Cadou special pentru Ion Barbu FC Farul, a doua victorie la rând în deplasare cu cinci goluri marcate

FC Farul a realizat, sâmbătă, a doua victorie din turneul play-off al Ligii a 2-a, înscriind tot atâtea goluri, cinci, ca la primul succes! „Marinarii“ au spart gheaţa la Bacău, învingând cu 5-1, iar acum, la următorul meci pe teren străin, au câştigat cu Academica Clinceni, scor 5-2

Categorica victorie de sâmbătă, din etapa a şaptea, a venit chiar în ziua în care antrenorul Farului, Ion Barbu, a împlinit 39 de ani, iar jucătorii i-au dedicat tehnicianului acest succes. „Marinarii“ au înscris încă din minutul 1, iar în minutul 16 aveau 2-0. Prima repriză s-a încheiat însă la egalitate, gazdele punctând în inferioritate numerică. După pauză, având şi avantajul omului în plus, Farul a înscris de încă trei ori, conducând jocul în direcţia unei victorii la scor.

Ca şi la Bacău, primele două goluri ale Farului au fost marcate de Pătulea (1, 16). La 2-0, „marinarii“ şi-au cam pierdut concentrarea, astfel că gazdele au revenit în joc, având două ocazii şi o bară înainte de a reduce din diferenţă (Al. Neagu 36). Au fost trei minute pline pentru Clinceni. Gol (36), cartonaş roşu primit (37, Al. Neagu, pentru două avertismente), gol în inferioritate numerică (38 - Antohi), astfel că Academica a revenit de la 0-2 la 2-2, acesta fiind şi scorul pauzei. În partea secundă însă, constănţenii au fost vioara întâi şi au marcat prin Tigoianu (52), Suciu (70) şi V. Munteanu (85) pentru un succes clar, la trei goluri diferenţă. Gazdele au avut o zvâcnire la 2-3, când au ratat o situaţie bună, în rest, Farul a avut jocul la discreţie.

„Mă aşteptam să câştigăm“

„La acest scor poate nu mă aşteptam, dar la victorie, da. Chiar dacă am pierdut la Constanţa în runda trecută, cu SC Bacău, am avut ocazii şi consider că rezultatul corect era unul de egalitate. Cu Academica, am avut 30 de minute, primele, foarte bune, punctând încă din minutul 1 şi având 2-0 după un sfert de oră. Apoi însă nu ne-am mai concentrat aşa de bine şi am comis greşeli copilăreşti, iar gazdele ne-au egalat. A fost o repriză întâi echilibrată, însă, în partea secundă, în condiţiile în care am avut şi superioritate numerică, meciul a fost la discreţia noastră, nepunându-se niciun moment problema să nu câştigăm. Am ţinut de minge, am presat şi am dominat, creându-ne faze şi ocazii. Iar dacă nu tratam mai multe momente cu superficialitate, ne puneam impune la un scor şi mai mare“, a declarat Ion Barbu.

Dedicaţie specială

La final, jucătorii i-au dedicat acestuia victoria, cu ocazia zilei sale de naştere. „Le mulţumesc băieţilor şi sper ca şi în meciurile pe care le mai avem de jucat să evolueze la fel de bine, motivaţi (aşa cum i-am simţit) şi pentru orgoliul nostru, pentru că asta ne-a mai rămas. Trebuie să dovedim că nu merităm ultimul loc din clasament“, a mai spus Barbu, care pregăteşte Farul alături de Gică Mina.

Miercuri, întâlnesc Rapidul la Constanţa

Farul a jucat sâmbătă cu jucătorii: I. Dinu - Băjan, Fl. Pătraşcu (cpt.), D. Bratu (76 Al. Ioniţă), Corcoveanu - V. Munteanu, Milea (54 Ad. Ionescu), Suciu, C. Neagu - S. Chiţu (51 Tigoianu), Pătulea. În celelalte meciuri de sâmbătă din turneul play-off s-au înregistrat rezultatele: SC Bacău - Dunărea Călăraşi 1-1 (Vraciu 53 / Alami 75) şi Rapid Bucureşti - Dacia Unirea Brăila 1-0 (Robuste 3). Clasament: 1. Rapid - 37p, 2. Călăraşi - 35p, 3. Brăila - 31p, 4. Clinceni - 27p, 5. Bacău - 26p, 6. Farul - 25p. În meciul următor, FC Farul joacă la Constanţa cu Rapid, miercuri, 18 mai, de la ora 18.00.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa