Constanţa BC Athletic Neptun şi Phoenix CSU Simona Halep, înfrângeri în campionat. Antrenorul Miroslav Popov, dat afară din Sala Sporturilor!

• Gladiatorii din Tomis au ținut ritmul cu echipa adversă doar o repriză.

Ambele reprezentante ale Constanţei în Liga Naţională de baschet, BC Athletic Neptun (la masculin) şi Phoenix CSU Simona Halep (la feminin) au înregistrat înfrângeri în ultimele meciuri susţinute în campionat.

Phoenix CSU Simona Halep a întâlnit astăzi pe teren propriu CSM Alexandria, în faţa căreia a cedat cu 52-58.

Oaspetele au condus şi la pauză, cu 27-23, iar pe sferturi scorul în meciul Constanţa - Alexandria a fost 10-14, 13-13, 16-16, 13-15.

Cei de la Phoenix CSU Simona Halep s-au arătat nemulțumiți însă de maniera de arbitraj, totul culminând cu eliminarea de către arbitri a antrenorului gazdelor, Miroslav Popov, care a fost dat și afară din Sala Sporturilor!

«De Crăciun, fii mai bun» pare să fie o sintagmă care îi lasă reci pe arbitrii care au condus ultimul meci al nostru de pe teren propriu din 2021.

Altfel nu ne putem explica maniera total potrivnică în care și-au făcut «treaba» la meciul nostru cu CS Municipal Alexandria.

Considerăm că formația oaspete avea suficiente resurse pentru a duce meciul până la capăt și poate chiar să își păstreze parcursul bun de până acum din LNBF, fără să fie nevoie și de o «intervenție» din exterior.

Ceea ce ne-am dorit a fi «meciul faptelor bune» a fost transformat, din păcate pentru noi și pentru suporterii care au venit la sală pentru a-și arăta suportul față de două familii nevoiașe din județul Constanța, într-un spectacol de prost gust cu brigada de arbitri în rol principal.

Punctul culminant al acestui «spectacol» de neînțeles a fost atins înaintea pauzei mari, când antrenorul nostru Miroslav Popov a fost eliminat pentru că a îndrăznit să își ceară dreptatea.

Mai trist este că aceiași arbitri au considerat că sancțiunea este prea blândă, așa că au plusat și l-au dat afară și din Sala Sporturilor.

În final, nu ne rămâne decât să urăm atât brigăzii de arbitri, dar mai ales vouă, suporterilor noștri care ați venit la Sala Sporturilor, Sărbători Fericite și nu uitați să fiți mai buni.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Jade Vega – 13p, Bianca Fota – 13p, Bianca Voica – Nagy – 13p, Sara Hinriksdottir – 5p, Denisa Fota – 3p, Ciara Rosten – 2p, Alexandra Robotin – 2p şi Khiana Johnson – 1p.

În clasament, Phoenix CSU Simona Halep se află pe locul şapte, cu 13 puncte, după trei victorii şi şapte înfrângeri, iar în etapa viitoare se va duela cu Rapid Bucureşti în deplasare, pe 23 decembrie, de la ora 13.00.

BC Athletic Neptun a întâlnit în deplasare CSO Voluntari, echipă de la vârful ierarhiei, care a învins cu 87-62, după ce echipa constănţeană a încheiat în avantaj primul sfert, 20-13.

Formaţia ilfoveană a condus apoi la pauză (44-37), iar pe sferturi scorul în disputa Voluntari - Constanţa a fost 13-20, 31-17, 23-14, 20-11.
Marcatorii Gladiatorilor din Tomis au fost Max Darling – 14p, Zan Kosic – 10p, Vlad Corpodean – 10p, Jakob Lowrance – 9p, Cristian Mâinea – 5p, Andrei Oprean – 5p, Daniel Mâinea – 4p, Ştefan Gribinic – 3p şi Pavel Marinov – 2p.

Gladiatorii din Tomis au ținut ritmul cu echipa adversă doar o repriză. Pentru BC Athletic Neptun Constanța urmează meciul cu CSM Oradea de pe teren propriu, Marți, 21 Decembrie de la ora 18.00 urmat de următoarea fază a Cupei României când vom întâlni CSM Galați. Team is everything!, este mesajul formaţiei de pe litoral, care ocupă locul nouă în ierarhie, cu 16 puncte, având cinci victorii şi şase înfrângeri..

BC Athletic Neptun a anunţat şi despărţirea de un jucător, Devante Wallace.

BC Athletic Neptun Constanța și Devante Wallace se despart. După 2 meciuri în Cupa României și 10 meciuri în Liga Națională, timp în care a cumulat o medie pe meci de 13.8 puncte, 2.6 recuperări, 2.8 pase decisive și 1.7 intercepții, jucătorul american și BC Athletic Neptun Constanța încheie colaborarea de comun acord! Thank you, D!, se arată pe pagina de Facebook a BC Athletic Neptun.

Sursa foto: Facebook (BC Athletic Neptun)