Bianca Andreescu s-a impus la US Open şi o va depăşi pe Simona Halep în clasamentul mondial

Bianca Andreescu, jucătoarea de tenis din Canada cu origini româneşti, în vârstă de numai 19 ani, continuă să obţină rezultate de top în circuitul profesionist.

Aflată pe locul 15 în ierarhia WTA, tânăra a câştigat US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, învingând-o în finală pe americanca Serena Williams (37 de ani, 8 WTA).

Bianca s-a impus cu 6-3, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră şi 41 de minute.

În urma acestui succes, prima reprezentantă a Canadei care triumfă într-un turneu de Grand Slam o va depăşi pe Simona Halep, de luni, în clasamentul WTA, urcând pe locul patru.

Constănţeanca va coboră două poziţii, până pe şase.

Sursa foto: Facebook (Bianca Andreescu)