Finală cu Sorin Balaban Cătălin Căşaru, campion naţional universitar la Kempo

Luptătorul constănţean Cătălin Căşaru a cucerit titlul la Campionatul Naţional Universitar la Kempo, întrecere care s-a desfăşurat la Bucureşti, în sala „Apollo“. Sportivul de 25 de ani a concurat la categoria -75 kg şi a disputat, cu succes, trei partide. „În primele două meciuri m-am impus înainte de limită, iar în finală am câştigat la puncte, în faţa lui Sorin Balaban, campionul de anul trecut, de la categoria 80 kg. Sorin este campion naţional de Kempo, dar şi membru al lotului naţional“, a declarat Cătălin Căşaru. Sportiv cu rezultate deosebite la lupte greco-romane, Kempo şi MMA, Cătălin a încheiat anul 2014 la înălţime, cucerind, la Bucureşti, centura RXF la MMA.

La ediţia a cincea a concursului „Omul anului în Forţele Navale“, maistrul militar clasa a V-a Sorin Balaban a ocupat locul întâi la secţiunea Sport. Născut la Tulcea, Sorin Balaban este acum la Constanţa şi face parte din Batalionul 110 Comunicaţii şi Informatică. Este component al lotului naţional de Kempo-Full Contact şi în anul 2014 a obţinut titlurile de campion naţional, european şi vice-campion mondial la acest sport. S-a clasat pe locul I la Campionatul Naţional „Submission“ Bucureşti şi pe locul I la campionatul militar de judo de la Sibiu.