.

Sursa foto: facebook (BC Athletic Neptun Constanţa)

Citeşte şi:

BC Athletic Neptun Constanţa a cedat şi în disputa cu CSO Voluntari

BC Athletic Neptun Constanţa, înfrângere cu Steaua Bucureşti. Gladiatorii din Tomis au condus la pauză