Campionatul Mondial din Rusia Belgia s-a calificat cu emoții în sferturi, după ce a revenit de la 0-2 cu Japonia!

Echipa națională de fotbal a Belgiei s-a calificat cu emoții în sferturi la Campionatul Mondial din Rusia, trecând în această seară cu 3-2 în optimi de Japonia, care a condus cu 2-0 în minutul 69!

Belgienii au înscris golul victoriei, evitând astfel prelungirile, în minutele adiționale.

Au marcat Vertonghen 69, Fellaini 74, Chadli 90+3, respectiv Haraguchi 48 și Inui 52.

În sferturi, Belgia va întâlni Brazilia, vineri, 6 iulie, de la ora 21.00.

Belgia (selecționer, Roberto Martinez)Courtois - Vermaelen, Kompany, Alderweireld - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (65 Chadli) - Mertens (65 Fellaini), E. Hazard - Lukaku.

Rezerve: Mignolet, Casteels, Boyata, Batshuayi, Dembele, Dendoncker, T. Hazard, Januzaj, Tielemans, Vermaelen.

Japonia (selecționer, Akira Nishino): Kawashima - Sakai, Shoji, Yoshida, Nagatomo - Shibasaki (81 Yamaguchi), Hasebe - Inui, Kagawa, Haraguchi (81 Honda) - Osako.

Rezerve: Higashiguchi, Nakamura - Endo, Makino, Muto, Okazaki, Oshima, Sakai, Ueda, Usami.

Programul optimilor

Franța - Argentina 4-3

Uruguay - Portugalia 2-1
Spania - Rusia 1-1 (3-4 la penalty-uri)
Croația - Danemarca 1-1 (3-2 la penalty-uri)

Suedia / Elveția - Columbia / Anglia.

Marius Tataoană Student la Academia Navală „Mircea cel Bătrân“, campion la Ju Jitsu. Palmares bogat! Performer în concurs, dar şi antrenor (GALERIE FOTO)

15 Nov 2021 5900

Cristina Neagu a fost inclusă în lotul naţionalei României pentru Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia

30 Oct 2019 2039

Ianis Hagi ocupă locul 10 în topul celor mai productivi jucători sub 21 de ani din fotbalul mondial

31 May 2019 1791

Campionatul Mondial Rusia 2018 Cine va cuceri titlul? Astăzi aflăm

15 Jul 2018 2033

Campionatul Mondial Rusia 2018 Duminică se stabileşte campioana. Sâmbătă se joacă meciul pentru locul trei

14 Jul 2018 2281

Campionatul Mondial de fotbal din Rusia Adversara Franței din finală a fost stabilită după prelungiri!

11 Jul 2018 1844

Croația, în semifinale la Campionatul Mondial de fotbal. A eliminat Rusia la penalty-uri

08 Jul 2018 2194

Campionatul Mondial din Rusia Tabloul complet al sferturilor, după ce s-a calificat și Anglia, care a eliminat Columbia la penalty-uri

04 Jul 2018 1932

Campionatul Mondial din Rusia Suedia avansează în sferturi și așteaptă meciul Columbia - Anglia

03 Jul 2018 1777

Campionatul Mondial din Rusia Croația a eliminat Danemarca la penalty-uri. Pe cine va întâlni în sferturi

02 Jul 2018 1778

Campionatul Mondial din Rusia Spania, eliminată de Rusia la loviturile de departajare

01 Jul 2018 2430

Campionatul Mondial din Rusia Franța a eliminat Argentina în optimi, după un meci senzațional, cu șapte goluri!

30 Jun 2018 1928

Campionatul Mondial din Rusia Anglia, înfrângere în ultimul meci din grupă. Iată tabloul optimilor

28 Jun 2018 2057

Campionatul Mondial din Rusia Brazilia a încheiat grupa E pe primul loc

27 Jun 2018 1956

Cupa Mondială de fotbal din Rusia Campioana mondială Germania, înfrângere rușinoasă. A fost eliminată de Coreea de Sud