Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Pilotul Emil Ghinea, din Mangalia, a câştigat Cupa Gorjului (galerie foto+video)

Campionul naţional en-titre al grupei H, clasa 3, de la întrecerea naţională de viteză în coastă, Emil Ghinea, din Mangalia, continuă evoluţiile deosebite în competiţie. Sportivul de 36 de ani a câştigat etapa a treia a competiţiei, Cupa Gorjului, de la Rânca, după ce, în primele două runde, ocupase locul secund. Ghinea pilotează un bolid Renault Clio RS V6 Trophy (unicat în România). „A fost o etapă bună pentru mine. Cupa Gorjului e un trofeu care îmi place. A fost o cursă făcută calm, fără riscuri, pe unul dintre traseele mele preferate. Sunt mulţumit de maşină. Am reuşit să schimb şi anvelopele (lucru care s-a cunoscut), acum rulând cu «încălţări» noi, graţie sprijinului primit de la firma unui prieten din Constanţa, Mircea Vasile. Le mulţumesc tuturor partenerilor mei din acest an”, a declarat Emil Ghinea, triplu campion naţional şi membru în Comisia de Viteză în Coastă a Federaţiei Române de Automobilism Sportiv. Performerul din Mangalia concurează la Campionatul Naţional din anul 2011, iar în cele patru ediţii la grupa H, clasa 3, a cucerit trei titluri de campion al României şi unul de vicecampion. În plus, în ultimele două stagiuni, s-a impus cu o rundă înainte de finalul competiţiei