Boxer la CS Farul Constanţa Enver Amiş s-a impus la Cupa României şi va participa la turneul preolimpic

Boxerul constănţean Enver Amiş, de la CS Farul (antrenor, Mihai Constantin), s-a impus în finala categoriei 46 - 49 kg a Cupei României, întrecere care s-a disputat la Brăila şi care a avut şi rol de selecţie pentru turneul preolimpic din Turcia. Graţie evoluţiilor sale, Enver va reprezenta România la categoria sa de greutate la respectivul turneu, care oferă ultimele bilete pentru Jocurile Olimpice de la Rio, din acest an.

La Cupa României, au obţinut medalii alţi patru reprezentanţi ai judeţului Constanţa, toate distincţiile fiind de bronz: Cezar Andrieş (categ. 60 kg), Petrică Purcaru (categ. 64 kg), ambii de la CS Năvodari (antrenor, Ablalim Ferodin), Ionuţ Vulpe (categ. 49 kg), de la Callatis Mangalia (antrenor, Nicu Chioveanu), şi Doru Zelea (categ. 81 kg), de la CSO Ovidiu (antrenor, Marian Gândac).

Sursa foto: Facebook (Fan Boxing News)