Cristian Gavra, fotbalistul Viitorului, i-a adus României un egal în Cipru

nationala.jpgAtacantul Cristian Gavra de la FC Viitorul Constanţa a înscris golul prin care echipa naţională de tineret a României a obţinut un egal în confruntarea amicală susţinută în deplasare, la Nicosia, cu reprezentativa similară a statului Cipru. Scorul a fost 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 10, prin Zacharias Theodorou, Gavra egalând în minutul 78, în urma centrării lui Tiberiu Serediuc. Introdus pe teren în minutul 70, în locul unui alt jucător de la Viitorul, Romario Benzar, care a jucat titular, Gavra a fost eliminat în minutul 90, primind roşu pentru că a ripostat la un fault dur al unui adversar. FC Viitorul a avut cei mai mulţi fotbalişti convocaţi de selecţionerul Emil Săndoi pentru meciul din Cipru, şase. Patru dintre ei, Alexandru Buzbuchi, Alin Toşca, Romario Benzar şi Gabriel Iancu, au jucat din primul minut, iar Gavra şi Alin Cârstocea după pauză, al doilea din minutul 60. Din primul „11" al oaspeţilor au făcut parte: Buzbuchi - C. Nica, A. Creţu, Leca, Toşca - Florean, Benzar, N. Stanciu, Bumba - G. Iancu, Herghelegiu. Buzbuchi a evoluat până în minutul 85, Iancu prima oră, iar Toşca a rămas toate minutele pe gazon.

Sursa foto: Academia Hagi