Constănțeanul Nicolae Roșca, la prima acțiune ca selecționer al lotului național Under-16 al României

Noul selecționer al lotului național Under-16 al României, constănțeanul Nicolae Roșca, bifează prima acțiune sub tricolor.

Este vorba de un stagiu de pregătire la Centrul Național de Fotbal Buftea, pe care Naționala U-16 îl va efectua în perioada 28 august – 8 septembrie.

În această perioadă, jucătorii născuți în 2007, sub comanda noului selecționer Nicolae Roșca, vor disputa și câte două jocuri de verificare împotriva selecționatelor similare ale Muntenegrului și Spaniei.

• 30 august, ora 19:00: Romania U16 – Muntenegru U16, CNF Buftea
  • 1 septembrie, ora 19:00: Romania U16 – Muntenegru U16, CNF Buftea
  • 6 septembrie, ora 19:00: Romania U16 – Spania U16, CNF Buftea
  • 8 septembrie, ora 19:00: Romania U16 – Spania U16, CNF Buftea

Începând cu această acțiune, Nicolae Roșca, 49 de ani, este noul selecționer al naționalei U16 a României, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2007. Tehnicianul a antrenat 13 ani la grupele de copii și juniori ale Academiei Hagi, timp în care a obținut 6 titluri de campion național (de trei ori fiind vicecampion), o Cupă a României și o Supercupă, se arată pe site-ul oficial al Federației Române de Fotbal.

Pentru această prima acțiune, Nicolae Roșca a convocat și cinci jucători de la Farul Constanța: David Dumitra, Raul Cornei (fundași), Dan Nechifor, Alexandru Stoian și Iustin Doicaru (mijlocași).

Sursa foto: frf.ro

Naționala României Under-17 Patru fotbaliști de la Farul Constanța, convocați pentru stagiul de pregătire din Cehia

05 Aug 2023 1840

Farul Constanța Alexandru Stoian, golul victoriei în meciul România - Israel. Iustin Doicaru a marcat contra Cehiei

28 Feb 2023 1902

Doi fotbaliști de la Farul Constanța au jucat pentru România U-16 contra Macedoniei de Nord. Iustin Doicaru a și marcat

26 Nov 2022 2233

Antrenorul Nicolae Roșca, de la Academia Hagi, selecționer al unui lot național de juniori (VIDEO)

25 Aug 2022 2735

Farul Constanța a pornit ca din pușcă în Liga Elitelor Under-16. 9-0 cu Dinamo București (GALERIE FOTO)

21 Aug 2022 2701

Echipele Under-17 și Under-16 ale Farului Constanța, victorii în deplasare cu CSA Steaua București

11 Aug 2022 2078

Farul Constanța, medalie de bronz în Liga Elitelor Under-19

27 May 2022 2890

Liga Elitelor Farul Constanța, calificată în semifinale cu toate echipele. Performanță singulară în România

05 May 2022 2054

Liderul Farul Constanța, victorie la scor contra echipei de pe locul doi, în Liga Elitelor Under-16 (GALERIE FOTO + VIDEO)

22 Apr 2022 2406

Liga Elitelor Echipa Under-15 a Farului Constanța începe meciurile din etapa sferturilor

07 Apr 2022 3160

Farul Constanța Echipele Under-19 și Under-17 joacă în sferturile Cupei României. Formația Under-15, golaveraj 75-0 în opt meciuri (GALERIE FOTO)

30 Mar 2022 2440

Cupa României Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța, calificate în sferturi. Unul dintre meciuri, decis la penalty-uri (GALERIE FOTO)

15 Mar 2022 2149

Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța, meciuri în optimile Cupei României

12 Mar 2022 2164

La toate categoriile de vârstă, echipele Academiei Hagi sunt pe primul loc. Din Liga Elitelor până în Campionatul Județean (GALERIE FOTO)

10 Dec 2021 3906

Pe locul întâi în Liga Elitelor Farul Constanța intră în vacanță cu un avans consistent, atât la Under-19, cât și la Under-17