Ce l-a dezamăgit pe Gică Hagi în meciul CFR Cluj - FC Viitorul „Trebuie să uităm repriza secundă“

FC Viitorul a pierdut partida din etapa a şaptea a turneului play-off din Liga 1, jucată în deplasare cu CFR Cluj, liderul clasamentului. Gazdele s-au impus cu 3-1, deşi formaţia de pe litoral a condus la pauză, graţie golului lui Rivaldinho, din minutul 14. Acelaşi jucător putea face 2-0 imediat după pauză, în minutul 48, dar un adversar a respins de pe linia porţii!

Scăpată de la primirea celui de-al doilea gol, CFR Cluj a întors meciul, după ce FC Viitorul evoluase foarte bine în prima repriză. Jocul oaspeţilor s-a dezechilibrat după golul egalizator al echipei lui Dan Petrescu, tânăra echipă constănţeană nereuşind din acel moment să facă faţă presiunii CFR-ului. „Au fost două reprize total diferite. Ştiam că întâlnim o echipă puternică şi experimentată, cu jucători care nu cedează şi luptă până la capăt. Au ştiut să ne creeze presiune, au venit peste noi, deşi am început meciul foarte bine. În prima repriză, am făcut ce am plănuit. Şi în partea secundă am început destul de bine. Am făcut acea schimbare, întrucât Drăguş era unul dintre cei trei jucători cu cartonaş galben din prima repriză. Am zis să aduc putere mai multă la mijlocul terenului, dar au venit primele două goluri, iar echipa şi-a pierdut orientarea în teren, n-a mai jucat colectiv“, a declarat Gică Hagi, managerul tehnic al FC Viitorul.

Jocul individual îi slăbeşte

„Regele“ s-a arătat dezamăgit de evoluţia echipei sale din ultima jumătate de oră, punctând că jocul colectiv a avut de suferit. „N-am mai avut puterea să reacţionăm la presiunea gazdelor. Aveam speranţe că vom face un meci bun, dar am arătat bine doar o repriză. Partea secundă trebuie să o uităm. Probabil că a fost aşa din cauza tinereţii, a lipsei de experienţă. Avem momente când jucăm bine, s-a întâmplat şi cu Steaua, cu Craiova. Dăm gol, dar apoi uităm jocul colectiv. Este inadmisibil. Individual, nu avem nicio şansă, că suntem foarte tineri. Cred că jocul individual ne slăbeşte. Sunt lucruri din care băieţii învaţă. Îşi dau seama ce înseamnă meciurile mari. Pe cei care vor să înveţe un asemenea meci îi ajută să progreseze. Dezamăgirea mea e legată de ce s-a întâmplat în ultimele 30 de minute. E inexplicabil pentru mine. Echipa nu avea cum să piardă orientarea pe teren, chiar dacă primise un gol. Sunt dezamăgit de ai mei în partea secundă. În prima repriză, am arătat foarte bine. Am dominat tactic, şi cu mingea, şi fără minge, am ştiut ce să facem“, a arătat Hagi.

„Ne vedem de ale noastre“

Aflată pe locul patru în clasament, la şase puncte în spatele formaţiei de pe poziţia a treia, CSU Craiova, FC Viitorul susţine următorul meci sâmbătă, 4 mai, de la or 21.00, la Ovidiu cu Sepsi Sf. Gheorghe. Cu trei etape înainte de finalul campionatului, clasamentul arată astfel: 1. CFR Cluj - 44p, 2. FCSB - 39p, 3. CSU Craiova - 36p, 4. FC Viitorul - 30p, 5. Astra - 24p, 6. Sepsi Sf. Gheorghe - 20p. În ultimele două runde, FC Viitorul va juca acasă cu Astra Giurgiu (sâmbătă, 11 mai, de la ora 19.30) şi în deplasare cu CSU Craiova (sâmbătă, 18 mai, de la ora 19.30). „Ne vedem de ale noastre. Mai avem până să ajungem la personalitatea şi la puterea care să ne permită să ne batem pentru campionat“, a mai spus Gică Hagi.

„Trăim în România şi trebuie să fie totul negativ!”

La conferinţa de presă de după meciul CFR Cluj - FC Viitorul, o întrebare a unui ziarist clujean l-a supărat pe Gică Hagi. „Cum vă simţiţi, totuşi, ca antrenor şi, mai ales, ca părinte când vin criticii şi spun că, dacă Ianis n-ar purta numele Hagi, n-ar fi primit atâta atenţie?“, a întrebat jurnalistul, Hagi răspunzând: „Altă întrebare! Te las pe tine să dai răspunsul. Da? Îţi trimit cifrele, dacă vrei. Nu te-ai uitat? Te rog frumos ca, înainte să pui o întrebare, du-te să vezi cifrele pe care le are jucătorul, randamentul său. La cariera pe care am avut-o eu, cum să mă simt când îmi pui o asemenea întrebare? Care sunt criticii, că s-a vorbit foarte bine de Ianis? E o întrebare la care numai tu poţi să găseşti răspunsul. Du-te acasă şi reflectează la ce întrebare ai băgat! Jucătorul întotdeauna convinge pe teren. Restul, fiecare acasă cu subiectivismul lui. Ianis face performanţă, e cel mai bun în momentul de faţă. Dacă întrebarea e proastă, vine şi răspunsul prost. Dar ce să facem, trăim în România şi trebuie să fie totul negativ!“.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa