Ce adversară va înfrunta Simona Halep în primul meci de la turneul de la Wuhan

Tenismena din Constanța, Simona Halep, numărul unu mondial, va debuta la turneul de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.746.000 dolari, contra unei adversare din Slovacia.

Potrivit Agerpres.ro, Simona Halep, semifinalistă la Wuhan în 2016, este calificată direct în turul secund, unde o va înfrunta pe învingătoarea dintre Magdalena Rybarikova şi Dominika Cibulkova.

Simona Halep, care va împlini 27 de ani pe 27 septembrie, are 4-2 în meciurile directe cu Rybarikova (29 ani, 35 WTA), pe care a învins-o la ultima confruntare, în aprilie, la Stuttgart, cu 4-6, 6-2, 6-3, în optimi.

Românca este condusă de Cibulkova (29 ani,30 WTA) cu 4-2 la partidele directe, ultimul meci încheindu-se cu victoria slovacei, în 2016, la Turneul Campioanelor, cu 6-3, 7-6 (5).