Bianca Andreescu, eliminată de la Wimbledon, în turul al doilea

Bianca Andreescu,  foto: Facebook/ Bianca AndreescuJucătoarea canadiană de tenis Bianca Andreescu (56 WTA) a fost eliminată joi, în turul al doilea al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce s-a înclinat în două seturi, 6-4, 7-6 (7/5), în faţa Elenei Rîbakina (Kazahstan, 23 WTA, favorită nr. 17).

Kazaha s-a impus în mai puţin de două ore de joc şi o va întâlni în runda următoare pe chinezoaica Qinwen Zheng (52 WTA).

Rezultate de joi:

Alize Cornet (Franţa) - Claire Liu (SUA) 6-3, 6-3
Ajla Tomljanovic (Australia) - Catherine Harrison (SUA) 6-2, 6-2
Zheng Qinwen (China) - Greet Minnen (Belgia) 6-4, 6-1
Paula Badosa (Spania/N.4) - Irina Maria Bara (România) 6-3, 6-2
Petra Kvitova (Cehia/N.25) - Ana Bogdan (România) 6-1, 7-6 (7/5)
Heather Watson (Marea Britanie) - Wang Qiang (China) 7-5, 6-4.

Sursa: Agerpres

Jucătoarea de tenis Bianca Andreescu a fost eliminată în optimi de finală la Berlin

16 Jun 2022 1047

Tenis Bianca Andreescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Madrid

01 May 2022 1651

Sorana Cîrstea, învinsă de slovena Tamara Zidansek, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros

06 Jun 2021 2838

După Simona Halep, și Bianca Andreescu se retrage de la Indian Wells

08 Mar 2020 2210

Cu cine va juca Simona Halep la Adelaide. Bianca Andreescu și-a anunțat absența de la Australian Open 2020

11 Jan 2020 2682

Simona Halep, marea vedetă a deceniului, pentru președintele WTA. Ce altă sportivă a fost dată ca exemplu

10 Jan 2020 1772

Constănțeanca Simona Halep a urcat pe locul trei în primul clasament WTA din 2020

06 Jan 2020 2562

Constănțeanca Simona Halep şi Bianca Andreescu, printre cele mai bune declaraţii ale anului din circuitul WTA

23 Dec 2019 1768

Încă o anchetă pe site-ul WTA, câștigată de constănțeanca Simona Halep

20 Dec 2019 2043

Modificări în clasamentul WTA! Ce loc ocupă Simona Halep

09 Dec 2019 2264

WTA a anunțat nominalizările Cu cine va concura Simona Halep pentru titlul de cea mai bună jucătoare a anului 2019

22 Nov 2019 2492

„Sunt pregătită să lupt din nou“ Simona Halep se duelează cu Elina Svitolina la Turneul Campioanelor. Bătălia pentru semifinale! (galerie foto)

30 Oct 2019 2635

Prima reacție a Simonei Halep după victoria cu Bianca Andreescu ”Presiunea am transformat-o în ceva bun”