Cristi Boboc şi Cristina Bujin vor concura la Campionatul Balcanic de atletism pentru seniori

În delegaţia României care va participa la Campionatul Balcanic de seniori la atletism se găsesc şi Cristi Boboc (CS Farul Constanţa; antrenor Daniel Cojocaru), şi Cristina Bujin (CS Farul - CSA Steaua; antrenor, Daniel Cojocaru), care vor evolua în proba de triplusalt.

Ajunsă la a 24-a ediţie, competiţia se va desfăşura în Turcia, la Istanbul, sâmbătă, 16 februarie, iar România participă cu 32 de atleţi (18 la masculin şi 14 la feminin). De curând, la Campionatul Naţional de seniori, Cristi Boboc a devenit campion naţional, iar Cristina Bujin a cucerit medalia de argint la triplusalt. Boboc s-a impus cu 16,13 m, învingându-l pe titratul Marian Oprea (CSM Bucureşti), vicecampion olimpic al probei în 2004, la Atena, când a sărit 17,55 m. Cristina Bujin a ieşit vicecampioană cu o săritură de 13,54 m.

La ediţia din 2018 a Balcaniadei, reprezentanţii României au ocupat prima poziţie în clasamentul pe naţiuni (participând 17 ţări), după ce au cucerit 15 medalii (cinci de aur, cinci de argint şi cinci de bronz). În plus, 3:12,46, ştafeta masculină de 4X400 m a stabilit un nou record naţional de tineret.

În weekend-ul trecut, la Istanbul s-a disputat şi Campionatul Balcanic pentru juniori 1 (Under-20), competiţie la care Marian Petre (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“; antrenor, Alin Larion) a obţinut argintul la triplusalt, cu 15,37 m, ceea ce constituie nou record personal. La întrecere a participat şi un alt atlet constănţean, David Ciolpan (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenor, Cătălin Ganera), care a ocupat locul patru, ratând la mustaţă locul trei şi medalia de bronz la săritura în lungime. David a sărit 7,20 m, iar ocupantul poziţiei a treia a avut 7,21 m!

Sursa foto: Facebook