Cluburile din judeţul Constanţa, pe podium Andreea Ana şi Minur Pârvu au câştigat Cupa României la lupte (galerie foto)

Cupa României la lupte, întrecere rezervată cadeţilor, s-a desfăşurat la Tg. Mureş şi le-a adus cluburilor din judeţul Constanţa 13 prezenţe pe podium. De la CS Mangalia (antrenor, Marian Oancea), Andreea Ana a obţinut medalia de aur la categoria 56 kg, iar Ana-Maria Pârvu (la categoria 46 kg) şi Constantin Manea (la categoria 63 kg) s-au clasat pe poziţia a treia.

Trofeul i-a revenit şi lui Minur Pârvu, de la CS Farul Constanţa (antrenor, Grigore Gheorghe), la categoria 50 kg, în vreme ce un alt farist, Iulian Chelărescu, a ocupat locul trei la categoria 76 kg. Alexandru Ferăscu a încheiat competiţia pe poziţia a cincea.

LPS „Nicolae Rotaru“ Constanţa (antrenori, Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a urcat de şase ori pe podium la Tg. Mureş, toate medaliile fiind de bronz: la lupte libere - Amalia Rătunzeanu (categ. 56 kg), Crina Pintilie (categ. 60 kg), Alexandra Condruţ (categ. 60 kg); la lupte greco-romane - Ştefan Popa (categ. 46 kg), Andrei Savu (categ. 54 kg) şi Constantin Păun (categ. 100 kg).

Medalii (două de argint) a obţinut şi CS Poseidon 2 Mai Limanu (antrenori, Cornelius Trucmel şi Alina Ivan), prin Ana-Maria Predică (la categ. 60 kg) şi Răzvan Ioniţă (la categ. 69 kg).

Sursa foto: Facebook