Bronz pentru George Sarbu la Mondialele de tineret

Pe langa performantele obtinute de Eliza Samara, Andreea Mamaliga, Alexandra Chirametli si Cristina Haraci la Campionatele Europene de tenis de masa pentru tineret si cadete, precum si cele ale Cristinei Bujin, la Kaunas, si alti sportivi constanteni au realizat bune performante in diferite competitii. Astfel, in Olanda, la Amsterdam s-au desfasurat in perioada 22-24 iulie, Campionatele Mondiale de canotaj la tineret. Sportivul constantean George Sarbu, pe ambarcatiunea de 4 + 1 rame a reusit sa se claseze pe locultrei in aceasta competitie, cucerind astfel medalia de bronz. Sarbu, legitimat la CS Farul, este antrenat de Dumitru Raducanu, si in ultimii ani a reusit sa castige mai multe titluri si medalii la concursuri interne si internationale. In 2003, sportivul de la CS Farul a cucerit titlul de campion balcanic, pentru ca apoi sa ocupe locul cinci la Campionatele Mondiale de juniori, in proba de 8+1. 2004 a fost anul consacrarii pentru canotorul nascut la Darabani, in judetul Botosani, asta pentru ca dupa cucerirea titlului national, a fost chemat sa participe la Campionatele Mondiale de juniori din Banjoles (Spania), unde a dobandit doua titluri de campion mondial, atat la proba de 8+1, cat si la cea de 4 fara carmaci. Ascensiunea a continuat la Orsova, unde, la Campionatele Balcanice, devine dublu campion, tot la 8+1 si la patru fara carmaci. Astfel, performanta obtinuta anul acesta, la Amsterdam, vine logic dupa asemenea performante. Reamintim ca George Sarbu a fost declarat anul trecut cel mai bun sportiv al judetului Constanta la categoria juniori-tineret.