UPDATE BC Athletic Neptun, meci la Constanța cu CSM CSU Oradea. Victorie preţioasă a „Gladiatorilor din Tomis“ (GALERIE FOTO)

• În partida găzduită de Sala Sporturilor din Constanța, Adika Peter-McNeilly nu va putea face parte din lotul „Gladiatorilor din Tomis“.

Sala Sporturilor din Constanța găzduiește luni, 14 februarie, de la ora 18.00, meciul dintre echipele masculine de baschet BC Athletic Neptun Constanța și CSM CSU Oradea, din Liga Națională.

Pentru prima dată în acest sezon, Athletic Neptun dă piept cu una dintre echipele Ligii Naționale de Baschet calificată în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup, este mesajul grupării de pe litoral.

În etapa precedentă, „Gladiatorii din Tomis“ au pierdut meciul cu FC Argeș Basketball, scor 76-84.

BC Athletic Neptun Constanța a avut o replică curajoasă în meciul cu FC Argeș Basketball. Deși a început mai modest meciul, Constanța a revenit în meci pe final, în special în sfertul al treilea și a încercat să țină aproape de oaspeți dar argeșenii au ținut nivelul de baschet ridicat și s-au impus cu 84-76. Adika Peter-McNeilly confirmă forma bună în care se află și face cel mai bun meci al sezonului, fiind cel mai eficient jucător al nostru, meci încheiat cu 28 de puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive, fiind urmat urmat de Jakob Lowrance cu 14 puncte, 7 recuperări și o pasă decisive, s-a arătat pe pagina de Facebook a BC Athletic după această confruntare.

În disputa cu CSM CSU Oradea Adika Peter-McNeilly nu va putea face parte însă din lotul Gladiatorilor. Ambele echipe trebuie să respecte lista jucătorilor înscriși pe foaia de joc la data amânării meciului, dată la care Peter-McNeilly nu făcea parte din lotul Constanței.

În secțiunea feminină a Ligii Naționale, Phoenix CSU Simona Halep Constanța a realizat o victorie importantă în ultima rundă, 56-49 în deplasare cu BC Sirius Tg. Mureș.

Victorie uriașă obținută de fetele noastre, la capătul unui meci extrem de echilibrat și decis în ultimele minute de joc. Un succes care ne păstrează vii speranțele la un sezon de excepție pentru noi și pentru baschetul constănțean. Chiar dacă drumul până la îndeplinirea obiectivului final este încă foarte lung, vom savura momentul și ne vom bucura de scurta pauză pe care o avem până la următorul meci oficial, este mesajul echipei constănțene.

UPDATE:

Partida din Sala Sporturilor s-a încheiat cu succesul preţios al gazdelor, scor 83-75.

„Gladiatorii din Tomis“ au condus şi la pauză, cu 44-43, iar pe sferturi scorul în meciul Constanţa - Oradea a fost 22-23, 22-20, 21-23, 18-9.

Pentru BC Athletic Neptun au marcat Zan Kosic - 23p, Jakob Lowrance - 17p, Tyler Gaskins - 15p, Vlad Corpodean (cpt.) - 13p, Andrei Oprean - 8p, Mario Lazăr - 5p şi Cristian Mâinea - 2p.