Campionatul Mondial din Qatar Final dramatic în seria H! Coreea de Sud iese din grupă, Uruguay pleacă acasă. Tabloul optimilor

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.
  • Calificată deja în optimi, Portugalia a întâlnit Coreea de Sud în ultimul meci din grupa H, în timp ce, în cealaltă partidă, s-au duelat Uruguay și Ghana.

Tabloul complet al optimilor de finală de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar s-a stabilit, ultimele patru formații care au depășit faza grupelor fiind Portugalia, Coreea de Sud (din seria H), Brazilia și Elveția (din seria G)

În etapa decisivă din grupa H, situația a atins aspecte dramatice, ținând cu sufletul la gură taberele Coreei de Sud și Uruguayului până la final. Calificată deja, Portugalia a întâlnit Coreea de Sud, în timp ce în cealaltă partidă s-au duelat Uruguay și Ghana. Portughezii au deschis rapid scorul (Horta 6), însă Coreea de Sud a luat exemplul Japoniei și a dat naștere și ea unei răsturnări de scor memorabile, reușind să câștige cu 2-1, după ce a marcat golul victoriei în prelungiri! Au înscris Kim Young-gwon (27) și Hwang (90+2). De cealaltă parte, Uruguay a învins Ghana cu 2-0 (De Arrascaeta 26, 32), însă victoria a fost în zadar, mai departe mergând coreenii. Cele două Naționale au fost la egalitate de puncte, patru, dar selecționata asiatică a avut golaveraj mai bun (4-4 față de 2-2). Clasament final al grupei H a fost: 1. Portugalia – 6p, 2. Coreea de Sud – 4p (4-4), 3. Uruguay – 4p (2-2), 4. Ghana – 3p.

Vezi cotele Superbet ale echipelor de la Mondial şi alege-ţi favorita!

Uruguay a fost însă în optimi până în prelungirile partidei Portugalia – Coreea de Sud, când scorul s-a făcut 2-1! Meciul dintre portughezi și coreeni s-a terminat mai devreme cu aproape zece minute decât cealaltă partidă, iar asiaticii au urmărit finalul confruntării de pe gazon, pe telefoanele mobile. În tribune, printre fanii coreeni, aceeași tensiune de nesuportat, în condițiile în care un gol marcat de Uruguay îi aducea selecționatei sud-americane calificarea! Scorul a rămas însă 2-0, iar Coreea de Sud a mers în optimi. Pe banca de rezerve a Uruguayului, Luis Suarez a izbucnit în lacrimi, iar colegi de-ai săi s-au năpustit asupra arbitrului, cerându-i socoteală pentru un presupus penalty neacordat.

Intră în SuperSocial, singura rețea socială dedicată pariorilor din România, și găsește-ți inspirația!

Din grupa G au mers mai departe Brazilia și Elveția, primele două clasate, în timp ce Camerun și Serbia părăsesc competiția. Deja calificată înaintea ultimei etape, după două victorii fără gol primit (singura de la CM din Doha cu această performanță), Brazilia a jucat în ultima rundă din grupă cu Camerun, iar selecționerul sud-american Tite a început meciul cu un „11“ format din rezerve. Chiar și așa, Brazilia a condus jocul și a ratat mai multe ocazii, dar, surprinzător, a pierdut cu 0-1 (Aboubakar 90+1). Autolul golului a fost eliminat după ce a marcat, primind al doilea cartonaș galben, și implicit pe cel roșu, pentru că, de bucurie, și-a scos tricoul. A doua calificată, Elveția, și-a asigurat locul din optimi după victoria cu Serbia, 3-2 (A. Mitrovic 27, Vlahovic 35 / Shaqiri 20, Embolo 44, Freuler 48). Dacă se impunea la diferență de două goluri, Elveția se califica de pe primul loc, iar Brazilia cădea pe doi.

Clasamentul final al grupei G: 1. Brazilia – 6p (3-1), 2. Elveția – 6p (4-3), 3. Camerun – 4p, 4. Serbia – 1p.

În optimi, Brazilia va întâlni Coreea de Sud, iar Elveția va avea ca adversară selecționata Portugaliei.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!