Cel mai lung meci al carierei Simona Halep, partidă de infarct, la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat dramatic în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, sâmbătă, la Melbourne, după ce a învins-o pe americanca Lauren Davis cu 4-6, 6-4, 15-13, la capătul unui meci care a durat 3 ore şi 45 de minute.

Halep (26 ani) a jucat cel mai dramatic meci din carieră şi cel mai lung, totodată, în faţa unei adversare agresive (24 ani), care se află pe locul 76 mondial.

Românca a trecut peste accidentarea de la gleznă, peste oboseala acumulată în acest meci interminabil, a salvat trei mingi de meci şi a reuşit calificarea în optimi, după ce fusese eliminată din primul tur la precedentele două ediţii ale turneului de la Melbourne.

Halep îşi menţine invincibilitatea în 2018, deşi nu a făcut cel mai bun joc al său şi a fost condusă aproape tot meciul de Davis, dacă nu mereu pe tabelă, cel puţin din punct de vedere al iniţiativei.

Simona Halep nu va fi antrenată de Darren Cahil la turneul de la Wuhan. Cine va fi cel care o va antrena pe sportiva din Constanța

12 Sep 2018 832

Simona Halep, în continuare lider al clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis. Ce tenismene din România mai sunt în top 100 WTA

05 Feb 2018 792

Simona Halep a fost aleasă cea mai bună jucătoare a lunii ianuarie în circuitul WTA

02 Feb 2018 778

Simona Halep şi mama sa, la plimbare prin Melbourne. Mesajul antrenorului Darren Cahill

30 Jan 2018 1120

Simona Halep a revenit ieri în ţară de la Australian Open „Sunt epuizată, trebuie să fac nişte teste medicale“

30 Jan 2018 584

UPDATE. Simona Halep a revenit în țară după ce a jucat finala turneului de la Australian Open

29 Jan 2018 869

Simona Halep nu mai este lider mondial. A coborât pe poziția secundă. Cine este noul lider mondial în clasamentul WTA

29 Jan 2018 544

Revista presei locale

29 Jan 2018 1011

Finala Australian Open, pierdută de Simona Halep. Luptă supraomenească, încheiată la spital „Poate a patra oară va fi cu noroc“

29 Jan 2018 1036

Simona Halep a ajuns la spital şi a fost pusă pe perfuzii!

28 Jan 2018 1385

Mesaj de încurajare de la Gheorghe Hagi pentru Simona Halep după finala pierdută de la Australian Open

27 Jan 2018 1194

Ce mesaj i-a transmis Ilie Năstase Simonei Halep după finala pierdută de la Australian Open

27 Jan 2018 1517

Simona Halep a declarat după finala pierdută de la Australian Open că va lupta și că speră că va avea o nouă şansă la un titlu de Grand Slam

27 Jan 2018 878

Stere Halep - „A fost un meci dramatic, dar frumos. Simona va avea timp să câştige şi un turneu de Grand Slam“

27 Jan 2018 2540

UPDATE. Imagini de la eveniment Apropiații Simonei Halep au urmărit finala de la Australian Open la cafeneaua familiei de la Constanța. Stere Halep, întâmpinat cu aplauze (galerie foto+video)

27 Jan 2018 3206

Live text Simona Halep, învinsă în finala turneului Australian Open. A treia finală de Grand Slam pierdută de sportiva din Constanța

27 Jan 2018 1400

Editorial Martori la împlinirea unui nou vis. Îţi ţinem pumnii, Simona Halep!

27 Jan 2018 911

Ziua cea mare a sosit! Simona Halep şi Caroline Wozniacki se luptă la Australian Open pentru primul Grand Slam din carieră

27 Jan 2018 1008

Australian Open. Simona Halep - Caroline Wozniacki, ce finală! Meci cu miză enormă între primele două jucătoare ale lumii (video)

26 Jan 2018 1005

Ce mesaj a transmis Gheorghe Hagi după calificarea Simonei Halep în finala turneului Australian Open

25 Jan 2018 685

UPDATE. „Sunt mândră!” Victorie senzaţională! Simona Halep s-a calificat în finală la Australian Open (video)

25 Jan 2018 1330

Irezistibila Simona Halep e în semifinale la Australian Open Victorie mare cu Karolina Pliskova. Urmează Angelique Kerber!

25 Jan 2018 511

„Sunt fericită” Când va juca Simona Halep în semifinale la Australian Open

24 Jan 2018 800

Irina Begu şi Monica Niculescu, învinse în semifinalele de dublu de la Australian Open

24 Jan 2018 712

UPDATE. Ce meci!Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Australian Open

24 Jan 2018 866

Duel de foc în sferturi contra Karolinei Pliskova La Australian Open, Simona Halep joacă astăzi pentru atingerea semifinalei

24 Jan 2018 840

Australian Open. Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în semifinalele probei de dublu

23 Jan 2018 495

Victorie cu Naomi Osaka şi calificare în sferturi Simona Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open

23 Jan 2018 802

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală de la Australian Open. Este un fost lider mondial

22 Jan 2018 816

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open

22 Jan 2018 664

„Am câştigat cu inima“ După un meci de infarct, senzaţionala Simona Halep joacă pentru calificarea în sferturile Australian Open

22 Jan 2018 757

S-a stabilit ora meciului Simona Halep - Naomi Osaka, din optimile Australian Open

21 Jan 2018 1802

Horia Tecău, eliminat în turul doi Când susține Simona Halep meciul din optimile Australian Open

20 Jan 2018 1203

Simona Halep şi Horia Tecău susţin noi meciuri la Australian Open (document)

20 Jan 2018 935

Simona Halep, succes cu Eugenie Bouchard Horia Tecău şi-a făcut cadou, de ziua sa, victoria în primul tur la Australian Open

19 Jan 2018 716

#citeşteDobrogea Campionul constănţean cu care ne mândrim împlineşte 33 de ani

19 Jan 2018 846

UPDATE Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Australian Open. Victorie în două seturi pentru liderul mondial

18 Jan 2018 582

UPDATE Perechea Horia Tecău - Jean-Julien Rojer s-a calificat în turul secund la Australian Open

18 Jan 2018 741

Simona Halep joacă astăzi în turul secund la Australian Open. Ce televiziune transmite meciul

18 Jan 2018 3973

Ne-a dat emoţii cu accidentarea Simona Halep a trecut peste problemele medicale şi s-a calificat în turul doi la Australian Open

17 Jan 2018 1843

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Australian Open. Cine va fi adversara din următorul meci

16 Jan 2018 1042

Simona Halep debutează astăzi la Australian Open 2018. Ce rezultate a înregistrat în primul meci din precedentele două ediţii

16 Jan 2018 935

Horia Tecău și Jean Julien Rojer, cap de serie numărul trei în proba masculină de dublu la Australian Open

15 Jan 2018 913

Locul unu mondial şi principala favorită. Când va debuta Simona Halep la Australian Open „Nu simt presiune, sunt pregătită“

15 Jan 2018 739

Când susţine Simona Halep primul meci la Australian Open şi cine transmite partida